Facebook’un Yasaklı Olduğu Ülkeler

Facebook’un Yasaklı Olduğu Ülkeler

Herkesin aile ve arkadaşlarla bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullandığı bir çağda, Facebook’suz bir dünya hayal etmek zor olabilir. Ancak platforma erişmenin hiç mümkün olmadığı bazı ülkeler var.

Bu ülkelerde yaşayan insanlar, hükümet kısıtlamaları nedeniyle Facebook’u kullanamıyor. Facebook kullanımını yasaklayan üç ülke ve yasakların nedenlerini bu konumuzda bulabilirsiniz.

1. Çin

Çin’in uzun bir sansür geçmişi ve sıkı internet düzenlemeleri var. Bu yüzden Facebook’ta da kısıtlamalar olması şaşırtıcı değil. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube’un Yasaklı Olduğu Ülkeler

Çin, 2009’da Urumçi’de meydana gelen ayaklanmanın ardından anakarada Facebook’u engelledi. Bazı bağımsızlık aktivistler görünüşe göre Facebook’u iletişim ağlarının bir parçası olarak kullanıyorlardı.

Görünüşe göre Facebook, organizatörlerin kimliğini ifşa etmeyi reddettiği için düşüşe geçti. Şirket, aktivistlerin sosyal platformda ifade özgürlüklerini kullandıklarını savundu.

Bu olay Facebook’u, onu YouTube Google, Twitter ve Microsoft dahil olmak üzere daha önce engellenen batılı internet şirketleri listesine ekledi.

Facebook Çin’e geri dönmek için birkaç girişimde bulundu fakat başarılı olamadı.

Facebook’u kullanmak isteyenler, Hong Kong ve Makao da dahil olmak üzere Çin’deki bazı yerlerden bunu yapabilirler. Ayrıca bir VPN kullanarak Facebook’a erişebilirler.

2. İran

Facebook’un İran’daki kısıtlaması, bazı siyasi liderlerinin engellenmiş olma durumuna bakılmaksızın platformu kullandığı göz önüne alındığında ironik bir durumdur.

CNN, 2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aktivistler Facebook’u muhalefete destek toplamak için kullandığında İran hükümetinin Facebook’u yasakladığını bildirdi.

Kısıtlama başlangıçta birkaç saat sürdü, ancak İran hiçbir açıklama yapmadan yeniden başlattı ve o zamandan beri devam etti.

Kültür Bakanı Ali Jannati, 2013’te hizmetin yeniden başlaması için umutlarını artırdı. Sosyal ağların sıradan İranlılar tarafından erişilebilir olması gerektiğini belirtti. Ancak bu savunma yerine getirilmedi ve kısıtlamalar devam ediyor.

Dini ve siyasi birçok üst düzey İranlı yetkilinin Facebook sayfaları var ve İranlı kitlelerin bir VPN kullanarak hükümet kısıtlamalarını aştığı biliniyor.

3. Kuzey Kore

Kuzey Kore, hareket ve iletişim üzerindeki ağır kısıtlamaları nedeniyle dünyanın en gizli ülkelerinden biridir.

2016 yılında, Kuzey Kore’nin resmi olarak Facebook, Twitter ve YouTube’da kısıtlamalar ilan ettiği bildirildi. Bunu birkaç aylık gayri resmi kısıtlamadan sonra yaptılar.

Yasak, internet kullanımındaki genel kısıtlamalar nedeniyle yerel halkın Facebook’a erişimi olmadığı için ziyaretçileri ve yabancı sakinleri hedef alıyor gibiydi.

Bazı kaynaklara göre, kısıtlamanın amacı, ziyaretçilerin veya küçük yabancı topluluk topluluğunun Kuzey Kore hakkında dış dünyaya gerçek zamanlı bilgi göndermesini zorlaştırmaktır. Yasak, internet erişimi olan Kuzey Korelilerin ülkeleri hakkında başka yerlerde yayınlanan bilgileri görüntüleme şanslarını daha da sınırlamaktadır.

Facebook’taki Kısıtlamalar Çok Etkili Değil

Yukarıda listelenen ülkelerdeki kısıtlamalara bakılmaksızın, kullanıcıların Facebook’a istedikleri zaman erişebileceğini muhtemelen fark etmişsinizdir. Çin’de özerk bölgelerde (Hong Kong, Makao, vb.) yaşayan insanlar Facebook’a sınırsız erişime sahiptir. Çin’de yaşayanlar da VPN kullanarak Facebook’a erişebilir.

Kuzey Kore’deki yasak muhtemelen en etkili olanıdır, ancak bunun nedeni çok az insanın internete erişimi olmasıdır. İnternet tüm Kuzey Koreliler için mevcut olsaydı, kısıtlama daha az etkili olurdu.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube Android 10 Milyar İndirme Sayısına Ulaştı

Yasaklardan zarar gören sadece Facebook değil. Kısıtlayıcı rejimler diğer sosyal medya şirketlerini yasakladı. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda video çekimi seçeneğiyle YouTube, başka bir ortak hedef olarak yer alıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir