Google, Galaxy Watch 4’ün İşletim Sisteminin Adını Açıkladı

Google, Galaxy Watch 4’ün İşletim Sisteminin Adını Açıkladı

Birkaç hafta önce Samsung, akıllı saatler için Google ile ortak geliştirdiği bir işletim sistemi lehine Tizen işletim sisteminden vazgeçtiğini açıklamıştı. Yeni işletim sisteminin bazı önemli özellikleri Google I/O 2021 toplantısı sırasında ortaya çıkmıştı ancak markalar bugüne kadar resmi adını açıklamamıştı.

Google, akıllı saatler için yeni işletim sisteminin Wear OS 3 olarak adlandırıldığını açıkladı.

Mevcut Galaxy Akıllı Saatler Wear OS 3’e Yükseltilmeyecek

Ancak mevcut Galaxy saatler Tizen’den Wear OS 3’e yükseltilemeyecek. Aslında, Wear OS 2.x çalıştıran yalnızca dört mevcut akıllı saat Wear OS 3’e güncellenecek ve güncelleme 2022’nin ikinci yarısında gerçekleşecek. Ayrıca Samsung, mevcut Tizen tabanlı akıllı saatlerini üç adet saate kadar destekleyeceğini duyurdu.

Wear OS 3 daha hızlı performans, daha iyi sağlık takibi, iyileştirilmiş pil ömrü ve daha fazla üçüncü taraf uygulaması sunuyor.

Wear OS 3, yeni bir kullanıcı arayüzü tasarımına sahip olacak ve Google, daha hızlı performans ve daha uzun pil ömrüne sahip olacağına söz vermektedir. Görünüşe göre uygulamalar, Wear OS’nin önceki sürümlerine kıyasla %30 daha hızlı açılacak gibi duruyor. Yeni işletim sistemi ayrıca daha fazla üçüncü taraf uygulaması sunacak ve markalar Wear OS 3’ün üzerine kendi UI özelleştirmelerini sunabilecek. Samsung, Wear OS 3 üzerinden UI özelleştirmelerinin One UI Watch olarak adlandırılacağını açıkladı.

Giyilebilir cihazlara yönelik yeni işletim sistemi ayrıca önemli özellikler, uygulamalar, kutucuklar ve saat yüzleri arasında geçiş yapmanın daha kolay bir yolunu sunuyor. Geliştiriciler, Samsung’un saat yüzü tasarım düzenleyicisini kullanarak Wear OS 3 için yeni saat yüzleri oluşturabilir. İşletim sistemi Google Asistan, Google Haritalar, Google Pay, Fitbit ve YouTube Müzik için bağımsız uygulamalara sahip olacak.

Sağlık takibi ve fitness hedefleri gibi özellikler Fitbit yardımıyla tasarlandı. Bazı üçüncü taraf uygulama geliştiricileri, Wear OS 3 için yeni ve yenilenmiş uygulamaları piyasaya sürecek. Genel olarak, Samsung’un akıllı saatleri ve Wear OS 3 için gelecek parlak görünüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir