Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bu kılavuzda size bir dizi elektrik tasarrufu için ipucu listeleyeceğiz. Akıllı teknolojiyi kurmaktan cihazları kapatmaya kadar, aynı anda nasıl tasarruf edeceğinizi ve karbon ayak izinizi nasıl azaltacağınızı gelin hep beraber bakalım.

Ortalama Bir Hane Ne Kadar Elektrik Kullanır?

Ortalama bir ev yılda 2.900 kWh elektrik kullanır. 2005 yılından bu yana, ortalama bir hane halkı tarafından kullanılan elektrik miktarı istikrarlı bir şekilde azalmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bunun nedeni, evlerimizi ve cihazlarımızı daha iyi yalıtılmış ve daha enerji verimli olacak şekilde geliştirmemizdir. Bu nedenle su ısıtıcılarımızı ve çamaşır makinelerimizi çalıştırmak için çok fazla enerji kullanmamıza gerek yoktur.

Faturalarınızı Azaltmaya Bugün Başlayabileceğiniz En İyi 14 Yol

1. Enerji Tasarruflu Ampullere Kullanın

Enerji tasarruflu ampullere kullanmak, çok miktarda elektrikten tasarruf etmenin kolay bir yoludur. Akkor ampuller olarak bilinen geleneksel tipler, onları çalıştırmak için kullanılan enerjinin yalnızca %10’unu ışığa dönüştürür. Gerisi ısı olarak kayboldugundan dolayı, enerji tasarruflu bir ampul kullanmak tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

2. Bekleme Modundaki Cihazları Kapatın

Energy Saving Trust göre hazır durumda bırakılan cihazlar 500 TL kadar yıllık bir masraf çıkarır. Bunun nedeni, TV veya müzik seti gibi cihazları kapatmak yerine bekleme modunda bıraktığınızda, yine de güç kullanmalarıdır.

3. Buzdolabı ve Derin Dondurucunuzun Bakımlarını Aksatmayın

Buzdolabınızın arkasındaki bobinler zamanla kirlenir. Bunları temizlemek, buzdolabınızın enerji verimliliğini artırmada büyük bir fark yaratabilir. Bu temizlik size yılda %30’a kadar enerji kullanımını düşürür.

Buzdolabınızı ve dondurucunuzu en az dörtte üçü dolu tutarak, boş havayı ısıtmak için enerji harcamamalarını sağlayabilirsiniz. Dörtte üçünü dolu tutarken aynı zamanda çok dolu tutmayın. Bu, havanın dolaşımını durdurabilir ve bu da daha fazla enerji harcamasını sağlar.

Buzdolabınızın ve derin dondurucunuzun sıcaklığını bir kademe artırarak, yiyeceklerinizi taze tutarken enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Buzdolabınız için ideal sıcaklık 3˚ ile 5˚C arasındadır, dondurucunuz için ise eksi 18˚C’dir.

Artıklarınızı taze tutmak için doğrudan buzdolabına veya dondurucuya koymak cazip gelebilir,  ancak önce soğumaya bırakmak daha iyidir. Beklediğiniz gibi, hala sıcakken onları soğutmak için çok daha fazla enerji harcar, bu nedenle soğuyana kadar onları bir kenarda, ideal olarak örtülü olarak tutmak en iyisidir.

4. Yemek Yaparken Daha Verimli Olun

Yemek pişirmek için daha az zaman harcarsanız daha az enerji harcarsınız.

Bu yüzden akşam yemeği hazırlarken yemek pişirme alışkanlıklarınızı nasıl değiştirebileceğinizi düşünmeye değer. Bu küçük değişiklikleri yapmayı deneyin:

  • Suyu ocakta değil de bir su ısıtıcısında ısıtın.
  • Tencere ve tavaları kapalı tutun ki suyunuz daha hızlı kaynasın.
  • Fırın kapağını gereğinden fazla açmayın çünkü bu gereksiz ısıyı dışarı atacaktır. Bu yüzden kızartmanızı bunun yerine cam kapıdan kontrol edin!

5. Giysilerinizi Daha Düşük Sıcaklıkta Yıkayın

Sadece çamaşır makinenizdeki kadranı aşağı kaydırarak büyük enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Çamaşırlarınızı 30˚C’de yıkamak, daha yüksek sıcaklıklarda yıkama yaparken kullanılan enerjiden %40 tasarruf etmenizi sağlar.

Günümüzde modern deterjanlar daha düşük sıcaklıklarda da aynı derecede iyi sonuçlar alabilmektedir.

6. Giysilerinizi Havayla Kurutun

Bir çamaşır kurutma makineniz varsa, onu her zaman kullanmak cazip gelebilir. Ancak güneşli bir günde, mümkünse kıyafetlerinizi her zaman dışarıda asmaya değer. Daha çabuk kururlar ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnternetten Giysi Alışverişi Yapmanın Avantajları

Çamaşır kurutma makineleri en pahalı ev aletlerinden biridir, bu nedenle elektrik kesintisi elektrik faturalarınızda büyük bir düşüş yaratacaktır.

7. Doğal Işık Kullanın

Perdeleri açmak elektriği kesmeye yardımcı olabilir. Elbette güneş enerjisi, elektrik üretmenin harika bir yoludur. Ayrıca, size ekstra bir doz D vitamini verecektir. Kullanmadığınız zamanlarda ışıkları kapatmayı unutmayın, çünkü bu size yılda 100 TL tasarruf sağlayabilir.

Ama unutmayın, hava karardığında o perdeleri kapalı tutmak da bir o kadar önemlidir. Bu, sıcaklığın dışarı kaçmasını engeller, böylece daha az ısıtma kullanabilir ve faturalarınızı düşük tutabilirsiniz.

8. Su Isıtıcınızı Aşırı Doldurmayın

Bir fincan çay yapıyorsanız, su ısıtıcısını yalnızca ihtiyacınız olan su ile doldurun. Bu sayede kaynatırken gereksiz bir enerji harcamazsınız ve suyunuz daha çabuk hazır olur.

9. Enerji Tasarruflu Cihazlar Satın Alın

Evdeki aletleri değiştirdiğinizde, her zaman enerji açısından en verimli modeli almaya çalışmalısınız. Çok daha az enerji kullanacaklar ve uzun vadede size para kazandıracaktır.

10. Daha Kısa Duş Alın

Uzun, rahatlatıcı bir duştan daha iyi bir şey yoktur. Ancak duşunuz elektrikliyse veya elektrikli kazanınız varsa, elektrik faturanıza ciddi eklemeler yapabilirler. Orada geçirdiğiniz zamanı azaltmayı deneyin ya da hafta sonları için daha uzun duşları bir tedavi için saklayın.

11. Mümkün Olduğunda Mikrodalgayı Kullanın

Mikrodalga fırın gibi bazı görevlerin üstesinden gelebilir ve bunu yapmak için çok daha az enerji harcar. Örneğin, çorbayı yeniden ısıtıyorsanız ocağı kullanmanıza gerek yoktur. Mikrodalgaya koyun, birkaç dakika içinde hazır olur ve elektrik faturanızdaki farkı da hemen görebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Elektromanyetik Saldırılar Nelerdir? Nasıl Korunur? Riskleri Nelerdir?

12. Cihazlarınızın Bakımını Düzenli Olarak Yaptırın

Cihazlarınızın bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız. Bu şekilde, mümkün olduğunca güvenli ve verimli çalışacaklardır.

13. Akıllı Ev Teknolojisine Yatırım Yapın

Akıllı ev teknolojisi 2 şekilde yardımcı olabilir. İlk olarak, enerji kullanımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Örneğin akıllı bir termostat alarak, ısıtma veya klimanızı yalnızca ihtiyacınız olduğunda çalışacak şekilde programlayabilir ve eve giderken takılırsanız bir telefon düğmesine dokunarak değiştirebilirsiniz.

İkincisi, kendi elektriğinizi üretmenize veya depolamanıza yardımcı olabilir. İster ısı pompaları, ister güneş panelleri veya termal enerji depolaması olsun, faturalarınızı kesmenin ve karbon ayak izinizi hafifletmenin pek çok şık yolu vardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir