Facebook, Messenger ve Instagram DM İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunmaya Başladı

Facebook, Messenger ve Instagram DM İçin Uçtan Uca Şifreleme Sunmaya Başladı

Facebook, Messenger’da görüntülü ve sesli aramaları daha güvenli hale getiriyor.

Facebook, uçtan uca şifrelemeyi Messenger sesli ve görüntülü aramalarının yanı sıra Instagram’daki DM’ler içinde sunuyor. Özelliğin açılması, kullanıcıların aramalar veya metin mesajları üzerinden güvenli bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.

Facebook Uçtan Uca Şifrelemeyi Daha Fazla Hizmete Getiriyor

Messenger News’deki bir gönderi, Facebook’un hem Messenger hem de Instagram’da güvenliği artırdığını ortaya koydu. Facebook, 2016 yılında Messenger’da şifreli mesajlaşma sunmaya başlamıştı ve şimdi aynı koruma sesli ve görüntülü aramalar için de sunuluyor.

Facebook, uçtan uca şifrelemeye sahip olmanın “Facebook dahil başka hiç kimsenin gönderilen veya söylenenleri göremediği veya dinleyemediği anlamına geldiğini” belirtti. Başkalarının telefon görüşmelerini ve mesajları dinlemesini önlemek için uçtan uca şifreleme uygulanır; bu, sizinle konuştuğunuz kişi arasındaki konuşmayı gizli tutar.

Platform ayrıca Messenger’da uçtan uca şifreli grup sohbetlerini ve aramalarını test ettiğini duyurdu. İnisiyatifi, DM’ler için uçtan uca şifrelemeyi test ettiği Instagram’a bile genişletiyor. Facebook, testin sınırlı olacağını ve yalnızca platformdaki bire bir görüşmelerle ilgili olacağını söyledi.

Ancak, Instagram kullanıcılarının Messenger’da yapmanız gerektiği gibi uçtan uca şifrelemeyi seçmesi gerekecek. Bazı Messenger kullanıcıları konuşmalarının korunduğunu düşündükleri, ancak uçtan uca şifreleme ayarını açmadıkları için bu bir tartışma kaynağı haline geldi.

Ne yazık ki, bu güncelleme Messenger’da varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeyi açmıyor; yine de aramalar ve kısa mesajlar için ayarı açmanız gerekecek. Messenger’ın gizlilik sayfası, uygulamanın “varsayılan olarak uçtan uca şifreli hale geleceğini” belirtiyor, ancak bunun yakın zamanda gerçekleşeceği görünmüyor.

Uçtan uca şifrelemeyi genişletmenin yanı sıra Facebook, kullanıcılara kaybolan mesajları üzerinde daha fazla kontrol sağladığını da söyledi. Sohbetteki kullanıcılar, yeni mesajların kaybolmasının ne kadar süreceği konusunda daha geniş bir zaman aralığından seçim yapabilir. Artık 5 saniye ile 24 saat arasında herhangi bir yerden seçim yapabileceksiniz.

Facebook, Kullanıcılar Arasındaki Güvenliği Artırmaya Çalışıyor

Signal, WhatsApp ve Telegram gibi birçok mesajlaşma uygulaması zaten uçtan uca şifreleme kullanıyor. Daha fazla kullanıcı artık kendi güvenliğine öncelik veriyor.

WhatsApp varsayılan olarak uçtan uca şifreleme kullansa da, bu onun tartışmasız olduğu anlamına gelmez. Facebook’a ait uygulama, Ocak 2021’de kullanıcılardan verilerini Facebook ile paylaşmalarını isteyen yeni bir gizlilik politikası başlatmıştı.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp Uçtan Uca Şifrelimi? Bu Gizlilik İçin Önemli Mi?

Bununla birlikte, güvenlik söz konusu olduğunda Facebook en iyi itibara sahip değildir ve uçtan uca şifrelemeyi genişletmesi, uygulamalarını güvenlik açısından daha çekici hale getirmez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir