İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

FireWire Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

FireWire Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?
+ - 0

Bir PC’ye bağlanmak için oluşturulmuş her aygıtın bilgisayarla iletişim kurmak için bir yola ihtiyacı vardır. Çoğu USB’ye güvenir, ancak FireWire, uzun ve büyüleyici bir geçmişe sahip değerli bir alternatiftir. Artık USB’den çok daha az yaygın olmasına rağmen, FireWire hala mantıklı bir alternatiftir

Peki FireWire Nedir ve Neden Artık Kullanmıyoruz?

FireWire, Apple’ın bazılarına sürpriz olarak gelebilen birçok beyin çocuğundan biridir.

FireWire standardı 1980’lerin sonunda belirlendi. Projenin amacı nispeten ucuz, yüksek hızlı bir bağlantı hizmeti yaratmaktı, ancak Apple başlangıçta teknolojinin harici cihazlar için bir bağlantı olarak kullanılmasını amaçlamamıştı.

Önerilen Yazı
Display Port ve HDMI Nedir? Farkı Nedir? Hangisi Daha İyidir?

FireWire, Apple ve Sony gibi diğer şirketler tarafından yıllardır kullanılıyordu. Sonunda standart, harici aygıtları bir bilgisayara bağlamanın üstün bir yolu olarak IEEE’ye sunuldu. FireWire 1995 yılında resmi olarak onaylandı ve FireWire bağlantı noktaları kısa süre sonra Apple bilgisayarlarında görünmeye başladı.

Orijinal FireWire 400 standardı, 400Mbit/s’ye kadar veri aktarım hızına ulaşabilir. Karşılaştırma için, USB standardının ilk sürümü, o sırada yalnızca 12Mbit/s’lik bir maksimum veri aktarım hızını yönetebilir. Kapasitedeki bu büyük boşluk, FireWire’ı taşıyacak çok fazla verisi olan herkes için bariz bir seçim haline getirdi.

Hız, on yılı aşkın bir süredir FireWire’ın birincil satış noktası olmaya devam etti. USB 2.0 geldiğinde, 480Mbit/s aktarım hızına sahipti. FireWire, rakiplerinden daha sürdürülebilir olduğu kanıtlanmış 800 Mbit/s aktarım hızına sahip FireWire 800 standardıyla yanıt verdi.

FireWire’ın Kullanım Alanları

FireWire bağlantı noktalarını USB bağlantı noktalarından ayırt etmek kolaydır; USB bağlantı noktaları düz ve dikdörtgen iken, bir uçta daha küçük ve sivrilmişlerdir. FireWire bağlantı noktalarını harici depolama aygıtlarında bulmak da yaygındır.

Önerilen Yazı
USB Kablo Türleri ve Kullanım Alanları

FireWire bağlantı noktası kullanımları, dijital kameralar gibi ses ve video cihazlarının yönetilmesini içerir. Aygıtları basitçe bağlamanın yanı sıra, FireWire, geçici ağlar kurmak için de kullanılabilir. Uğraşacak yönlendirici yok; doğrudan bir FireWire bağlantısı işi halledecektir.

Ancak Microsoft, bu özellik için desteği 2004’te durdurmuştur; bu, Windows’un en son sürümlerinin FireWire ağını desteklemediği anlamına gelir. Yine de, Mac ve Linux kullanıcıları, bilgisayarınız için bir FireWire bağlantı noktanız veya bağdaştırıcınız olduğu sürece bu özellikten yararlanmaya devam edebilir.

FireWire Özellikle Ne İçin Kullanılır?

Bağlantı hızı sizin için bir çekişme noktasıysa, FireWire bir zamanlar tartışmasız şampiyondu.

FireWire’ın tarihi, genel anlamda üstün olmasına rağmen asla tam olarak öne geçemeyen yetenekli bir mazlumun hikayesini anlatıyor. Talihsiz gerçek şu ki, bu hikaye sona eriyor olabilir.

USB 4’ün Firewire’ın yönetebileceğinden çok daha fazla, 40 Gbit/s’ye kadar veri aktarım hızları sağlama olasılığı var. Modern bilgisayarların çoğu artık bir FireWire bağlantı noktasıyla donatılmamaktadır, ancak başlangıcı hala teknolojide çok önemli bir andı.

Yazar Hakkında

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Rasim, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 2013 yılında bilişim teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. 2013'ten bu yana bilişim sektöründe belli görevlerde ve çalışmalarda bulunmuştur. Günümüzde ise deneyimlerini aktarmak için teknoportal.com.tr üzerinden editörlük ve site içi geliştirmelerde görev almaktadır.

Yorum Yap