Gimbal Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Gimbal Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

İster acemi bir film yapımcısı olun ister kıdemli olun, başarılı bir video istiyorsanız bir gimbal bir zorunluluktur.

Akıllı telefonların her yerde bulunması, neredeyse herkesin video oluşturmasına izin verdi. Ancak hafif ve taşınabilir telefonlar sabit kayıt için pek uygun değil.

Peki sabit, profesyonel kalitede bir klip istiyorsanız çözüm nedir? Bir gimbal! Ama tam olarak bir gimbal nedir? Ve nasıl çalışır? Aşağıda daha fazlasını keşfedelim.

Stabilizasyon Teknolojisinin Evrimi

Küçük, güçlü çiplerin ve gelişmiş AI algoritmalarının ortaya çıkmasından önce, kararlı video, ağır ve pahalı ekipman gerektiriyordu. Ağır film kameralarını tutmak için bir dolly, vinç veya Steadicam’a ihtiyacınız olacak. Bu nedenle profesyonelce yapılmış filmlerin çoğu yalnızca stüdyoların ve büyük bütçeli yapımcıların etki alanındadır.

Ancak dijital kameraların piyasaya sürülmesiyle, filme alma ekipmanı daha hafif hale geldi. Sonunda, stabilizasyon dişlisi izledi. Bu nedenle, önemli karşı ağırlıklarla dengelenmiş ağır ekipman kullanmak yerine, artık hafif yalpalarla dengelenmiş küçük el telefonlarında yüksek kaliteli video kaydedebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Görüntü Sabitleme Nedir? Nasıl Çalışır?

Gimbal Nedir?

Günümüzün el tipi yalpa çemberleri, monte edilmiş kamerayı sabit tutmak için fırçasız motorlar, bir atalet ölçüm birimi (IMU) ve bir işlemci kullanır. IMU, daha sonra işlemciye gönderdiği hareketi algılar. Veriler daha sonra kasıtlı eylem ve kamera sarsıntısı arasında ayrım yapmak için işlenir.

Gimbal, algılanan değişikliğin istenmeyen olduğunu belirlediğinde, buna karşılık gelen bir ters ayar yapacaktır. Bu da hareketi iptal ederek düzgün bir video kaydı sağlar.

Bir Gimbal Tam Olarak Nasıl Çalışır?

Tüm hareketler üç eksende gerçekleşir: eğme, kaydırma ve yuvarlama. Eğim, kameranın yukarı ve aşağı baktığı, kaydırma ise sola ve sağa baktığı zamandır. Yuvarlanma ise, kameranızı portre modundan yatay moda çevirdiğiniz zamandır.

Gimbal içindeki IMU modülü bu hareketleri algılar. İki ana bileşenden oluşur: bir ivmeölçer ve bir jiroskop. İvmeölçer, gimbalın hangi yöne gittiğini belirler.

Öte yandan, jiroskop hareket eksenlerini belirler: eğme, kaydırma ve yuvarlanma. IMU’dan gelen veriler daha sonra gimbalın beynine beslenir. Ardından, eylemlerinizin kasıtlı olup olmadığını belirlemek için gelişmiş bir algoritma kullanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Drone’ların En Sık Kullanıldığı Alanlar Nereleridir?

Hareketin maksatlı olmadığını belirlerse, motorlara algılanan hareketin tersi yönünde hareket etme talimatını verir. Gimbalın hareket algılaması, veri işlemesi ve motor hareketi gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Ve bu şekilde kararlı video elde edersiniz.

Gimbala İhtiyaç Var Mı?

Akıllı telefon ve kamera üreticileri, stabilizasyon yenilikleri yaratmakla meşgul. Birçok birinci sınıf kamera, lens ve telefon hem optik hem de elektriksel görüntü sabitleme sunar. İşlem sonrası sırasında hareket sabitleme de ekleyebilirsiniz.

Ancak, bu teknolojiler ancak bu kadarını yapabilir. Kapalı bir alanın içinde oldukları için o kadar etkili değiller. Bu nedenle, çok sayıda elde taşınabilir video çekimi yapacaksanız, ekipman listenizde bir gimbal bir zorunluluktur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir