En İyi Programlama Dilleri – 2022

En İyi Programlama Dilleri – 2022

Bu makalede en çok aranan programlama dillerinden bazılarını ele alınmıştır. 

Python

Python, anlaşılabilirliği nedeniyle oldukça popülerdir. Kodlama dilinin İngilizceye benzer bir sözdizimi vardır ve bu da kodunun kolayca anlaşılabilir olmasını sağlar. Java gibi diğer dikkate değer dillere kıyasla taahhütleri yürütmek için daha az kod satırına ihtiyacınız vardır.

Python ayrıca sadeliği nedeniyle daha iyi üretkenlikle birlikte gelir. Dili kullanan programcılar, programın davranışını veya sözdizimini anlamaya çalışarak zaman kaybetmek yerine problem çözmeye odaklanabilirler. En önemlisi, Python kullanımı sınırsız ve açık kaynaklıdır.

Çoğu programcı için Python öğrenilecek en iyi programlama dilidir. Son kanıtlara göre, Python önemli sayıda iş ilanına sahiptir. Bu da dili anlıyorsanız iş bulma olasılığınız daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Java

Java, diğer seçeneklere göre sayısız avantajıyla en beğenilen kodlama dillerinden biri olmaya devam ediyor. Java geliştiricileri, yaratıcı web siteleri ve uygulamalar tasarlamak için platformla birlikte çalışır.

Java’yı bir tutku, hobi veya kariyerinizde ilerlemenin bir yolu olarak öğrenen bir öğrenci veya programcı olabilirsiniz. Bu dili seçmek için sayısız nedeni vardır. Dil, yeni başlayanlar için uygun olacak şekilde oluşturuldu ve gelişmekte olan geliştiricilerin öğrenmesi, hata yapması ve büyümesi için güvenli bir ortam sağladı. Kullanım kolaylığı, öğrencilerin makine detaylarına zaman harcamak yerine programlara odaklanmasını sağlar.

Dil uyarlanabilir ve muazzam bir topluluk desteği ile birlikte gelir. Java, teknolojide evrensel olarak kullanılabilir. Ayrıca, ölçeklenebilirliği ve taşınabilirliği, platformlar arasında hızla yürütülebileceği anlamına gelir. Dil aynı zamanda nesne yönelimlidir ve öğrencilerin yeniden kullanılabilir kod ve modüler programlar oluşturmasına olanak tanır. Java, dilin sağlamlığı, platformlar arası yetenekleri ve kullanım kolaylığı nedeniyle yüksek talep görmektedir.

Go

Golang, C diline bağlı açık kaynaklı bir programlama dilidir. Platform, bellek yönetimi, sıkı yazma ve bellek toplama dahil olmak üzere çok sayıda avantajla birlikte gelir. Platform aynı zamanda eşzamanlılığı yönetmek için tasarlanmıştır. Go, nispeten yeni olmasına rağmen Dropbox, Uber ve Twitter gibi ünlü markalar arasında popülerdir.

Google, web uygulamalarını desteklemek için 2007’de Go kodlama dilini oluşturdu. Son yıllarda, BT şirketleri için en popüler programlama dillerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Dilin popüler olmasının nedenlerinden biri sadeliği, sözdizimine aşinalığı ve modern yapısıdır.

C / C++

En iyi programlama dilleri listemizde dikkat çeken bir diğer nokta ise C++. Bu, dünya çapında yaygın olarak kullanılan çok amaçlı bir kodlama dilidir. Uzun yıllardır var olmasına rağmen, C++ oldukça verimlidir. JavaScript ve C# gibi dillerin türetildiği C’nin bir uzantısıdır. Hem C hem de C++ etkileyici performansa sahiptir ve farklı uygulamalar oluşturan kişiler tarafından tercih edilir.

Evrensel diller olan C ve C++ farklı sistemlere uygulanabilir. Ayrıca oldukça verimli ve hızlıdırlar. C ve C++’ın dikkate değer bir avantajı taşınabilirliktir. Dil, platformlar arasında kullanılma avantajını sunar. Sahip olduğunuz işletim sistemi veya bilgisayar arayüzü ne olursa olsun, C++’ın ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olabilirsiniz.

Ayrıca, C++ nesne yönelimli olduğundan, dili kullanan öğrenciler yeniden kullanılabilirlikten yararlanır. Program güvenilirdir ve kullanıcıların verileri bir nesne olarak ele almasına izin verir. C++ kullanmanın diğer faydaları, çoklu paradigma ve düşük seviyeli manipülasyonu içerir. Kullanıcılar ayrıca güçlü topluluk desteğinden ve bellek yönetimine izin vermesi gerçeğinden yararlanır.

Ruby

Dünya çapında programcılar tarafından saygı duyulan bir diğer popüler dil Ruby’dir. Dil, kendi Rails çerçevesiyle birlikte gelir ve nesne yönelimlidir. Programcılar, platform üzerinde çalışırken temiz mimariye sahip inanılmaz uygulamalar tasarlayabilirler.

Ruby’nin popülaritesindeki hızlı artışın bir nedeni, programcıların değişiklik yapabilme kolaylığıdır. Platform basittir ve geliştiricilerin kodlarını kolaylıkla değiştirmelerine olanak tanır. Ruby, bir kuruluş operasyonlarını büyütmek istediğinde de kullanışlı olabilir.

Etkileyici güvenlik, birçok insanın Ruby’yi seçmesinin bir başka nedenidir. Geliştiriciler, programcıların üzerinde yaptıkları çözümlerin güvenliğini vurguladığı için platforma güveniyor. Dille ilgili verilerin üzerine nadiren yazılır ve hatta saldırıya uğrar. Ruby kullanan kuruluşlar hassas bilgilerini korur, yani dış tehditler bu bilgilere erişemez. En önemlisi, dil açık kaynaklıdır ve inanılmaz esnekliğe izin verir.

JavaScript

Bu yıl, en iyi yazılım tasarım dillerinden oluşan kataloğumuzu JavaScript’i eklemeden tamamlayamayız. Dünya çapında binlerce web sitesi bu dili kullanıyor. Popülerdir çünkü kullanıcıların etkileşimli ve dinamik içerik oluşturmasına olanak tanır.

JavaScript, istemci taraflı olduğu ve bir web tarayıcısında çalıştırılabildiği için sevilir. Etkileyici arayüzler ve görsel tasarım için kodlamadan kazanç sağlamak istiyorsanız JavaScript tam size göre.

JavaScript kullanmanın kayda değer bir yararı, izin verdiği hızdır. Platform, bir tarayıcı kullanılarak hemen çalıştırılabildiği için hızlıdır. Öğrenmesi ve kullanması da basittir.

JavaScript, diğer platformlarla iyi çalıştığı için birlikte çalışabilirlik de sunar. Bu nedenle, kullanıcılar onu çok sayıda uygulama tarafından desteklenen herhangi bir web tarayıcısına ekleyebilir. En önemlisi, platformu kullanmak, daha az sunucu yükünden yararlanmanız anlamına gelir. İstemci taraflıdır, yani sunucuların basit işlemleri gerçekleştirmesine gerek duymayabilirsiniz.

Özet

Bu makale ile bu yılın en çok talep gören yazılım tasarım dillerinden bazılarını sizler için derledik. Programlama alanında kariyer yapmakla ilgileniyorsanız, bu dillerden birini veya birkaçını seçin ve öğrenmeye çalışın. Araştırmanızı yapın ve doğru uyumu sağlayan birini bulun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir