Google Arama Geçmişinizin Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Google Arama Geçmişinizin Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Cihazları evinizin diğer üyeleriyle paylaşıyorsanız, arama geçmişinizi korumanız önemlidir.

Google, arama geçmişinizi Google Hesabınızdaki Google Etkinliğim adlı özel bir sayfada kaydeder. Bu sayfa, arama geçmişinizin yanı sıra diğer uygulamalar ve Google ürünlerindeki etkinlikleri içerir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Chrome’da Sekmeleri Gruplandırarak Kullanmanız İçin Nedenler

Bu verilerin hassas yapısı nedeniyle, özellikle evinizdeki cihazları paylaşıyorsanız, bunları korumak isteyebilirsiniz. Bu konumuza, paylaşılan cihazlarda Google arama geçmişinizi nasıl parola ile koruyacağınızı ayrıntılarıyla paylaşıyoruz.

Google Etkinliğim Sayfası Nedir?

Google Etkinliğim sayfası, Google’ın hizmetleri ve ürünleriyle ilgili etkinliklerinize ilişkin bir genel bakış sunar. Ayrıca verilerinizi yönetmenin kolay bir yolunu sunar.

Sayfa, arama geçmişinizi ve ziyaret ettiğiniz web siteleri, YouTube izleme geçmişiniz, Android cihazınızda kullandığınız uygulamalar gibi diğer etkinliklerinizin ayrıntılarını verir. Google Etkinliğim, belirli bir sorguyu yazdığınızda veya Android cihazınızda bir uygulama açtığınızda belirli zamanları da gösterir.

Google hizmetlerini kullanan cihazlardaki diğer etkinlikler de Google Etkinliğim’de gösterilecektir. Buna akıllı hoparlörünüzden gelen ses kayıtları da dahildir. Bu veriler hassastır ve bu nedenle Google, Google Etkinliğim’de verilerinizin güvenliğini sağlamanız için bir yol sağlamıştır.

Google Etkinliğim’deki veriler Google Hesabınıza bağlıdır ve yalnızca siz görebilirsiniz. Ancak, Google Hesabınızı açık bırakırsanız, cihazınıza erişen herkes Google Etkinliğim’e giderek arama geçmişinizi ve diğer etkinliklerinizi görebilir. Bununla birlikte, özellikle cihazları paylaşıyorsanız, bu verileri korumanız çok önemlidir.

Android, iOS ve Web’de Google Arama Geçmişinizin Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız?

Cihazları evinizdeki diğer aile üyeleriyle paylaşıyorsanız, arama geçmişinizi korumanız önemlidir. Google Etkinliğim sayfanıza bir şifre ekleyerek bunu kolayca yapabilirsiniz.

Aşağıda adımları takip ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz:

 • Tercih ettiğiniz tarayıcıyı açın.
 • Activity.google.com’a gidin.
 • Hesabınız açık değilse Google Hesabınızda oturum açın.
 • Etkinliğim Doğrulamasını Yönet seçeneğini seçin.
 • Ardından, özellik hakkında bazı arka plan bilgilerini gösteren bir açılır pencere görünecek.
 • Google Arama geçmişinizi parolayla korumak için Ek Doğrula İste’yi seçin ve ardından Kaydet’e basın.
 • Ardından Google, doğrulama amacıyla sizi bir oturum açma sayfasına götürecektir. Mobil cihazlarda, diğer doğrulama yöntemlerini kullanmanız istenebilir.
 • İşlemi tamamlamak için Google Hesabı şifrenizi girin veya ekran kilidinizi kullanın.

Bununla beraber, Google Etkinliğim sayfanıza bir daha erişmeye çalıştığınızda, bir doğrulama ekranıyla karşılaşacaksınız.

Google arama geçmişinizi ve etkinliğinizi görmek için:

 • Activity.google.com’a gidin.
 • Doğrula’ya dokunun.
 • Ardından, Google Hesabı şifrenizi girmeniz istenecektir. Mobil cihazlarda, Google şifreniz yerine cihazınızın ekran kilidi işlevini kullanmanız istenebilir.
 • Bitirdiğinizde, Google arama geçmişinizi ve etkinliğinizi görüntüleyebilirsiniz.

Google Etkinliğinizi Her Yerde Koruyacak mı?

Google, Google Etkinliğim’deki bilgileri parolayla koruma seçeneği sunarak övgüye değer bir iş çıkarıyor. Ancak bu ekstra doğrulama katmanı diğer alanlarda da geçerli mi?

Kısa cevap hayır. Google’a göre, güvenlik özelliği yalnızca Google Etkinliğim için geçerlidir. Başka bir deyişle, bir kişi arama geçmişinizi doğrudan tarayıcınızdan görmeye devam edebilir. Örneğin, Chrome’daki Google Arama geçmişiniz, cihazınızı kullanan herkes için görünür olmaya devam edecektir.

Google Arama Geçmişinizi Koruyabilirsiniz

Her gün yeni bilgi aramak için onlarca sorgu yapıyoruz. Google arama geçmişiniz muhtemelen başkalarının bilmesini istediğiniz bir şey değildir ve bu nedenle bir güvenlik katmanı eklemek mantıklı bir yoldur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir