Excel’de Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel sayıları çıkarmayı kolaylaştırır, ancak bunun ötesinde yapabileceğiniz çok şey vardır. Tüm yöntemleri kullanarak Excel’de nasıl çıkarılacağını öğrenmek için bu konuyu sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Excel’de sayıları çıkarmak kolay bir iştir, ancak sayılardan çok daha fazlasını çıkarabilirsin. Excel’de gerçek bir çıkarma işlevi olmamasına rağmen, çıkarma hala yapılabilir ve elbette oldukça kullanışlıdır.

Excel’de eksi işaretini (-) kullanarak iki değeri çıkarabilirsiniz ve bu, düz sayıların çok ötesine geçer. Hücreleri, saatleri, tarihleri ​​ve hatta matrisleri çıkarabilirsiniz.

Excel’de Hücreler Nasıl Çıkarılır?

Excel’de iki değeri çıkarmanın temel formülü şudur:

=sayı1-sayı2

Şimdi eksi işaretinin Excel’deki farklı kullanımlarını inceleyelim ve bu sadeliğin güzelliğini görelim.

Excel’deki hücreleri, formül çubuğunda çıkarmak istediğiniz hücrelerin arasına eksi işareti (-) koyarak basitçe çıkarabilirsiniz.

1. Çıkarma sonucunu görüntülemek istediğiniz hedef hücreyi seçin. Bu örnekte, A7 hücresini seçtik.
2. Formül çubuğuna ilk hücreyi, eksi işaretini ve ardından ikinci hücreyi girin. İkinci hücre birinciden çıkarılacaktır, yani sırayı bozarsanız negatif bir değer elde edersiniz. Bu örnekte, değerler A1 ve A2 hücrelerinde ayarlanmıştır, bu nedenle formül şöyle olacaktır:

=A1-A2

3. Enter’a basın.
4. Excel şimdi bu basit hesaplamanın sonuçlarını gösterecektir.

Bir dizideki birden çok değeri de çıkarabilirsiniz. Örnek olarak, 100’den 10, 15, 25 ve 30’u çıkaralım.

1. Hedef hücrenizi seçin. Bu örnek için A7’ye bağlı kalacağız.

2. Formül çubuğuna, ilk hücreyi yazın ve gerisini aralarında eksi işareti olacak şekilde yazın. Bu, bu örnek için aşağıdaki satıra benzer bir şey ortaya çıkacaktır:

=A1-A2-A3-A4-A5

3. Enter’a basın.

Bir hücreden birden çok hücreyi çıkarmaya yönelik bu yöntem gayet iyi çalışıyor, ancak oldukça uzun sürebilir.

Çözüm, hücreden çıkarmak istediğiniz sayıları toplamak için SUM / TOPLA işlevini kullanmak ve ardından bunları tek bir hamlede çıkarmaktır. Bir önceki örneği SUM / TOPLA işleviyle deneyelim.

1. Hedef hücrenizi seçin. (Örneğin yine A7)
2. Formül çubuğuna ilk hücreyi girin ve ardından bir eksi işareti yazın.

=A1-SUM(A2:A5)

3. Enter basın.

Bu formülle önceki örnekle aynı sonuçları alacaksınız, ancak formülün kendisi daha düzenli görünecektir.

Excel’de Yüzdeye Göre Çıkarma

Bir değeri yüzde oranında azaltmak için çıkarmayı da kullanabilirsiniz. Bu, bazı temel matematik kullanılarak yapılır ve genel formül aşağıdaki gibidir:

=cell(1-percentage)

Bu formül önce yüzdeyi 1’den (%100) çıkarır ve ardından hücreyi kalan yüzdeyle çarpar. Yani bir hücreyi %25 ile çıkarmak isterseniz, formül hücreyi %75 ile çarpar ve size sonuçları verir. Bunu eylemde görelim.

Bu formül önce yüzdeyi 1’den (%100) çıkarır ve ardından hücreyi kalan yüzdeyle çarpar. Yani bir hücreyi %25 ile çıkarmak isterseniz, formül hücreyi %75 ile çarpar ve size sonuçları verir. Bunu eylemde görelim.

1. İlk hedef hücreyi seçin. Bu, örnekte D2 hücresi olacaktır.
2. Formül çubuğuna tıklayın ve aşağıdaki formülü girin:

=A2*(1-$B$2)

Formül, A2 hücresindeki kazancı alacak ve %75 ile çarpacaktır. Bu %75’lik komisyon %100’den %25’lik komisyon kesilerek elde edilir veya 1’dir. Komisyon sabit %25 olduğu için dolar işaretlerini ($) ekleyerek mutlak referans olarak göstermelisiniz. Bu, formülün B sütunundaki her kazanç için komisyon aramasını engeller.

3. Enter’a basın. D2 hücresinde net kazancı göreceksiniz.
4. D2 hücresindeki doldurma tutamacını tutun ve aşağıdaki hücrelerin üzerine sürükleyin, D2 – D7 arasını kaplayın. Bu, formülü bu hücreler için uygulayacak ve formül, hücrelerin geri kalanı için buna göre hesaplayacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir