İlginizi Çekebilir
FAT32 ve exFAT Nedir? Arasındaki Fark Nedir? Hangisi Daha İyi?
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

FAT32 ve exFAT Nedir? Arasındaki Fark Nedir? Hangisi Daha İyi?

+ - 0

FAT32 ve exFAT, harici sürücüler için iki ana dosya sistemi seçeneğidir.

Dosya sistemleri, bilgisayar verileriyle çalışmanın önemli bir parçasıdır, ancak etkileri çoğu durumda hemen görünmez. Bu nedenle, bir dosya sistemine karar vermek zorunda kalmak genellikle kafa karıştırıcıdır.

Taşınabilir bir sabit sürürücü olan SD kart veya USB flash sürücü gibi harici bir cihazı biçimlendirirken, genellikle iki ana dosya sistemi seçeneğiniz olur: FAT32 ve exFAT. Ama bunların nesi nasıl farklı? Bunu bulmak için FAT32 ve exFAT’i karşılaştıralım.

Dosya Sistemi Nedir?

Dosya sistemi, bir bilgisayarın bir depolama cihazındaki verileri düzenlemesinin bir yoludur. Dosya sistemleri, bir veri parçasını yanındakinden ayırmaktan, hangi kullanıcıların hangi dosyalara erişebileceğini kontrol etmekten, dosyaların özniteliklerini depolamaktan ve çok daha fazlasından sorumludur.

Maalesef uyumluluk uğruna, bugün kullanımda olan birçok dosya sistemi var. Bazıları platformlar arasında uyumluyken diğerleri uyumlu değildir. Örneğin, modern Mac’lerdeki dahili diskler, Windows’un ek yazılım olmadan okuyamayacağı APFS’yi (Apple Dosya Sistemi) kullanır. Bu arada Windows, diğer platformların yerel olarak yazamayacağı dahili sürücüleri için NTFS (Yeni Teknoloji Dosya Sistemi) kullanıyor.

Birden fazla bilgisayarla taşınabilir sürücüleri kullanma olasılığınız daha yüksek olduğundan, bu aygıtlara yönelik dosya sistemleri sistemler arasında çalışmak üzere tasarlanmıştır. FAT32 ve exFAT, günümüzde harici cihazlar için iki ana seçenektir.

FAT32 ve exFAT Neden Harici Aygıtlar için Kullanılıyor?

Tescilli dosya sistemleri, tüm benzersiz özelliklerden yararlanabildiklerinden, yalnızca bir makineyle kullandığınız dahili diskler için mükemmeldir. Ancak belirtildiğimiz gibi, NTFS ve APFS gibi dosya sistemleri diğer işletim sistemleriyle iyi çalışmaz. Oyun konsolu, TV, yönlendirici veya benzeri bir USB bağlantı noktasına sahip başka bir cihaza harici depolama bağlamanız gerektiğinde de her zaman çalışmazlar.

Ancak, FAT32 ve exFAT neredeyse tüm işletim sistemleriyle çalışır. FAT (Dosya Ayırma Tablosu) bunların en eskisidir. 1977’den beri kullanılıyor ve bir zamanlar bazı eski işletim sistemleri için varsayılan dosya sistemiydi. Zamanla, sürücü kapasitesi arttıkça, FAT’de revizyonlar yapıldı. Son büyük revizyon olan FAT32, bugün hala genel kullanımda olan tek versiyondur.

Buna karşılık exFAT (Genişletilebilir Dosya Ayırma Tablosu), 2006 yılında, özellikle SD kartlar ve flash sürücüler gibi flash bellek için Microsoft tarafından geliştirilmiştir. 2019 yılında şirket, dosya sistemi için spesifikasyonları yayınlayarak sistemi artık tescilli hale getirmedi.

exFAT, FAT32’nin halefi olarak tasarlanmıştır. NTFS gibi dahili disk sistemlerinin ek yüküne sahip değildir ve FAT32’nin bazı sınırlamalarını kaldırmıştır.

FAT32 ve exFAT Karşılaştırması

FAT32 ve exFAT’in nasıl karşılaştırıldığına ve her birini ne zaman kullanmak isteyeceğinize bakalım.

Cihaz Uyumluluğu

FAT32 çok uzun süredir piyasada olduğu için, en yaygın şekilde uyumlu dosya sistemidir. Video oyun konsolları, Android ve iPhone, medya oynatıcılar ve diğer cihazların yanı sıra hemen hemen tüm masaüstü işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Bunun aksine, exFAT kullandığınız cihazların büyük çoğunluğunda çalışır, ancak her şeyle uyumlu olmayabilir. Cihaz ne kadar eski olursa, exFAT ile çalışma olasılığı o kadar azdır. Örneğin, PlayStation 3 exFAT’i desteklemez, ancak PS4 ve PS5 her ikisi de destekler.

Oyun konsolları için, bu dosya sistemlerinin esas olarak medya oynatmak ve yedekleme yapmak için geçerli olduğunu unutmayın. Bunları oyun depolaması için kullanmak istiyorsanız, genellikle sürücüyü özel bir biçime koyan konsolun biçimlendirme aracını kullanarak biçimlendirmeniz gerekir.

Bazı Linux dağıtımları exFAT’i kutudan çıkar çıkmaz desteklemez, ancak hızlı bir komutla destek ekleyebilirsiniz.

Desteklenen Dosya Boyutları

FAT32’nin en büyük dezavantajı, yalnızca 4GB boyutuna kadar olan dosyaları desteklemesidir. Bundan daha büyük dosyalarınız varsa, FAT32 iyi bir seçim değildir. Ek olarak, FAT32 yalnızca 8TB veya altındaki bölümlerde çalışır. Şu anda yüksek kapasiteli sürücüleriniz yoksa bu büyük bir sorun değil, ancak zaman geçtikçe daha da sınırlayıcı hale gelecektir.

Bunun aksine, exFAT’in dosya boyutları veya bölüm boyutları üzerinde pratik sınırlamaları yoktur. Maksimum dosya boyutu, günümüz dünyasında karşılaşabileceğiniz her şeyin çok ötesinde. Bu, exFAT’i büyük dosyaları depolayan ve farklı bilgisayarlara bağlanan tüm taşınabilir sürücüler için en iyi seçenek yapar.

FAT32 veya exFAT: Hangisini Kullanmalıyım?

Harici bir sürücü için hangi dosya sistemini kullanmanız gerektiğini belirlemek oldukça kolaydır. Kendinize iki soru sorun:

  • Bu sürücüde asla 4 GB’den büyük dosyalara sahip olmayacağınıza emin misiniz?
  • Bu sürücüyü exFAT’i desteklemeyen herhangi bir cihazla kullanmanız gerekiyor mu?

Her iki soruya da “evet” cevabını veremediğiniz sürece, sürücüyü exFAT olarak biçimlendirmelisiniz. Aksi takdirde, uyumluluk amacıyla FAT32 kullanmayı deneyin.

Biçimlendirme, bir diskteki her şeyi siler, bu nedenle bir sürücünün dosya sistemini yolda değiştirmek acı verir. Başlangıçta doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak için bir dakikanızı ayırmanız oldukça önemlidir.

exFAT ve FAT32: Artık Biliyorsunuz!

Artık exFAT ve FAT32’yi anlıyorsunuz ve harici sürücüleriniz için hangisini kullanacağınızı biliyorsunuz. Genel olarak, belirli bir uyumluluk nedeniniz yoksa, exFAT en az sınırlamaya sahip en modern format olduğu için en iyi seçimdir.
Ancak emin değilseniz, sürücüyü geldiği dosya sistemiyle biçimlendirilmiş olarak bırakmanızda bir sorun yoktur.

Yorum Yap