Facebook Messenger ve Instagram Direkt Mesajları 2022’ye Kadar Şifrelenmeyecek

Facebook Messenger ve Instagram Direkt Mesajları 2022’ye Kadar Şifrelenmeyecek

Messenger ve Instagram Direct, piyasadaki en popüler iki mesajlaşma uygulamalarından biridir. Her gün milyonlarca insanın bunları kullanmasına rağmen, Messenger ve Instagram Direct, varsayılan olarak sohbetleri uçtan uca şifrelemedikleri için gerçekten gizlilik dostu değildir.

Facebook, Messenger ve Instagram Direct için en erken 2022’de uçtan uca şifreleme sunacağına söz verdi.

Facebook, Messenger ve Instagram Direct’e Sohbet Şifreleme Halen Eklenmedi

Facebook ilk olarak 2019’da Instagram Direct ve Messenger’a uçtan uca şifreleme ekleme sözü verdi. Fakat şu ana kadar şifreleme konusuyla ilgili önemli bir gelişme yaşanmadı.

Facebook, yeni bir duyuruda güvenlik ve güvenlik planlarını paylaştı ve yaptığı çeşitli çalışmaların sonuçlarını vurguladı. Ek olarak, Messenger ve Instagram Direct için uçtan uca şifreleme üzerinde çalışırken, 2022 yılına kadar bunları tam olarak şifreleyemeyeceğinden bahsetti.

Bu yıl Messenger ve Instagram Direct için varsayılan uçtan uca şifrelemede daha fazla ilerleme kaydetmeyi beklerken, bu uzun vadeli bir proje ve en erken 2022’ye kadar tamamen uçtan uca şifrelenmiş olmayacağız. Dahası, daha önce sunduğumuz güvenlik özellikleri uçtan uca şifrelemeyle çalışmak üzere tasarlanmıştır ve hizmetlerimizde güçlü güvenlik özellikleri oluşturmaya devam etmeyi planlıyoruz.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp Uçtan Uca Şifrelimi? Bu Gizlilik İçin Önemli Mi?

Messenger ve Instagram dışında Facebook’un, sohbetler için varsayılan olarak uçtan uca şifreleme özelliğine sahip tek mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp bulunuyor.

Uçtan Uca Şifrelemeli Mesajlaşma Uygulamalarının Popülerliği Yükseliyor

Uçtan uca şifrelemeli mesajlaşma hizmetleri son zamanlarda popülaritesini artırdı. WhatsApp, iMessage ve Signal, uçtan uca şifreleme desteğine sahip başlıca mesajlaşma platformları arasındadır.

Telegram aynı zamanda popüler bir Messenger alternatifi olarak ortaya çıksa da, sohbetleri varsayılan olarak uçtan uca şifrelenmez. Messenger gibi, bunun için gizli sohbet modunu kullanmak gerekir.

Facebook, kullanıcı gizliliği ve veri toplama uygulamalarına saygı göstermediği için uzun süredir eleştiriliyor. Messenger ve Instagram Direct’e uçtan uca şifreleme desteği eklemesi bu kadar uzun zaman alan şirketin imajına pek bir faydası olmayacak.

Gizliliğinize değer veriyorsanız veya sohbetleriniz için daha güvenli bir platform istiyorsanız, özel sohbetler için en iyi Facebook Messenger alternatiflerine inceleyip, kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir