Facebook Gözetim Kurulu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Facebook Gözetim Kurulu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Facebook’un Gözetim Kurulu, ifade özgürlüğü ile Facebook’un içerik denetleme kurallarını dengeleme sözü veriyor.

Bazı insanlar, diğer önemli rollere sahip olmanın yanı sıra, web sitesinin içerik denetim kararlarını değiştirme gücü nedeniyle Facebook’un Gözetim Kurulunu Yargıtay’a benzetti.

Ama Gözetim Kurulu tam olarak nedir? Ve neyi başarmayı umuyor? Bu makale hem bu soruları hem de daha fazlasını cevaplayacaktır.

Facebook Gözetim Kurulu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mayıs 2021’de Facebook Gözetim Kurulu, Facebook’un eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını askıya alma hakkına sahip olmasına karşın, süresiz bir yasağın uygunsuz olduğuna karar verdi. Ama Gözetim Kurulu nedir ve gerçekte ne yaparlar?

Gözetim Kurulu, Facebook ve Instagram’daki hangi içeriğin kaldırılması veya sürdürülmesi gerektiğine karar veren bağımsız bir organdır.

Facebook veya Instagram tarafından verilen içerikle ilgili bir karardan memnun değilseniz, yönetim kurulu ile iletişime geçebilirsiniz. Kaldırılmış olanın kendi içeriğiniz olması veya başka bir üyeye ait olması önemli değildir.

İtiraz için uygun içerikler arasında fotoğraflar, videolar, gönderiler, yorumlar ve paylaşımlar bulunur.

Gözetim Kurulunun Temyiz Süreci Nasıl İşler?

Dört koşulu karşıladığınız sürece kurula itirazda bulunabilirsiniz sırasıyla bunlar:

  • İtiraz sırasında hesabınız aktif olmalıdır.
  • Facebook’un verdiği karar kesindir.
  • İtiraz ettiğiniz karar ülkeye özgü yasaları çiğnememelidir.
  • 15 gün içinde itirazda bulunmalısınız.

Kurul üyelerinden oluşan bir heyet, bir taslak karara varmak için davaya atanacak. Bunu yaptıklarında, tüm kurul gözden geçirecek. Nihai bir karar verildikten sonra, grup web sitesinde bir açıklama yayınlayacak.

Facebook, Yasayı ihlal etmediği sürece Gözetim Kurulunun nihai kararını uygulamalıdır.

Gözetim Kurulu Üyeleri Kimlerdir?

Gözetim Kurulunun üyeleri arasında eski başbakanlar, CEO’lar ve Nobel Barış Ödülü sahipleri bulunmaktadır.

Şu anda çeşitli geçmişlerden, kültürlerden, görüşlerden ve inançlardan 20 üyesi var. Çalışma tamamlandığında üyelik sayısı 40’a yükselecek.

Her üye, yönetişim ve dijital içerikle çalışma geçmişine sahiptir ve belirlenen bir politikaya göre karar verme becerisini gösterebilir.

Yönetim kurulu, Facebook’un kendi çeşitli kullanıcı tabanını yansıtmak amacıyla dünya çapındaki uzmanlığı birleştiriyor. Üyelik önerileri herkes tarafından yapılabilir ve Baker McKenzie hukuk firması tarafından yönetilir.

Gözetim Kurulunun Yol Gösterici İlkeleri Nelerdir?

Gözetim Kurulu, ön planda bağımsızlık, yetkilendirme, erişilebilirlik ve şeffaflık olmak üzere bir dizi yol gösterici ilkeye bağlı kalır.

Facebook’tan bağımsız destekleyici bir güvene ve şirkete sahip olmasıyla yansıtılan en önemli işlevi olarak bağımsız yargıyı sağlar.

Yetkilendirme ilkesi, grubun Facebook ve Instagram’a içerik denetleme kararlarını sürdürmek veya tersine çevirmek için bağlayıcı emirler vermesini sağlar.

Kurul, herkesin Facebook ve Instagram’da kabul etmedikleri içerik denetimi kararlarına itiraz etmesine izin vermeyi amaçlamaktadır. İtirazlar Gözetim Kurulunun web sitesi aracılığıyla yapılabilir.

Gözetim Kurulu Neyi Başarmayı Amaçlıyor?

Gözetim Kurulu, Facebook ve Instagram’da içerik moderasyonu ile ilgili bağımsız bir karar alma süreci yoluyla ifade özgürlüğünü teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Ancak, tüm itirazlar incelenmez. Bunun yerine grup, küresel olarak ilgili zor ve öne çıkan vakalar seçilmektedir.

Bu önemli vakalardan alınan kararlar, Facebook ve Instagram için gelecekteki içerik denetleme politikalarına yön vermeye yardımcı olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir