ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) Nedir?

ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) Nedir?

Şirketler büyüdükçe, iş ihtiyaçları da gelişir. Kurumsal büyüme sancıları, genişleme hızı hızlı olduğunda ve daha önce yeterli olan çözümler ve yazılım sistemleri artık etkili olmadığında ortaya çıkar. Otomasyon, entegrasyon ve iletişim önemlidir, bu nedenle işletmelerin kurumsal kaynak planlaması (ERP) çözümlerine ihtiyacı vardır.

Bu rehberde “ERP Nedir?” sorusuna cevap vereceğiz. Tanımlar, temel ilkeler ve temel iş süreçlerinin pratik uygulamaları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kurumsal Kaynak Planlamasının Tanımı

ERP, bir işletmenin kritik iş fonksiyonlarını kolayca düzene sokmasını sağlayan bir entegre yazılım sistemleri kategorisini ifade eden kurumsal kaynak planlaması anlamına gelir. Kurumsal kaynak planlama yazılımı, insan kaynaklarından tedarik zinciri ihtiyaçlarına, satın alma ve envantere kadar her konuda yardımcı olur.

“ERP nedir?” sorusuna gerçekten cevap verebilmek için son kullanıcıların açık fikirli olması gerekir. Birçoğu her yerden erişilebilen uzak veya bulut tabanlı uygulamalarda bulunan çeşitli ERP çözümleri türü vardır.

ERP herkese uyan tek bir çözüm olmasa da, başarılı ERP sistemlerinin altında yatan prensipler genel olarak benzerdir.

ERP’nin Tarihçesi

Günümüzün ERP çözümleri bir asırdan fazla bir süre önce başladı. 1913’te Ford Whitman Harris adlı bir mühendis, üretim çizelgeleme sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için Ekonomik Sipariş Miktarı (EOQ) adlı bir çözüm geliştirdi.

EOQ’nun manuel süreçleri, sonunda 1960’larda alet üreticisi Black ve Decker’ın yeni ve geliştirilmiş bir versiyon icat etmesine yol açtı. Black and Decker’ın yeni modeli, Malzeme İhtiyaç Planlaması için MRP olarak biliniyordu.

Önümüzdeki birkaç on yıl içinde, bu modeller teknoloji ilerledikçe gelişti. Sonunda, 1990’larda Gartner Group, modern anlamda bildiğimiz şekliyle ERP terimini resmen icat etti. Bireysel ERP modülleri, tam teşekküllü yazılım sistemlerine yol açtı, bu da günümüzün iş piyasasında bildiğimiz ve yararlandığımız bulut uygulamalarına yol açtı.

ERP’nin Temel İlkeleri

ERP’nin önemli bir yönü merkeziliktir. Örneğin, bir kuruluş tüm hayati iş süreçlerini tek bir çekirdek sistemde nasıl senkronize edebilir? Girişimci kaynak planlaması, bu ayrı parçaları bir arada tutan temel taştır.

Sonuç olarak, herhangi bir güçlü ERP sisteminin birkaç ortak özelliği vardır. ERP anlayışınızı geliştirmek ve potansiyel ERP yazılım seçimlerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için aşağıdaki ilkeleri kullanın.

Ortak Veri Kaynağı

Bir ERP sistemi her zaman şirketinizin temel veri kaynağı olarak hizmet etmelidir. Bu, ERP yazılımının, normal iş akışı sırasında ekipleri ve departmanları ayrı tutan veri silolarının yerini alması gerektiği anlamına gelir.

Ekipler birden fazla iş uygulaması kullanmaya alışmışsa, süreçler tek bir sorunsuz sisteme indirgenmelidir.

Merkezi bir veri merkezi, herkesin çabalarına destek olabilir, ancak şeffaflık ve netlik kültürü yaratmada özellikle yararlıdır.

Gerçek Zamanlı İş Verileri

ERP ile işletmeler gerçek zamanlı olarak güncellenen kurumsal verilerden faydalanır. Her ekip üyesi kendi payını güncellediğinde, sonuç buluta erişimi olan tüm taraflarca anında görünür.

Bu temel ilkenin avantajı, herhangi bir şirketin gecikmeyi azaltabilmesidir. Çalışanlar ve ekip üyelerinin eşitleme için ayrı veritabanlarında beklemesi gerekmez. Bunun yerine, sonuçlar hemen görülebilir ve iş operasyonları daha sorunsuz çalışabilir.

Özelleştirme ve Esneklik

Birçok şirket, liderler veri yapısında tam bir revizyon ihtiyacını belirlediği için ERP’ye yöneliyor. Sonuçlar genellikle olumlu olsa da, iş ihtiyaçları benzersizdir.

En iyi ERP sistemi uyarlanabilir, esnek ve özelleştirilebilir olandır. Karar vermeden önce, seçtiğiniz yazılım sisteminin ne yapması gerektiğini tam olarak netleştirin. ERP’yi uygulayarak hangi sorunlu noktaları hemen çözmeyi umuyorsunuz?

ERP sistemleri, küçük kuruluşlar için anında düzeltmelerden, üçüncü taraf kurulum ve eğitim gerektiren karmaşık ve tam entegre sistemlere kadar karmaşık bir çeşitlilik gösterir.

ERP Kullanan Departmanlar

ERP sistemleri, bir organizasyon genelinde yüzlerce kişi tarafından kullanılma potansiyeline sahiptir. Bu kadar geniş kapsamlı yeteneklerle, doğru ERP yazılımından kimlerin yararlanabileceğini sınırlamaya gerek yok. En hızlı etkileri görebilecek bölümler şunlardır:

  • Tedarik
  • Muhasebe
  • Satın alma ve envanter
  • Tedarik zinciri yönetimi
  • Dağıtım
  • Sevkiyat ve sipariş yönetimi
  • İnsan kaynakları
  • Muhasebe

Gerçekten de, ERP sistemleri büyüyen bir işletmenin neredeyse her yönüne dokunuyor. Bu süreçler ayrıca iç yönetim, satıcıların yönetimi ve üretim planlaması ile ilgili her şeyi içerir.

ERP’nin Faydaları Nelerdir?

Bir şirket için en iyi ERP sistemini benimsemenin sayısız faydası vardır. Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin avantajlarından daha önce bahsetmiş olsak da, işte bu değişikliği işinizde yapmanın birkaç özel avantajı:

İyileştirilmiş Tedarik Zinciri Taktikleri

Bir ERP çözümü, teknolojinin manuel elektronik tabloların ve izlemenin yerini aldığı göz önüne alındığında, bir şirketin tedarik zincirine anında sonuç verebilir. ERP, envanter yönetimini, gecikmeleri, fazla harcamaları ve insan hatasını azaltan bir tedarik zincirindeki diğer önemli adımlarla uyumlu hale getirir.

Daha İyi Raporlama ve Analiz

Her takım raporlar için kendi sistemlerine güvendiğinde, sonuçlar değişken ve kafa karıştırıcı olabilir. Bir ERP sistemi, herkese ham verilere birleşik bir bakış sağlayarak bu şüpheyi ortadan kaldırır. Genel olarak, bu daha iyi iş ve finansal kararlar alınmasını sağlar.

Azaltılmış Maliyetler

İş süreçleri dağınık olduğunda, giderler ve ürün maliyetleri genellikle artar. Bu, dar kar marjları olan herhangi bir işletme için bir düşüş olabilir. Şirketler bir ERP sistemi kullanarak tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını sipariş edebilir, üretebilir, satabilir ve takip edebilir.

İşi Büyütmeyi Sağlaması

ERP sistemleri, sınırlamaları bilmenin yanı sıra, şirketlerin ölçeklendirme planlamasına da yardımcı olur. Bu, maliyet tasarrufları, önemli iş kaynaklarının dağıtımı, daha iyi risk yönetimi ve daha fazla yatırım fırsatı ile gerçekleştirilebilir.

Gelişmiş Departman İşbirliği

İş yönetimi yazılımı, iletişimi çok daha kolay hale getirebilir. Bölümlere ayrılmış ekipler için gerçek çözümler sunarak, personel hedeflere uyum sağlayabilir ve doğrudan dahil olmadıkları süreçlerde daha iyi görünürlük elde edebilir. Bu sayede ERP sistemleri ekip sürtünmesini azaltabilir.

Bir ERP Gerçek Hayatta Nasıl Görünür?

Ürünleri dünyanın her yerine sevk eden büyük ölçekli bir gıda üreticisi hayal edin. Son zamanlarda, şirket hem çalışan sayısında hem de net karda muazzam bir şekilde büyüdü. Bu büyümeye rağmen, iş liderleri iletişimdeki önemli boşlukları ve ürün geliştirme etrafındaki iş süreçlerinde görünürlük eksikliğini tespit ediyor.

Şirket, bulut tabanlı bir ERP çözümü uygulamaya karar verir. Kuruluş, hemen tüm ayrı iş veri sistemlerini tek bir uyumlu ERP çözümü ile değiştirir. Eskimiş iş yazılımlarının yerini envanterden risk yönetimine ve iş zekasına bağlayan kusursuz bir sistem alır.

Ulaşılabilir ERP Sonuçları

ERP sistemi ile bu gıda üreticisi artık ürün, depo dağıtımı ve tedarik zinciri süreçleri üzerinde daha iyi kontrole sahip. Ayrıca, herkes aynı gerçek zamanlı verilerden kararlar aldığından, yöneticiler üst liderlik konusunda daha az hüsrana uğrarlar. Sadece kârlar artmıyor, aynı zamanda şirket morali de yükseliyor.

ERP Yazılım Sistemi Seçimi

Uygun bir ERP çözümü arıyorsanız, seçeneklerin çeşitliliğinin sizi değişiklik yapmaktan alıkoymasına izin vermeyin. ERP sistemleri, herhangi bir endüstride herhangi bir düzeyde yardımcı olabilir. En önemlisi, seçtiğiniz çözümün ERP’nin temellerini kurumunuzun anlayabileceği ve yararlanabileceği şekilde sunmasıdır.

ERP Yazılım Türleri

Kutudan dışarı. Küçük veya yeni bir işletme, bir Fortune 500 şirketinin ihtiyaç duyacağı bir ERP sisteminden aynı karmaşıklığa ihtiyaç duymayabilir. Bu çözümler genellikle kendi kendine öğretilir, ancak daha ucuzdur ve hızlı bir şekilde kurulabilir. Kullanıma hazır seçenekler, temel işlemleri iyileştiren iş açısından kritik işlevler sunmaya devam eder.

Büyük ölçekli ERP çerçevesi. Büyük ölçekli bir uygulama, büyük bir girişimdir. Bu genellikle birkaç geliştirici veya yazılım uzmanıyla birlikte eksiksiz bir sistem veya altyapı revizyonu gerektirir. Uzmanlaşma ve özelleştirme yüksektir, ancak bu seçenekler ağır bir maliyetle gelir.

Orta düzey. Ortada ara ERP yazılım çözümleri var. Bunlar genellikle kullanıma hazır bir çözümden daha fazla kişiselleştirme ve sağlam özelliklere sahiptir. Aynı zamanda, bir ERP çerçevesinin maliyetini veya karmaşıklığını gerektirmezler.

ERP Ne İçin Kullanılır?

ERP sistemleri ve CRM yazılımı arasındaki temel fark, ERP’nin çoğunlukla dahili fayda için olmasıdır, yani iş birimlerinin bir arada nasıl var olduğunu geliştirir. ERP sistemleri çoğunlukla şirket içindeki temel iş ve finansal faaliyetleri izleyen departmanlar tarafından kullanılır.

ERP’nin Gerçek Değeri

Bir ERP sistemi satın almak, büyümek isteyen işletmeler için önemli bir yatırım olabilir. Kurumsal kaynak planlamasından gerçekten nasıl yararlanılacağını öğrenmeye zaman, para ve kaynaklar ayırmayı beklemeniz gerekse de, sonuçlar çok önemli olabilir. Kuruluşunuzun iş süreçleri bir koşuşturma içindeyse, ERP yeni bir büyüme ve başarı bölümüne açılan kapı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir