Google Asistan Nedir? Google Asistan Ne İşe Yarar?

Google Asistan Nedir? Google Asistan Ne İşe Yarar?

Tüm teknoloji devleri bazı, yardımcı asistan uygulamalar geliştirmeye çalışıyor. Bunlardan öne çıkanlardan biri şüphesiz Google Asistan. Bu konumuzda Google Asistan’ın ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve hayatımızı kolaylaştırmak için neler yaptığına bir göz atacağız.

Herkesin bir şekilde yardıma ihtiyacı vardır. Bir şeyleri hatırlamaktan ya da hayatta bir şeyleri başarmaya kadar. Teknoloji ve yapay zeka şirketleri son on yılda bu konuda bize çok yardımcı oldu.

Google Asistan Nedir?

Google Asistan, Google tarafından geliştirilen kişisel bir sesli asistandır. Tetiklendiğinde, sorularınızı dinler ve ilgili cevaplar verir. Google Asistan, ilk olarak 2016 yılında Google’s Allo mesajlaşma platformunun bir parçası olarak piyasaya sürüldü.

İlk Google Asistan sürümü, ilk Pixel serisinde kullanıma sunuldu. Kısa bir süre sonra, 2017 yılında çoğu Android cihaz, akıllı ev aletleri ve çok çeşitli akıllı cihazlar için kullanıma sunuldu. Daha sonra iOS cihazları için bağımsız bir uygulama olarak mağazada yayınlandı.

Google Asistan, aynı zamanda Wear OS cihaz ailesinde de mevcuttur. Bilmeyenler için Wear OS, akıllı saatler için bir işletim sistemidir. Google Asistan şu anda Akıllı Saatler, Google Nest, Android TV, Hoparlörler, Akıllı Ekranlar ve hatta kulaklıklar gibi çoğu Google ve Apple ürününde kullanılabilir.

Google Asistan Ne Yapabilir?

Google Asistan, Android cihazlarda genellikle bir angarya olarak kabul edilen işlerin çoğunu yapabilir. Örneğin, yakındaki restoranları aramak, bir yere gitmek ve gününüzü planlamakla ilgili herhangi bir şeyi Google Asistan ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Benzer şekilde, Google’a “Bugün hava nasıl” veya “Trafik yoğunluğu nasıl” gibi sorular sorabilirsiniz. Ayrıca asistandan Spotify’da bir şey çalmasını veya size herhangi bir haber bilgisi vermesi gibi istediğiniz şeyleri yaptırabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android’de Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Google Asistan, Siri ve Alexa’dan Daha Mı İyi?

Kısacası bu sorunun cevabı evet. Google Asistan, Alexa ve Siri’den daha iyidir. Bununla birlikte bazen Siri, Google Asistan’ın yorumlayamadığı veya yapamadığı şeyleri yanıtlar ve yapabilir. Ancak, tüm kişisel asistanların genel performansı hakkında konuşursak, Google Asistan şüphesiz daha iyi bir asistandır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir