Geçmişten Günümüze Kulaklıkların Tarihçesi

Geçmişten Günümüze Kulaklıkların Tarihçesi

Günümüzde, kulaklıklar özel bir şey değildir. Favori şarkılarımızı veya podcast’leri doğrudan kulaklarımıza aktarmak istediğimizde onları her zaman takarız. Çoğu kişi kullanmayı sever, ancak çoğu insan teknolojinin nereden geldiğini veya yıllar içinde nasıl geliştiğini düşünmez.

Kulaklıkların, ilk Walkman cihazlarının sokaklara çıkmasından onlarca yıl öncesine uzanan uzun bir geçmişi vardır. İşte çağlar boyunca kulaklıkların kısa bir tarihini bu konumuzda bulabilirsiniz.

Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

Hangi tür kulaklık kullanırsanız kullanın (Kablolu, USB veya Bluetooth), hepsi aynı ses üretme ilkelerini takip eder. Ses bir dijital cihazdan geliyorsa, bu dijital sinyalin Dijital Analog Dönüştürücü (DAC) tarafından ham elektrik akımına dönüştürülmesiyle çalışır.

Kulaklık hoparlörü birçok farklı parçadan oluşur, ancak ana parçalar mıknatıs, ses bobini ve konidir. DAC, akımı doğrudan ses bobininden gönderir. Akım ses bobininden geçtiğinde, küçük bir elektromanyetik alan yaratır. Elektromanyetik alan, bobini çevreleyen mıknatısla etkileşime girer.

Alanların etkileşimi bobinin hareket etmesine neden olur. Bobin akımın gücüne bağlı olarak az ya da çok hareket edecektir. Ses bobini koniye bağlıdır, dolayısıyla hareket koninin de hareket etmesine neden olacaktır. Koninin hareketi havayı hareket ettirerek basınç dalgalarının oluşmasına neden olur. Bu basınç dalgaları kulağımıza giren ses dalgalarıdır.

1881 – Kulaklığın Ataları

Kulaklıkların ilk öncüllerinden biri 1880’lerin başında ortaya çıktı. Telefon operatörleri, aramaları alırken ve aktarırken eller serbest olarak kullanılabilecek bir hoparlöre ihtiyaç duyuyordu. Çözüm, omuza takılan bir hoparlör şeklinde geldi. Bu büyük hoparlörler çok ağırdı.

1891’de Fransız mühendis Ernest Mercadier bir çift kulak içi kulaklık geliştirdiğinde, kulaklık teknolojisi ileriye doğru dev bir adım attı. Bugün sahip olduğumuz kulaklıklara benziyorlardı, sadece biraz daha büyüktüler. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz büyük hoparlörlerin aksine çok daha hafif olan iki hoparlör vardı.

1880’lerin başında, telefon hatları sadece arama yapmaktan daha fazlası için kullanıldı. Şirketler aslında telefon hatları üzerinden müzik performansları yayınlayacaktı ve insanlar onları sadece telefon alıcılarından dinleyebildi. Bir İngiliz telekomünikasyon şirketi olan Electrophone Company, 1895’te elektrofonla bunu bir adım daha ileri götürdü.

Bu kulaklık seti, kulaklıkları Y şeklinde bir tutamağa bağlı olan bir stetoskopa çok benziyordu. Bu tutamak çenenin altında asılıydı. Sapın altından bir kablo geçiyordu ve doğrudan telefon hattına bağlanıyordu. Ardından, telefon şirketi müziği doğrudan kulaklıklara yayınlayacaktı. Bu, ilk kez müzik dinlemek uğruna kulaklıkların kullanılmasıydı.

1910 – Modern Kulaklıkların Doğuşu

Kulaklıklar, 1910’da tanıdık halini kazandı. Nathaniel Baldwin adındaki bir mucit, bir çift kulak üstü hoparlör üretti ve bunları test etmesi için ABD Donanması’na gönderdi. Baldwin’in kulaklıklarından etkilenen Donanma, onunla iş kurmayı kabul etti. Bu noktadan sonra, Donanma iletişim için Baldwin’in kulaklıklarını kullandı.

Elektrofonların aksine, Baldwin’in kulaklıkları tıpkı modern kulaklıklar gibi başın üstüne oturdu. Bununla birlikte, her kulaklığın ayrı bir jaka bağlanacak kendi kablosu vardı. Bu tasarım bugün sahip olduğumuz şeyin temeli olsa da, Baldwin asla patentini almadı.

1958 – İlk Stereo Kulaklık

1957’de stereo sesin tanıtımı görüldü. Bu noktaya kadar, kulaklıklarda iki hoparlör olmasına rağmen, her hoparlörden aynı kesin sinyal geçiyordu. Stereo ses, tam boyutlu hoparlör pazarında popülerlik kazanıyordu, ancak bu teknolojiden yararlanacak stereo kulaklık yoktu.

Müzisyen ve girişimci John Koss, bir çift askeri sınıf kulaklıktan stereofonik ses duyduktan sonra gerçekten etkilendi. Böylece bir stereofonik fonograf oluşturduktan sonra, o ve arkadaşları Koss SP/3 stereo kulaklıkları yarattı. Bu noktadan sonra, stereofonik kulaklıkların popülaritesi son derece arttı ve endüstride standart hale geldi.

60’lar ve 70’ler – Radyo Kulaklıkları

60’lı ve 70’li yıllarda insanlar taşınabilir müziğin ilk tadına bakmaya başladılar. Bu süre zarfında şirketler, yerleşik radyo alıcılarına sahip kulaklıklar üretmeye başladılar. Ne yazık ki, taşınabilir olmalarına rağmen yine de oldukça büyük ve hacimliydiler. Yine de bu radyo kulaklıkları, Walkman piyasaya çıkana kadar müzik dinleyicilerini meşgul etti.

1979 – Walkman

Sony Walkman’in olağanüstü popülaritesi, resmen bir kulaklık rönesansı başlattı. Sony, ömrü boyunca 400 milyondan fazla adet sattı ve bu servetin çoğu kulaklık pazarına yağdı. Herkesin bir Walkman’i olması gerekiyordu, dolayısıyla herkesin kulaklığı olması gerekiyordu.

Bu noktadan önce, kulaklıklar oldukça büyük ve hantaldı. Ancak Walkman’in piyasaya sürülmesiyle birlikte kulaklıklar taşınabilirliğine uyacak şekilde gerçekten inceltildi.

80’ler ve 90’lar – Kulaklıklar Kulakiçi Kulaklıklara Dönüşüyor

80’ler boyunca taşınabilir müzik çaların patlaması sırasında, dünya kulaklığın tanıtımını gördü. Bu minik kulaklıklar, kulak kanalının içine sığacak kadar küçüktü. Küçük boyutlu kulaklıklar nedeniyle, şirketler 90’lı yıllar boyunca bunları taşınabilir müzik çalarlarla önceden paketledi.

90’lı yıllarda kulakiçi kulaklıklar için bir pazar olmasına rağmen, 2000’lerin başına kadar gerçekten ön plana çıkmadılar. 2001’de Apple, çılgınca başarılı iPod’larının yanı sıra kulaklık sattı. Tüm en iyi MP3 çalarların başarısı, kulaklıkların daha fazla kulağa takılmasına yardımcı oldu.

2004 – Bluetooth Kulaklıklar

2000’lerin ortalarında Bluetooth kulaklıkların tanıtımı görüldü. Bluetooth teknolojisi, 90’lı yılların sonundan itibaren kablosuz kulaklıklarla, ancak yalnızca bir kulak için kullanıldı. 2004 yılında, her iki kulak için de ilk gerçek Bluetooth kulaklıklar piyasaya sürüldü. Radyo kulaklıkları gibi kablosuz sese izin verdiler, ancak çok daha küçük ve kullanımı kolaydı. Bluetooth kulaklıklar daha sonra kulaklık endüstrisini devraldı ve ortalama tüketiciler için bir hit oldu.

2010’ların Başları – Bluetooth Kulaklıklar

Bluetooth teknolojisi kulaklıklarda durmadı. Bluetooth kulaklıkların ilk versiyonunda her iki kulaklığı birbirine bağlayan bir kablo vardı. Tel, boynun önüne veya arkasına uzanırdı.

2015 yılında, Bluetooth kulaklıklar kabloyu tamamen terk ederek gerçek kablosuz kulaklık terimini oluşturdu. Japon şirketi Onko, 2015 yılının Eylül ayında Onkyo W800BT’yi tanıttı. Diğer markaların gerçek anlamda kablosuz kulaklıklar üretmesinin önünü açarken, W800BT’nin sorunları vardı. Kötü bağlantı ve kötü pil ömründen muzdariptiler. Ne olursa olsun, en iyi kulakiçi kulaklıkların tümü Onko W800BT kulakiçi kulaklıklara kadar uzanmaktadır.

Kulaklıklar Gelişmeye Devam Ediyor

Kulaklıklar 1800’lerin sonlarından bu yana çok yol kat etti. Ağır on kiloluk mekanizmalardan hafif kulak hoparlörlerine kadar, kulaklıklar zamanla değişti ve büyüdü.

thumbnail
Önerilen Yazı
Standart vs. USB vs. Bluetooth Kulaklık: Hangisi En İyisidir?

Şimdi, kulaklıklar, teknolojinin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, hangi yeniliklerin kulaklık teknolojisini daha da ileriye taşıyacağını hayal etmek zor olsa da, yıllar geçtikçe kulaklıklar değişmeye devam ediyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir