Gelecekteki Akıllı Telefonlar Nasıl Olacak?

Gelecekteki Akıllı Telefonlar Nasıl Olacak?

Akıllı telefonlar zaten hayatımızı önemli ölçüde iyileştirdi. Ancak gelecekte ne var ve daha başka hangi yenilikleri görmeyi bekleyebiliriz?

Akıllı telefonlar 21. yüzyılda inanılmaz derecede ilerledi. HTC Dream ve iPhone 3G’den kendi başlarına bilgisayar olarak çok fazla çalışabilen telefonlara fırladık. Ama, buradan nereye gidiyoruz? Akıllı telefonun geleceği nedir? İşte yakın gelecekte akıllı telefonunuzda bulabileceğiniz umut verici beş teknolojiyi sizler için derledik.

1. 6G

3G, 4G, 5G. Bir noktada 6G’ye geçmemiz çok doğal, değil mi?

6G veya altıncı nesil kablosuz, 5G’den sonraki adım olacak ve elbette muhtemelen daha iyi internet erişimi ve hızları sağlayacaktır.

Şu anda 6G’nin selefleri gibi geniş bantlı bir hücresel ağ olacağı düşünülüyor ve Nokia, Apple ve Samsung gibi birçok büyük şirket bu gelişen teknolojiye yoğun ilgi gösteriyor.

Araştırmacılar ve geliştiriciler , çok daha hızlı olmanın ve daha büyük veri hızlarını desteklemenin ötesinde , AI’nın 6G’ye dahil edilmesini de tartışıyorlar. AI, 6G operasyonlarını desteklemek, tasarlamak ve optimize etmek için kullanılabilir.

6G’nin gelecekteki yaygın sürümü için artan güvenlik ve gizlilik protokollerine de bakılıyor.

2. Havadan Şarj

Kimse bir kabloyla sınırlandırılmaktan hoşlanmaz. Telefonunuzu kullanırken yatakta dönmek mi yoksa oturma pozisyonunuzu yeniden ayarlamak mı istiyorsunuz? Maalesef şarj kablonuz biraz fazla kısa.

Peki ya kablosuz şarj cihazı? Elbette ama yine de telefonunuzu şarj cihazının üzerine koymanız gerekecek. Mobil şarj cihazları aynı derecede elverişsizdir, çünkü onları önceden şarj etmeyi gerçekten hatırlamanız gerekir. Hepimiz telefonlarımızı tamamen temassız bir şekilde şarj edebileceğimiz günü bekliyoruz.

Havadan şarja girin. Bu teknolojinin temel önermesi basittir: Evinize girersiniz ve telefonunuz kablosuz şarj cihazına otomatik olarak, herhangi bir güçlük çekmeden, hatta düşünmek zorunda kalmadan bağlanır.

Bu teknolojiyi kullanmak için muhtemelen telefonunuzun varlığını algılayabilen sensörlerle uyumlu bir tür şarj istasyonuna ihtiyacınız olacak. Bu şarj istasyonunun bir gitar amfisi boyutunda, normal kablo şarj cihazlarının boyutunun üzerinde adil bir adım olacağı varsayılsa da, kesinlikle bir sonraki seviyeye kolaylık sağlayacaktır.

3. Nano-Teknik Piller

10 dakika içinde evden çıkmanız gerektiğini, ancak telefonunuzun %10’da olduğunu hiç fark ettiniz mi? Her zaman sinir bozucu bir an. Peki ya yakın gelecekte pilinizin dakikalar, hatta belki saniyeler içinde tamamen şarj olabileceğini söylesek?

Bu süper hızlı şarj, nano pillerin kullanımına bağlı olacaktır. Nano, esasen, son derece küçük bir şey anlamına gelir. Bu kelimeyi daha önce duymuş olabilirsiniz ve şimdi bu teknoloji akıllı telefonlar için geliştiriliyor.

Basitçe söylemek gerekirse, şu anda telefon pilleri tam olarak ideal değil. Bir telefonda sinyal alışverişi yapıldığında, pilden enerji çekilmelidir ve sinyalin yolculuğu boyunca da enerji kullanılır.

Nano piller, bu enerji tüketimini ve aktarım sürecini etkin bir şekilde merkezden uzaklaştırarak süper hızlı şarj ve umarım daha iyi pil ömrü sağlar. Bununla birlikte, bilim adamları şu anda yeterince küçük boyuta nano piller alamadılar, bu nedenle henüz bu teknolojiye erişemiyoruz.

4. SIM Kartların Çıkarılması

Plastik SIM kartlar, eSIM’in piyasaya sürülmesiyle çok daha uzun süre ortalıkta olmayabilir.

eSIM, telefon ağınız tarafından sağlanan sanal bir SIM’dir. Bu eSIM’lerin güzelliği, fiziksel olmadıkları ve güncellenebildikleri ve değiştirilebildikleri için telefon ağlarını kolayca değiştirebilmeniz veya aynı anda birden fazla telefon ağını tutabilmenizdir.

Bir eSIM ile, telefon şebekelerini değiştirmek için mağazaya gitmenize veya yeni bir SIM kartın gönderilmesi için günler veya haftalarca beklemenize gerek yoktur. Herhangi bir sinir bozucu komplikasyon olmadan, telefonunuzda ağları hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Birkaç telefon şebekesi eSIM’leri zaten destekliyor olsa da, fiziksel SIM kartlar hala çok fazla normdur ve çoğu insanın eSIM’i değil plastik bir SIM’i vardır. Ancak önümüzdeki yıllarda eSIM’ler kesinlikle yaygın bir teknoloji haline gelebilir ve plastik SIM kartlar DVD oynatıcılar kadar alakasız hale gelebilir.

5. OLED ve E-Link Kombinasyonu

Bu gelişen teknolojiyi incelemeden önce, OLED ve E-link’in ne olduğu konusunda net olalım.

OLED, organik ışık yayan diyot anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, OLED ekranlar, LCD ekranlardan daha gösterişli ve daha gelişmiştir. Işık yaymak için esnek malzeme tabakaları kullanırlar.

E-mürekkep ise esasen kağıt üzerindeki mürekkebin görünümünü taklit eden bir tür elektronik ekrandır. E-mürekkep genellikle OLED’den çok daha basittir, ancak bu iki teknolojiyi birleştirmek, telefonunuzu birden çok işlev için kullanmayı çok daha kolay hale getirebilir.

Örneğin OLED, telefonunuzda video izlemek için harikadır. Ancak, okumak için çok iyi değil. Ancak E-mürekkep, doğrudan güneş ışığında bile OLED ekranların yapamadığı kolay ve net okuma sağlayarak okuma için mükemmeldir.

Bu nedenle, bazıları şimdi bir dizi farklı işleve uyum sağlamak için OLED ve E-mürekkebi bir araya getirme olasılığını düşünüyor. Telefonunuzu E-mürekkep seçeneği açıkken kullanmak, OLED ekran kullanmaktan önemli ölçüde daha az elektrik tüketeceğinden, bu daha uzun pil ömrüne yol açabilir.

Bu ekran kombinasyonu çok uygun görünse de, bunu mümkün kılacak teknolojiye sahip olmadığımız için henüz yapılmadı. Ancak, kesinlikle heyecan verici bir konsept ve gelecekteki akıllı telefonlarda norm haline gelebilir.

Geleceğin Akıllı Telefon Teknolojilerinin Listesi Sonsuz

Teknolojinin her yıl ne kadar hızlı ilerlediği düşünüldüğünde, akıllı telefonların on yıl içinde nasıl görüneceğini gerçekten kestirmek mümkün değil. Şeffaf akıllı telefonların, hatta holografik akıllı telefonların deneysel resimlerini çevrimiçi gördünüz ve biraz aptalca görünüyorlar.

Ancak zamanla akıllı telefonlar hayal gücümüzün ötesine geçebilir. Yapay zekanın ilerlemesi ve entegrasyonu ve giderek artan bilgi paylaşımı ihtiyacı ile akıllı telefonlar giderek hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geliyor ve gelecekte bir lanetten çok bir nimet olduklarını kanıtlayabilirler.

Bunun biraz korkutucu olduğunu söyleyebilirsin. Teknoloji hiç bitmeyen gelişiyor gibi görünüyor. Ancak bu gelişmeler hayatımızı kolaylaştırıyor ve dünyamızı daha iyi hale getirebilecek yeni, inanılmaz olasılıkların kapılarını açıyor. O yüzden heyecanlanmamak elde değil gibi duruyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir