Gimbal Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gimbal Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gimbal, kameramanlar ve mobil film yapımcıları için olmazsa olmaz bir araçtır. Hacimli ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymadan pürüzsüz klipler kaydetmenizi sağlar.

Şimdi bir gimbal aradığınıza göre, hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl bileceksiniz? Sizin için en önemli olanı görmek için aşağıdaki özelliklere bakın.

1. Bütçe

İlk kez bir gimbal alıcısıysanız, para birincil düşünceniz olabilir. Bu, özellikle kameraman olarak yeni başlıyorsanız veya bir hobi olarak keşfediyorsanız geçerlidir. Sonuçta, henüz yeterince deneyimli değilseniz, çok fazla harcamak istemezsiniz.

Bazı akıllı telefon gimballeri 40 doların altında başlarken, premium modeller 120 dolardan fazlaya mal olabilir. Yerleşik kameralı gimballere bakarsanız, fiyat 350 $ veya daha fazla olabilir. Aynasız veya DSLR fotoğraf makinenizi destekleyebilecek bir gimbal istiyorsanız, 500 dolara kadar para kazanmaya hazır olun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Gimbal Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Bütçenize göre seçim yaparken, baktığınızın iyi bir seçenek olup olmadığını görmek için her zaman incelemelere bakın. Ayrıca ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Bunu dinamik çekimler için mi yoksa sadece B-roll için mi kullanmayı planlıyorsunuz? Birincisi için ihtiyacınız varsa, o zaman daha pahalı üç eksenli gimbale yatırım yapmaktan daha iyi olabilirsiniz.

2. Uyumluluk

Bazı gimballer, uyumluluk nedeniyle kötü eleştiriler alır. Bu, özellikle yalnızca belirli kamera modelleriyle çalışan bazı gimballer için geçerlidir. Bu nedenle, o gimbali sepetinize eklemeden önce, sahip olduğunuz donanımla uyumlu olduğundan emin olun.

Uyumluluk açısından, aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyleri aşağıda bulabilirsiniz.

Akıllı Telefon veya Kamera Modeli

Birçok gimbal, piyasadaki çoğu cihazla uyumlu olsa da, üreticiye danışmak en iyisidir. Üreticinin, iOS’un en son sürümü için henüz bir uygulama oluşturmadığı ve onu çalışamaz hale getirdiği durumlar olabilir. Ya da gimbalın kendisi, Samsung Z Fold 3 veya LG Wing 5G gibi geniş ve kalın telefonları stabilize edecek kadar güçlü değil.

Kamera tipi

Gelecekte donanımınızı genişletmeyi planlıyorsanız, gimbalın tasarlandığı kamera türünü göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu akıllı telefon gimbal, yalnızca akıllı telefonlarla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bazı gimballere bir aksiyon kamerası takabilirsiniz, ancak bu seçeneğe sahip olmayanlar olabilir.

Ayrıca büyük DSLR kameraları, aksiyon kameralarını ve akıllı telefonları destekleyebilen kamera gimballerine de bakabilirsiniz. Ancak, bu cihazlar en pahalı akıllı telefon gimballerinden bile çok daha pahalıdır.

Yük kapasitesi

Akıllı telefonunuza kılıf veya eklenti lens gibi aksesuarlar eklemeyi planlıyorsanız, daha sağlam bir gimbal almalısınız. Bazı daha uygun fiyatlı veya daha eski modellerde ağırlık sınırlaması olabilir, bu da cihazınız çok ağırsa onu biraz daha az kararlı hale getirir.

Bu, özellikle kameraya özel gimballer için geçerlidir. Seçtiğiniz model aynasız bir kamera için tasarlanmış olabilir, bu nedenle üzerine ağır profesyonel kalitede bir lensle bir DSLR takarsanız, düzgün çalışmayabilir.

3. İki Eksen veya Üç Eksen

Gimbal’lar genellikle iki sabitleme seçeneğiyle gelir: iki eksenli veya üç eksenli . İki eksenli yalpa çemberleri, kameranızın eğilme ve yuvarlanma hareketlerini dengelerken, üç eksenli yalpa çemberleri de dönme veya kaydırma hareketini dengeler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Görüntü Sabitleme Nedir? Nasıl Çalışır?

Öncelikle stüdyoda çekim yapmayı veya cansız nesneleri yakalamayı planlıyorsanız, iki eksenli bir gimbal sizin için yeterli olabilir. Ancak, örneğin koşarken veya bir arabaya binerken olduğu gibi dinamik video çekmeyi planlıyorsanız, üç eksenli bir gimbal şarttır.

4. Pil Tipi ve Pil Ömrü

Bu, özellikle çok seyahat etmeyi veya gün boyu çekim yapmayı planlıyorsanız, başka bir husustur. Sürekli seyahat ediyorsanız, yanınızda yedek pil taşımayı düşünebilirsiniz. Gimbal’ınızın standart AA veya AAA boyutlu pilleri alacak bir adaptörü varsa da faydalı olacaktır. Bunun nedeni, bu pillerin dünya çapındaki marketlerde kolayca bulunabilmesidir.

Sadece iki ya da üç pil takımıyla bir ya da iki gün süren bir gimbal almak da harika olurdu. Bu şekilde, çekimin ortasında meyve suyunuz bitmediğinden emin olmak için fazladan ağırlık taşımak zorunda kalmazsınız.

5. Bağlantı

Bir akıllı telefon gimbali seçerken bağlantı seçeneklerini de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Telefonunuz veya kameranız stabilizasyon için gimbal platformunda oturduğundan, kontrollerini değiştirirseniz rahatsız olacaktır.

Bu nedenle gimbalınızın birden fazla bağlantı seçeneğine sahip olması gerekir. Çoğu akıllı telefon hem Wi-Fi hem de Bluetooth bağlantılarını kabul etse de, yalnızca birine sahip olan kamera modelleri vardır. Ayrıca, Apple akıllı telefonlar gibi bazı cihazlar Bluetooth üzerinden bağlantı kurmakta zorluk çekebilir.

6. Aksesuar Bağlantıları

Kamera üstü aydınlatmaya, mikrofona ve hatta harici bir LCD’ye ihtiyacınız olan çeşitli yerlerde çekim yapmayı planlıyorsanız, gimbal’ınızda bunlar için yuvalar bulunmalıdır. Bu şekilde çekim yapmanız daha uygun olur ve diğer aksesuarları taşımak için bir asistana ihtiyacınız olmaz.

Bazı gimballerde ayrıca tripod bağlantıları veya yerleşik ayaklar bulunur. Bu nedenle, çekim yaparken ayarlamanız gerekirse, bunu güvenle yapabilirsiniz.

7. Diğer Özellikler

Bir gimbalın diğer özelliklerine bakmanız gereken bazı senaryolar olabilir. Bazı gimbal’ler, nesnenizi otomatik olarak izlemenize ve onları kamera çerçevesinde tutmanıza izin verir. Bu, özellikle konunuz çok hareket ediyorsa yararlıdır. Kaydettiğiniz şeyin çerçeveden çıkmamasını sağlarken klibinizi pürüzsüz tutabilirsiniz.

Olumsuz hava koşullarında veya hatta su altında kayıt yapmanız gerekiyorsa, suya dayanıklılık derecesine sahip yalpa çemberleri aramalısınız. GoPro Hero kameralarıyla aynı çevre koruma derecesine sahip bazı gimballer bile var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Drone’ların En Sık Kullanıldığı Alanlar Nereleridir?

Bu şekilde, GoPro’nuzu hangi ortama maruz bırakırsanız kullanın, gimbalınızın aynı şekilde dayanacağından emin olursunuz. İster şiddetli yağmur altında koşuyor olun, ister hızlı bir şekilde aşağı iniyor olun, hatta su altında yüzüyor olun, sabit, profesyonel bir klipsten emin olabilirsiniz.

İhtiyaçlarınız için En İyi Gimbal’ı Bulun

Herkes için tek bir en iyi gimbal yoktur. Her zaman bütçenize, uygulamanıza ve ekipmanınıza bağlı olacaktır. Bu nedenle, bir satın alma işlemi yapmadan önce, sahip olduklarınızın stokunu almalısınız. Bu şekilde çekim tarzınıza en uygun gimbalı seçebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir