Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir eve çıkmak çıkmak mı istiyorsun? Yoksa ilk defa bir ev mi tutacaksınız? Tam kafanızdaki sorulara çözüm olacak ve ev kiralarken dikkat etmeniz gerekenleri bu makale içinde bulabileceksiniz.

Mevkiyi araştırın

Ev kiralamadan önce ilk olarak oturmak istediğiniz bölgeyi belirleyin. Daha sonrasında oturmak istediğiniz bölgenin sizin için ne kadar uygun olduğunu inceleyin. Eğer sakin bir yaşam seviyorsanız, şehrin tam içinde kalmayan daha sakin bir noktada konut tercih edin. Çalışan aile bireyleri var ise ev ve iş arasındaki konumları inceleyin. Ulaşımın ev ile işyeri arasında ne kadar sürebileceğini test edin. Kiralamak için karar verdiğiniz konutun çevresinde otobüs durağı, metro hattı, taksi durağı, sağlık ocağı, okul, market ve alışveriş yapabileceğiniz alanların olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu saydıklarımızdan birkaçı uzak kalıyorsa ve ulaşım probleminiz var ise tercih etmemeye özen gösterin.

Oturacağınız konutu 4 mevsim kullanacağınızı unutmayın. Kışın soğuk havada eğer bir metro veya otobüs durağına uzak bir mesafede bir konut kiraladıysanız ve aracınız yoksa durağa kadar olan mesafeyi yürüyebilecek olduğunuzu unutmayın.

Emlakçı ile görüşüyorsanız ev sahibi hakkında bilgi alın

Günümüzde ev sahibinden kiralık ev bulma şansı çok azaldı. Artan Emlakçı sayısı ve yeni yapılan binaların genellikle büyük şirketler tarafında yapılıp, satılması ve daha sonrasında yine konutu yapan müteahhitler tarafından satılan binayı kiraya vermeye başlandı. Bu süreçte emlakçı ile görüşürken sadece emlakçı ile oturup konuşulmaması gerekiyor.  Çünkü emlakçı sadece sizin evi tutup komisyonunu verene kadar ilgilenecektir. Daha sonrasında tüm bina ile ilgili sorun ve sıkıntılar için konuşup bilgi ve destek alacağınız kişi ev sahibidir. Örnek vermek gerekirse oldu ki evinizin duvarlarında su sızıntısı oldu veya evinizdeki kombi bakımı geldi yada bozuldu diyelim bu durumda direk bu bilgiyi ev sahibine vermeniz gerekir. Eğer ev sahibiniz ile aranızdaki iletişim kopuk ve daha önce hiç tanışmadıysanız kiralık olarak oturduğunuz evin bir sorunu olduğunda iletişim konusunda sıkıntı yaşanacaktır ve maddi manevi olarak zarar görebilirsiniz.

Evcil hayvanınızı bildirin

Bir evcil hayvanınız varsa ilk dikkat etmeniz gereken durum evcil hayvanınızın tutacağınız konutta barınmasına izin verilip vermediği hakkında bilgi edinmenizdir. Bazı bina sakinleri veya ev sahipleri evcil hayvan beslenmesi ve sahiplenmesine izin vermemektedir. Eğer sizin tutmak istediğiniz konuttaki daire sakinleri bu tarz bir yaklaşımda bulunuyorsa doğrudan o konut tutma fikrinden vazgeçmeniz en doğru karar olacaktır. Eğer ev sahibiniz ve daire sakinleri sizin için sorun teşkil etmiyorsa bu kez ise evcil hayvanınızın yaşam şartlarına uygun olup olmadığını inceleyin.

Beyaz eşyaları değerlendirin

Kiralamak istediğiniz konut içerisinde mobilyalar kiraya dahilse beyaz eşyaları inceleyin. Sizler için uygun olup olmadığına bakın. Örnek olarak eğer siz kalabalık bir aile iseniz ve çok kirli çamaşır çıkarıyorsanız tuttuğunuz dairede eğer 5 kg olan bir çamaşır makinası varsa bu sizin için yeterli olmayacaktır. Birden fazla yıkama yaparak daha fazla deterjan ve daha fazla elektrik masrafı olacaktır.

Sözleşmenizdeki maddelerde beyaz eşyaların arızalanması durumunda söz konusu parçaların tamiri ve onarımı konusunda maddi kaynağı kimin sağlayacağını öğrenin. Taraflar arasında hangi maddelerin kim tarafında ödenmesi ve sağlanması konusunda kesin olan maddeler belirleyin.

Kendinize ait elektronik eşyaların eve uyum uymayacağını kontrol edin. Size ait iki kapılı 700 LT bir buzdolabınız varsa ve kiralamak istediğiniz konuttaki buzdolabı koyacağınız alan 500 LT bandındaysa maalesef bu alana size yeterli olmayacak ve buzdolabınız sığmayacaktır.

Su, Elektrik, Doğalgaz kontrol edin

Evin tüm tesisatını kontrol edin. Bozuk musluk, elektrik aksamı, doğalgaz altyapısında kaçak olup olmadığını inceleyin. Su basıncını kontrol edin. Kombili bir dairesi ise en son kombi ve petek bakımlarının ne zaman yapıldığını öğrenin.

Tadilat ihtiyaçlarına bakın

Tutmaya karar verdiğiniz konut için evin boyaya ihtiyaçı varsa ve boyanması gerekiyorsa ev sahibinin evi boyayarak teslim edip etmeyeceğini öğrenin. Eğer ev sahibi evi boyamak istemiyorsa ve siz boyaya ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız boyaması için ısrarcı olun. Anlaşma yaparak siz boyalı teslim alın ve daha sonra evden çıkarken yine siz boyalı bırakma konusunda sözleşme yapın. Bu sayede ilk oturduğunuzdaki masraflarınız azalacaktır.

Anlaşma yapıldıysa ve boyama kararı ev sahibi tarafından yapaksa sözleşme yapılmadan önce ev sahibin tüm eksikleri giderdikten sonra imzalayın.

Komisyon, Depozito ve aidatı öğrenin

Bir emlakçı tarafından konut kiralıyorsanız genellikle Türkiye şartlarında bir kira kadar komisyon emlakçıya verilir. Bu bazı bölgelerde veya ilçelerde değişiklik gösterebilir ama en doğrusu bir kira kadar komisyondur. Yani siz örneğin kiralık bir konutu 2.000 TL tutmak için anlaştıysanız anlaşma fiyatı olan 2.000 TL emlakçıya vermeniz gerekir.

Depozito ise siz ve ev sahibi arasındadır. Ev sahibinizin siz eve girerken sizden kira dışında ekstra bir ücret talep eder. Bu ücret siz evden taşınırken ve sözleşme bittiğinde evi kullandığınız süre zarfı boyunca eğer maddi bir masraf çıkardıysanız onun tedarik edilmesi için alınan sigorta mantıklı bir paradır. Depozito, emlakçıya verdiğiniz komisyon parası gibi bir aylık kira ücretine yakındır.

Aidat ise tuttuğunuz konuttaki yaşam standartlarına göre belirlene aylık giderlerin o alandaki konut sakinlerine bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin tutmak istediğiniz konutta havuz, asansör, kapıcı, güvenlik var ise konutun aidatı fazla olacaktır. Aidat emlakçı ve ev sahibine ödenmez. Aidat bulunduğunu apartman ise o apartmanın yöneticisi tarafından toplanır ve giderler yönetici tarafından ayarlanır. Yıllık olarak aidat fiyatlarının değişeceğini unutmayın. Ekonominizi hesaplarken artacak olan aidat fiyatını göz önünde bulundurmalısınız.

Anlaşma için sözleşme yapın

Mülkü incelerken herhangi bir kusuru var ise bunu doğrudan emlakçı veya ev sahibine bilgi verin ve burayı iki tarafında bilgisi olmasını sağlayın. Bilgisi olması durumunda size ilerleyen süreçte çıkacak olan bir aksaklıkta aklı çıkaracak ve daha önce bilgisini verdiğiniz için ev sahibi tarafından tepki çekmeyecektir.

Sözleşme yaparken mülk içerisinde bulunan tüm envanterlerin listesini sözleşme sayfalarına eklemeyi unutmayın.

Emlakçı komisyonunu ve anlaşma yapılan kira bedellerinin elden verildiğini veya banka aracılığı ile IBAN numarasına atıldığına dair not alın. Ödemeyi yaptığınız IBAN numarasının bilgilerini sözleşmeye ekleyin. Ücretlerin gönderim tarihi ve miktarlarını yazın. Miktarları yazarken # işareti ile rakamların başını ve sonunu kapatın. Örnek olarak 1.000 TL depozito gönderdiyseniz #1.000TL# olacak şekilde yer kalmamasına dikkat edin. Bu daha sonra oraya ilave bir rakam ilave edilmesini önlemek amacıyla yapılmalıdır.

Sözleşme yaparken ev sahibin tapu bilgilerini kontrol edin. Evin yapılış tarihi ve tapu üstündeki alınış tarihlerini inceleyin. Eğer yeni yapılmış ve yapımı devam eden bir bina üzerinde anlaşma yapacaksanız bina oturma belgesi olup olmadığını sorun. Eğer oturma belgesi alınmamış ve devlet tarafından evin oturma uygun olduğu onaylanmadıysa kiraladığını evin kira ve doğalgaz maliyetleri standart evlere göre çok daha fazla olacaktır. Bunun sebebi devletin elektrik ve doğalgazı şantiye satışı olarak vermesinden kaynaklıdır. Yani oturduğunu bina üzerinden doğalgaza bağlanmazsın, tüm binaya giden şantiye doğalgazından yararlanırsın.

Anlaşma yaparken en çok dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi ise sizin tutacağınız konutun yıllık ne kadar ücret artışı olacağını bilmektir. Örnek olarak eğer 1.500 TL değerinde bir daire kiraladıysanız ve 1 yıllık sözleşme yaptıysanız bir sonraki yıl için belli bir madde ile artış bedeli yazabilir. Bu artış bedeli %10 olursa bir sonraki kiranız 1650 TL olacaktır. Bu nedenle artış miktarını sözleşme yaparken yazmak yada yazılı olarak bildirmek kiracı acısından faydalı ve güvenli olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir