Ethernet Nedir? Ethernet’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ethernet Nedir? Ethernet’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ethernet, en yaygın yerel alan ağı (LAN) teknolojisi türüdür ve Ethernet kabloları aracılığıyla internete kablolu bir bağlantı sağlar. Cat5, Cat6 ve benzeri gibi bu kablolar, bir cihazı bir internet yönlendiricisine bağlamak ve veri aktarmak için kullanılır.

Ethernet, kablolu bağlantı için kablo kullanımı ve radyo dalgalarına güvenmemesi sayesinde Wi-Fi’den daha hızlı olma avantajına sahiptir ve bu nedenlerle daha kararlı ve güvenli olur.

Ethernet, bir yerel alan ağı (LAN) temelinde çalışır ve tipik olarak aynı bina içindeki bir okul veya işyeri ortamında yaklaşık 10 kilometreye kadar bir mesafe boyunca bir dizi bilgisayarı internete bağlanmasını sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

Ethernet, kablosuz bağlantı çağında biraz modası geçmiş gibi görünse de, video akışı ve sanal iletişim gibi belirli, yoğun görevler için oldukça kullanışlı olmaya devam etmektedir.

Ethernet Türleri

Fast Ethernet: Bu tür Ethernet bağlantısı, aktarım sırasında yaklaşık 100 Mbps’lik yüksek hızlar sunar. Bu tür Ethernet bağlantısını çalıştırmak için genellikle bir Cat5 kablosuna veya bükümlü çifte ihtiyacınız vardır.

Gigabit Ethernet: Fast Ethernet size ihtiyacınız olan hızı sunmuyorsa, Gigabit Ethernet yaklaşık 1.000 Mbps veya 1 Gbps hız sunar. Bu tür bir bağlantı, Hızlı Ethernet’in yerini almaya başlıyor ve video akışını ve diğer daha gelişmiş görevleri daha iyi desteklediği için kullanımı yaygınlaşmaya başladı.

10 gigabit Ethernet: Yaklaşık 10 Gbps hız sunan bir Cat6a, Cat7 bükümlü çift kabloya veya diğer fiber optik kablolara ihtiyacınız vardır. Bu bağlantı türü henüz Gigabit Ethernet ve Fast Ethernet kadar yaygın olarak desteklenmemektedir ancak önümüzdeki yıllarda giderek daha fazla kullanılacaktır.

Ethernet’in Avantajları

Hız: Bir Ethernet bağlantısı neredeyse her zaman Wi-Fi’den daha hızlıdır, çünkü verileri neredeyse anında aktarmak için bir kablo kullanır, oysa kablosuz bir ağ, radyo dalgaları üzerinden nispeten yavaş ve dağınık veri aktarımına dayanır.

Kararlılık: Aynı şekilde, Ethernet, bağlı kabloları kablosuz frekanslara bağımlılığın sürekli olarak sağlayamayacağı bir kararlılık sağladığından, internete Wi-Fi’den daha kararlı bir bağlantı yapma eğilimindedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ethernet Kablosu Nedir? İnterneti Nasıl Daha Hızlı Hale Getirir?

Güvenlik: LAN’a kimlerin erişimi olduğunu kontrol edebileceğiniz için Ethernet bağlantıları da daha güvenlidir; birisi LAN’a bağlı değilse, verilerine ve cihazlarına erişimi yoktur.

Ethernet’in Dezavantajları

Erişilebilirlik: Boş yönlendirici bağlantı noktaları ve kablolar gerektirdiğinden ve tabletler ve cep telefonları gibi birçok cihazda yerleşik Ethernet bağlantı noktaları bulunmadığından, kullanıcıları bir Ethernet ağına eklemek daha zordur.

Taşınabilirlik: Ethernet’in kablolu, fiziksel bağlantısı bir konumdan diğerine ve hatta bir cihazdan diğerine kolayca taşınamaz.

Maliyet: Ethernet bağlantıları kolaylaştırmak için ekipman gerektirdiğinden, genişletmeleri pahalı olabilir ve önemli miktarda zaman ve enerji alabilir. Tek bir ev ofisinin donatılması nispeten basit olsa da, onu bir eve, ofis binasına veya kampüse genişletmek biraz çaba gerektirir. Ek kablolamaya ihtiyaç duyulursa profesyonellere bile ihtiyaç duyulabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir