Google, 2FA Sistemi’ni Tüm Kullanıcılar İçin Varsayılan Hale Getirecek

Google, 2FA Sistemi’ni Tüm Kullanıcılar İçin Varsayılan Hale Getirecek

Çoğu kullanıcı bu özelliği iki faktörlü kimlik doğrulama olarak adlandırırken, Google iki adımlı doğrulama terimini tercih ediyor. Google bu özelliği gelecekte tüm kullanıcılar için varsayılan yapacak ve bu Google hesapları için fazladan bir güvenlik katmanı oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Google bu özelliği uzun bir süredir kullanıcılarına sunuyor. Ancak Google, artık bu özelliği tüm kullanıcılar için varsayılan olarak sunacak.

İki Adımlı Doğrulama Sistemi (2FA) Tüm Kullanıcılarda Aktif Olacak

Google hesaplarınızı zaten 2FA (İki adımlı doğrulama sistemi) ile kilitlediyseniz, bu özellik Google’ın sizden bir Google istemi aracılığıyla telefonunuzdan basit bir dokunuşla siz olduğunuzu onaylamanızı isteyen bir doğrulamadır.

Android’de, bu doğrulama istemi, onaylamak için kullanabileceğiniz bir bildirim veya tam ekran bir kullanıcı arayüzü olarak görünmektedir. İOS’ta, gerçekten siz olduğunuzu onaylamak için telefonunuza yüklenmiş bir Google uygulamasını kullanabilirsiniz. Her iki durumda da, bildirim size cihazı, konumu ve giriş yapılmaya çalışılan denemenin yapıldığı zamanı söyleyecektir. Böylece her şeyin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Eğer bu doğrulamayı şu anda kullanmıyorsanız, Google, “Hesapları uygun şekilde yapılandırılmışsa, yakında kullanıcıları otomatik olarak 2 Adımlı Doğrulama’ya kaydetmeye başlayacağız” diyor. Google bunu yakında yapacağını söylese de, ne zaman uygulanacağı hakkında daha kesin bir zaman vermedi.

2FA’yı kullanmak biraz uğraştırıcı gibi görünse de Google, geçişi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Google, İki adımlı doğrulama sistemini modernize etme hakkında şunları söyledi:

Örneğin, güvenlik anahtarlarımızı doğrudan Android cihazlarda oluşturduk ve iOS için Google Smart Lock uygulamamızı başlattık, böylece insanlar artık telefonlarını ikincil kimlik doğrulama yöntemi olarak kullanabilirler.

Google’ın iki faktörlü kimlik doğrulamayı varsayılan yapacağını söylediğini unutmamak önemlidir, ancak bunu tüm kullanıcılar için bir gereklilik haline getireceğini söylemedi. Bu, yeniliği fazla can sıkıcı bir adım olarak bulursanız, yine de bunu kapatabilirsiniz. Ancak 2FA Google hesabınızı güvende tutmak için gerçekten kullanmaya değer bir özelliktir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Hesap Güvenliği Nasıl Artırılır?

2FA Yakında Tüm Kullanıcılara Sunulacak

Parolalar, insanların hesaplarınıza erişmesini engellemenin kusurlu bir yoludur. Parolalarınız ne kadar güvenli olursa olsun, ikinci bir güvenlik katmanına sahip olmak her zaman daha iyidir. Eğer yapmadıysanız, hesaplarınızda 2FA’yı aktif etmek kesinlikle zaman ayırmaya değer bir özelliktir. Böylece hesabınızın güvende olduğunu bilerek rahatlayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir