Eski Klavyenizi Ne Zaman Değiştirmelisiniz?
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Eski Klavyenizi Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

+ - 0

Klavyeniz gün boyu kullanım için rahat mı? Klavyenizle yazmak zahmetsiz mi ve bilgisayar başında geçirdiğiniz zaman keyifli mi? Eğer bu sorulara hayır cevabını veriyorsa eski klavyenizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Ağır ve Yavaş Tuşlar

Bir günde çok fazla yazı yazıyorsanız, özellikle iş içinse, yazmak için ışıklı tuşlara sahip olmak önemlidir. Tuşlarınız sertleştiğinde veya basılması zorlaştığında, yazmak bir eziyet gibi gelmeye başlar.

Önerilen Yazı
Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Mekanik klavyeleri olanlar, klavyeyle yazmanın ne kadar kolay ve sorunsuz olduğunu bilir. Neredeyse hiç baskı olmadan, parmaklarınızı zorlamadan yıldırım hızında yazabildiğinizi hissediyorsunuz. Bu tür klavyeler, hızlı daktilo yazanlar veya keyifli bir yazma deneyimine değer veren herkes için mükemmeldir.

Bu nedenle, bir süre sonra klavyenizin size yazmakta zorluk çektirdiğini düşünüyorsanız veya kullanımı rahatsız edici geliyorsa yeni bir klavye almayı düşünebilirsiniz.

Rahatsız Yazma Deneyimi

Klavyeler birçok farklı boyutta ve farklı düzende gelir. En büyüğünden en küçüğüne, tam boyutlu, 1800 kompakt, %96, anahtarsız (%80), %75, %65, %60, %50 ve %40 klavyeler vardır. Klavye ne kadar küçükse, o kadar az tuşa sahiptir. Örneğin, tam boyutlu bir klavyede 104 tuş bulunurken, %60’lık bir klavyede 61 tuş bulunur.

Klavyenizin boyutu ve düzeni, yazma deneyiminizi etkileyecektir. Ancak, bu kişiye çok bağlıdır. Bazı insanlar, uzun saatler boyunca daha rahat kullanmak için daha küçük bir klavye kullanabilir. Oysa başka bir kişi onu daha az rahat bulabilir ve daha fazla büyük bir klavye isteyebilir.

Bazıları sayısal tuş takımı, ok tuşları ve işlev tuşları dahil tüm tuşların klavyesinde olmasını tercih eder. Diğerleri yalnızca birincil tuşları isteyebilir. Sizin için en iyisinin ne olduğuna bağlı olarak, boyut ve düzen açısından kullanımı çok daha rahat olacak başka bir klavye bulabilirsiniz. Sizin için son derece rahat olan tek bir klavyeye yükseltme yaparak büyük fayda sağlayacaksınız.

Kırık ve Bozuk Tuşlar

En büyük kabuslarımızdan biri, bazı tuşların düzgün çalışmadığı bir klavyeyle uğraşmaktır. Boşuna bilgisayarınıza yeniden takmayı denediniz. Öfkeli bir şekilde oyun oynarken tuşların üzerine kahve dökmüş veya kırmış olsanız da, tuşları bozuk bir klavye kullanmak eğlenceli değildir.

Oyulmuş harfin zar zor görülebildiği yıpranmış klavyelerden bahsetmiyoruz. Tuşların basıldığında takılmasından veya yazarken yerinden çıkmasından bahsediyoruz.

Evet, bozuk tuş ve ya klavyeleri düzeltmenin yolları vardır ve sadece sürücülerinizi güncellemeniz gerekebilir.  Aslında, özellikle sahip olduğunuz klavye pahalıysa, tüm klavyenizi değiştirmeye karar vermeden önce bir denemelisiniz. Ancak, klavyeyi onarmakla, tuşları yeniden eşlemek için yazılım kullanmakla veya tuş başlıklarını değiştirmekle ilgilenmiyorsanız, yeni bir klavye satın almak en iyi seçenek olabilir. Ancak ücretsiz değişim için garanti kapsamında olup olmadığınızı kontrol etmeyi unutmayın.

Çok Gürültülü Klavyeler

Bazı insanlar yazarken tıklama sesinin tadını çıkarsa da, bazı insanlar için rahatsız edici olabilir. Bu, özellikle gece gibi sessiz bir ortamda yazıyorsanız geçerlidir. Klavyeniz sizin veya başkalarının rahatı için çok gürültülü hale geliyorsa, tuşları susturmayı deneyin veya yenisini almayı düşünün.

Farklı gürültü seviyelerine sahip birçok farklı klavye türü vardır. Örneğin, mekanik klavyelerin oldukça tıkırtılı ve daha yüksek sesli olduğu bilinmektedir. Ancak, artık daha gizli bir yazma deneyimi için tasarlanmış daha sessiz mekanik anahtarlar var. Bu arada, bazı kauçuk klavyeler mümkün olduğunca sessiz olacak şekilde tasarlanmıştır.

Önerilen Yazı
WhatsApp Masaüstü İçin Tüm Klavye Kısayolları

Sessiz bir yazma deneyimine ihtiyaç duyan veya tercih edenler için kesinlikle birçok seçenek var. Klavyenin sadece sessiz olmaktansa, kullanımının hala rahat olduğundan emin olmayı unutmayın.

Yorum Yap