Frene Basınca Ses Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

Frene Basınca Ses Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

Frene bastığınızda bir gıcırtı, tıkırtı sesi mi duyuyorsunuz?

Fren sisteminizdeki garip sesler, fren performansınızı etkileyebilir ve yoldayken sizi riske atabilir. Endişeleniyorsanız, bu gürültülü frenleri tamir etmek için her zaman profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

Frenden ses gelmesinin nedenlerine ve çözümlerine bakarak fren sesini ayrıntılı olarak inceleyelim.

Frene Basınca Ses Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

Nedenleri ve çözümleriyle birlikte üç yaygın fren sesi türüne bir göz atalım:

1Gıcırdama veya Gıcırtı Neden Yapar?

Bir gıcırtı  duyarsanız, buna neyin sebep olabileceği ve nasıl çözebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Aşınmış Fren Balatası Malzemesi Olabilir

Fren balatalarında, fren aşınma göstergesi olarak da bilinen metal bir aşınma göstergesi bulunur. Bu metal tırnak, fren balataları aşındığında fren diskine sürtünerek sürtünmeye ve fren sesine neden olur.

Çözüm: Fren rotoru hasar görmeden önce aşınmış fren balatalarınızı yenisiyle değiştirilmelidir.

Frenler Kirlenmiş Olabilir

Bir disk fren sisteminde, fren tozu, fren pabucu ile fren diski (rotor) arasında sıkışarak dengesiz frenlemeye ve gıcırdama sesine neden olur.

Kampanalı frenlerde ses, kampanalarda biriken fren tozunun bir sonucu olabilir.

Çözüm: Aracı bakıma götürerek, kirli frenleri incelemeli ve etkilenen her fren bileşeni üzerindeki fren tozunu ve yabancı kalıntılar temizlemelidir.

Camlı Fren Rotoru veya Tamburu Aşınmış Olabilir

Hem fren rotoru hem de fren kampanası zamanla aşınır ve parlak bir yüzey elde edilir. Bu nedenle, frenleriniz gıcırdama veya gıcırdama sesi çıkarabilir.

Çözüm : Bir tamirci, parçaların yeniden kaplanması veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için her bir disk rotorunu veya tamburu çatlaklar ve ısı lekeleri gibi hasar belirtileri açısından incelemelidir.

Frenlerde Yağ Kalmamış Olabilir

Arka kampanalı frenlere sahip bir araçta, destek plakası ve diğer fren bileşenleri düzgün şekilde yağlanmamışsa bir gıcırtı sesi duyabilirsiniz.

Bu arada, fren sesi veya disk fren sistemindeki gıcırtı, kaliper pistonundaki yapışkan hareketin sonucu olabilir.

Çözüm : Kaliper pistonu, destek plakası ve disk rotoru ve fren balatası temas noktaları gibi aracınızın frenlerinin tüm gerekli bileşenlerini bir tamirci yağlamalıdır.

Kalitesiz Sürtünme Malzemesi (Fren Balatası) Kullanılmış Olabilir

Düşük kaliteli sürtünme malzemesi kullanan fren balatası genellikle çabuk aşınır ve fren sisteminizde yüksek bir gıcırtı sesine neden olabilir.

Çözüm: Bir otomobil mağazasından yüksek kaliteli sürtünme malzemesine sahip fren balataları alın ve saygın bir tamircide değişim işlemlerini yaptırın.

2Taşlama Sesi Neden Yapar?

Frenleriniz yüksek bir gıcırtı sesi mi çıkarıyor?

Şimdi bu sesin nereden geldiğine ve ondan nasıl kurtulabileceğinize bir göz atalım:

Fren Balatası veya Fren Pabucu Malzemesi Aşınmış Olabilir

Genellikle, taşlama freni sesi, fren pabucunun veya fren balatasının aşınmış olduğu anlamına gelir. Bu, aşınmış parçalar ısıyı daha az dağıtabildiğinden, fren sistemindeki sürtünmeden kaynaklanan aşırı ısınmaya neden olur.

Çözüm: Sürtünme malzemesi aşırı aşınmaya uğramadan önce fren balatalarınızı veya fren pabuçlarınızı değiştirin. Ancak ucuz fren balataları veya pabuçları satın almayın çünkü bunlar daha çabuk aşınır.

Yapıştırma Kaliper veya Tekerlek Silindiri Aşınmış Olabilir

Bir disk fren sisteminde, yapışan bir kaliper sürekli olarak her bir fren balatasını disk rotoruna doğru sıkıştırarak frenin aşınmasına neden olabilir. Rotor diski fren kaliperinin bir parçasıyla temas halindeyse, yüksek bir taşlama sesi de duyabilirsiniz.

Bu arada, bir kampanalı fren sisteminde, sıkışmış bir tekerlek silindiri fren pabucunu kampanaya karşı sürekli olarak sıkıştırdığında fren taşlaması üretilir.

Çözüm: Aracınızda disk fren sistemi varsa bir tamirci kaliperi sökmeli ve kızaklarını yağlamalıdır. Kampanalı frenlerde, yağlanması gereken tekerlek silindirinin temas noktalarıdır. Bu sorunu çözmezse, bu parçaların değiştirilmesi gerekebilir.

3Titreşimle birlikte Tıkırtılı Ses Çıkıyor

Fren pedalına bastığınızda bir sarsıntı (titreşim) hissediyor musunuz veya takırtı sesi duyuyor musunuz?

Tüm bu fren seslerini gözden geçirelim ve bunları nasıl ortadan kaldırabileceğinizi öğrenelim:

Bükülmüş Rotor Olabilir

Eğilmiş bir rotorunuz varsa, rotor yüzeyi fren pabuçlarıyla dengesiz temas kurarak pedalın titremesine, direksiyon simidinin titremesine veya çarpma sesine neden olur.

Çözüm : Titreşim veya gümbürtü sesinden kurtulmak için fren sistemini kontrol ettirmeli ve eğrilen her bir rotoru veya tamburu değiştirmelisiniz.

Yanlış Ayarlamalar veya Eksik Fren Donanımı Kullanılmış Olabilir

Bazı fren sistemi bileşenleri — gıcırtı önleyici klipsler, gıcırtı önleyici şimler ve fren balatası gibi — eksikse veya doğru ayarlanmamışsa, bir titreşim hissedebilir veya rahatsız edici fren sesleri duyabilirsiniz.

Bazen, aşınmış bir bilyalı mafsal veya tekerlek yatağı gibi diğer araba parçalarından titreme, pedal titreşimi veya titreşen direksiyon simidi neden olabilir.

Çözüm : Bir tamirci, fren sisteminizi incelemeli ve yanlış fren malzemesi kullanmadığınızdan emin olmalıdır. Kaliper braketi, tekerlek yatağı, çıngırdama önleyici klips ve diğer araba parçaları gibi eksik veya hasarlı donanımı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini de size bildirirler.

Kaliper Kızakları Kirlemiş Olabilir

Kirli fren kaliperi sürgüleri, fren balatalarının düzgün çalışmasını engeller ve fren kaliperinin yapışmasına neden olur. Bu, bir titreşim veya takırtı sesi yaratmaya neden olabilir.

Çözüm: Bir tamirci, kaliper kızaklarını ve rahatsız edici bir sese veya titreşime neden olabilecek diğer kirli fren bileşenlerini temizleyecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Aracın Motor Bakımı Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Gürültülü frenlere neyin neden olabileceğini ve bunları nasıl düzelteceğinizi keşfettiğinize göre, şimdi bazı fren gürültüsü SSS’lerine bir göz atalım.

Frene Basınca Ses Gelmesinin Sebepleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

İşte bazı genel araba fren sesi SSS’leri ve cevapları:

1. Arızalı Frenlerin Ana İşaretleri Nelerdir?

Fren gürültüsüne ek olarak , arızalı frenlerin diğer önemli uyarı işaretleri şunlardır :

A. Yanan Fren Lambası ve Artırılmış Durma Mesafesi

Fren uyarı lambası yanıyorsa ve aracınızın durması çok uzun sürüyorsa, aracınızın fren servisi zamanı gelmiş olabilir.

B. Fren Sıvısı Sızıntısı

Arabanız fren hidroliği sızdırıyorsa , ön ve arka fren balatalarını her bir fren diskine sıkıca kenetlemeye zorlamak için yeterli güce sahip olmayabilir . Ve fren sıvısının sızmaya devam etmesi durumunda, fren arızası yaşayabilirsiniz.

C. Sert veya Yumuşak Fren Pedalı

Fren pedalına basmak çok yumuşaksa veya zorsa , aracınızı derhal fren bakımına götürün. Frenlerde hava olabilir veya fren servonuz arızalı olabilir.

D. Fren Yaparken Arabanın Bir Tarafa Çekmesi

Bu, bir fren kaliperinin frenleme sırasında çok fazla basınç uyguladığı ve dengesiz durmaya neden olduğu bir fren kaliperi sorunu olabilir.

E. Sürüş Esnasında Yanık Kokusu

Arabanızın frenleri aşırı ısınmaya başlarsa, fren pedalına bastığınızda hafif gıcırtılar fark etmeye başlayabilirsiniz. Araba sürerken buna genellikle bir yanık kokusu eşlik eder.

Bu sorunlardan herhangi birini fark ettiğinizde veya başka fren performansı sorunları yaşadığınızda, aracınızı bir fren servisi için götürün ve hemen bir fren kontrolü yaptırın.

2. Bir Tamirci Gıcırdayan Bir Freni Nasıl Onarır?

İşte gıcırdayan freninizi düzeltmek için üç yaygın çözüm yöntemi:

A. Fren Balatalarına Fren Gresinin Uygulanması

Gıcırdayan frenler için hızlı bir düzeltme , fren balatasının arka tarafına ve fren kaliperinin temas noktalarına  fren gresi uygulanmasını içerir.

Bu kesinlikle bir profesyonel tarafından yapılmalıdır . Bunun nedeni, rotor yüzeyi ve fren balatası sürtünme yüzeyi gibi bileşenlere yanlış fren yağı uygulanmasının fren sisteminde sorunlara neden olabilmesidir.

B. Yeni Fren Balatası Pimlerinin Takılması

Yeni fren balatası pimlerinin takılması, gıcırdayan frenler için ideal bir çözüm olabilir. Fren balatası pimleri, gıcırdamaya neden olabilecek herhangi bir sarsıntıyı emen küçük bir kauçuk tabakasına sahiptir.

C. Fren Balatalarını, Sürtünme Malzemesini ve Rotorları Değiştirme

Fren balatası sürtünme malzemesi aşınırsa, balata ile fren rotoru arasında metal-metal temasından kaynaklanan fren sesi duyabilirsiniz. Bu durumda sürtünme malzemesini, aşınmış fren balatası malzemesini, fren rotorunu ve diğer hasarlı fren bileşenlerini değiştirmeniz gerekebilir.

Ek olarak, rotorları eğrilmişseniz, fren balataları frenleme sırasında rotor yüzeyiyle dengesiz temas kuracaktır. Bunun için fren rotorlarını ve hem ön hem de arka fren balatalarını değiştirebilirsiniz.

3. Frenlerim Uygulamadığım Zamanda Ses Çıkarabilir mi?

Ayağınız fren pedalında değilken bile hem ön hem de arka frenleriniz gıcırdayabilir. Bu, fren balatası aşınma göstergeleri rotorlara temas ettiğinde gerçekleşir.

Arabanızın frenleri, onları uygulamadığınız zamanlarda bile gıcırdıyor veya herhangi bir ses çıkarıyorsa, ASE sertifikalı bir teknisyenle bir fren muayenesi planlayın.

4. Bir Fren İşinin Maliyeti Ne Kadardır?

Bir fren işi, değiştirilmesi gereken fren bileşenine bağlı olarak tekerlek başına 150 ila 2000 TL arasında değişebilir. Fren işi, yenisini almak yerine rotorun veya başka bir parçanın yüzeyini yenilemeyi içeriyorsa, aslında bundan daha azını harcayabilirsiniz.

5. Yeni Fren Balataları Neden Gıcırdıyor?

Yeni fren balatalarınız , kaliper ve fren balatası temas noktalarındaki yağlama eksikliğinden dolayı gıcırdıyor olabilir . Yanlış fren balataları kullanıyorsanız, fren gıcırtısı da yaşayabilirsiniz.

Yeni fren balatalarınız düzgün takılmazlarsa gürültülü olabilir. Düzensiz frenlemeyi ve garip sesleri önlemek için her bir fren balatasının kaliper braketine doğru şekilde takılması gerekir.

6. Fren Balatalarımı Ne Sıklıkla Değiştirmem Gerekir?

Fren balatalarınız düzenli olarak değiştirilmeli ve fren sisteminiz yılda en az bir kez kontrol edilmelidir . Bu, fren rotoru ve diğer frenleme bileşenleriyle ilgili sorunları hızlı bir şekilde fark etmenize yardımcı olacaktır.

Ucuz fren balataları kullanmıyorsanız ve iyi sürüş alışkanlıklarınız varsa, daha az fren bakımına ihtiyacınız olabilir.

Genellikle otoyolda kullanıyorsanız (en az frenle), frenleriniz 100.000 km kadar dayanabilir. Genellikle şehir içinde dolaşırken (çok fazla fren yaparak), frenleriniz 15.000 km kadar dayanabilir.

Bununla birlikte, fren gıcırtısı, pedal titreşimi, titreşim veya olağan dışı herhangi bir ses duyarsanız, kaç yaşında olduklarına bakmaksızın frenlerinizi kontrol ettirin.

7. Frenlerimi Tamir Etmenin En Kolay Yolu Nedir?

Araba frenleri, bisiklet jant frenlerinden farklı olarak kendi başınıza tamir edilemeyecek kadar karmaşıktır ve kalifiye bir teknisyenin uzmanlığını gerektirir.

Arabanızın gürültülü frenlerini tamir edecek bir tamirci ararken, her zaman şunlardan emin olun:

  • ASE sertifikalı bir teknisyen
  • Servis garantisi ile onarım
  • Yüksek kaliteli yedek parça ve ekipman

Frenlerinizden garip sesler geldiğini veya fren performansında herhangi bir değişiklik fark ederseniz, güvenilir bir tamirciyle bir fren muayenesi planlayın.

Gürültülü frenlere sahip bir arabayı sürmenin tehlikeli olduğunu ve uzun vadede daha pahalı onarımlar gerektirebileceğini unutmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir