Facebook Neighborhoods Nedir ve Kimler Kullanabilir?

Facebook Neighborhoods Nedir ve Kimler Kullanabilir?

Facebook Neighborhoods, yakınlarda yaşayan insanlarla bağlantı kurmanın yeni bir yoludur. Ancak normal uygulamadan farkı nedir ve kimler kullanabilir?

Facebook, istediğiniz zaman dünyadaki herhangi biriyle bağlantı kurmanıza izin verir, ancak bölgenizdeki birini bulmak biraz daha zordur.

Facebook Neighborhoods ile sizinle aynı ilgi alanlarını ve hobileri paylaşan yerel insanlarla iletişim kurabilirsiniz.

Facebook Neighborhoods, Türkçe olarak Facebook Mahalleler anlamına gelmektedir. Ülkemizde hangi isimle sunulacağı yada ne zaman sunulacağı şu anda belli değil.

Bu konumuzda, özelliğin ne olduğunu öğreneceksiniz. Ayrıca kimlerin katılabileceğini ve bunu yakınlarda yaşayan insanları bulmak ve onlarla etkileşim kurmak için nasıl kullanabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Facebook Neighborhoods Nedir?

Facebook Neighborhoods, ana Facebook uygulamasındaki, yerel bölgenizdeki insanlarla bağlantı kurmanıza, mesaj göndermenize, gruplara katılmanıza, öneriler istemenize ve hatta anketler oluşturmanıza olanak tanıyan bir uygulamadır. Facebook, Facebook Neighborhoods’u Mayıs 2021’de başlattı.

Facebook Neighborhoods’a  katılırken ayrı bir profil oluşturmanız gerekir. Burada ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi listeleyebilirsiniz. Ayrıca, ayrı bir biyografi ekleyebilirsiniz. Mahallenizdekiler sizinle bağlantı kurmak isteyip istemediklerini belirlemek için profilinize bakabilirler.

Bahçecilik veya bisiklete binme gibi sevdiğiniz konulara göre Mahalle grupları bile oluşturabilirsiniz. Bu, Facebook’u kullanırken haber akışınızda kaybolmak yerine aradığınızı bulmanızı kolaylaştırır.

Mahallenizdeki kişiler, buluşmalar, etkinlikler planlamak veya sadece sizi bir araya getiren şey hakkında konuşmak için grubunuza katılabilir.

Normal Facebook gruplarının yöneticileri bunu yeni uygulamaya aktarabilir. Bu nedenle, özel bir topluluk oluşturmak için sıfırdan başlamaları gerekmez.

Facebook Neighborhoods ile yerel öneriler de isteyebilirsiniz. Çevrenizdeki herkes de ilgili bilgileri elde etmek için anketler oluşturabilir. Bir yere ilk kez taşındıysanız, bu kaynakları özellikle yararlı bulacaksınız.

Facebook Neighborhoods’a Kimler Katılabilir?

Facebook Neighborhoods, şu anda ABD’de ve Kanada genelinde bazı şehirlerde mevcuttur.

Uygun bölgelerde bulunan 18 yaşından büyük herkes katılabilir, ancak katılan herkesin kaydolduktan sonra konumlarını onaylaması gerekir. Kendi mahallenize ek olarak, yakındaki diğer alanlar için de Neighborhoods’a katılabilirsiniz.

Her Mahallenin, yorumları ve gönderileri kontrol edecek bir moderatörü vardır. Bu yöneticiler daha sonra yayınlanan içeriğin başkalarının görmesi için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Değilse, moderatörler Facebook kurallarını ihlal eden gönderileri ve yorumları kaldırabilecekler.

Mahalledeki herkesin uygunsuz olduğunu düşündüğü içeriği bildirme seçeneği de vardır.

Bir Mahalle üyesi sizi rahatsız ettiğinde veya hoşunuza gitmeyen yorumlar yaptığında onları engelleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, bilgilendirilmeyecekler. Üstelik kullanıcı sizi bulamaz.

Neighborhoods’u Facebook’tan Farklı Kılan Nedir?

Facebook Neighborhoods’a katıldığınızda, ana Facebook uygulamasından ayrı bir uygulamaya katılıyorsunuz. İkisi benzer görünüyor ve hatta aynı özelliklere sahip, ancak Neighborhoods bölümündeyken ana Facebook uygulamanızla etkileşime geçemeyeceksiniz.

Aynı bölgede yaşamadıkları ve ayrıca grubuna katılmadıkları sürece, Facebook Neighborhoods kullanırken arkadaş listenizdeki kişilerle bağlantı kuramazsınız. Bunun yerine, yorumlarınız ve gönderilerinizle yalnızca etrafınızda yaşayan kişiler etkileşimde bulunabilecek.

Neighborhoods’ta öneriler alabilir ve alabilir, gruplara katılabilir, yorumları beğenebilir, gönderiler yapabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Birincil fark, Neighborhoods’un dünyadaki herhangi biriyle bağlantı kurmanıza izin veren normal Facebook uygulamasına kıyasla yalnızca yerel bölgenizdeki insanlar için olmasıdır.

Facebook Neighborhoods’da Komşularınızla Bağlantı Kurabilirsiniz

Facebook Neighbourhoods, yakınınızda yaşayan yerlileri bulmak ve onlarla bağlantı kurmak için harikadır. İlgi alanlarınıza odaklanmış yerel gruplar bulabilir ve yakındaki gizli cevherleri keşfetmenize yardımcı olacak öneriler isteyebilirsiniz.

Facebook Neighborhoods kapsadığı bir yerde yaşıyorsanız, hemen deneyebilir hatta ömür boyu arkadaşlar edinebilirsin. Diğer ülkelerde ve ülkemizde ne zaman kullanıma sunulacağı şu anda bilinmiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir