Drone’ların En Sık Kullanıldığı Alanlar Nereleridir?

Drone’ların En Sık Kullanıldığı Alanlar Nereleridir?

Drone’ların esas olarak ordu tarafından kullanıldığı günler geride kaldı. Şimdi, herkesin satın alabileceği, kolayca bulunabilen bir araçtır. Drone teknolojisinin ticarileşmesiyle birlikte kullanımları da önemli ölçüde genişledi.

Çok sayıda işletme dronların kullanımını iş akışlarına dahil etti ve birçoğu dronlarda heyecan verici bir hobi buldu. Bu, drone teknolojisinde sadece on yıl önce düşünülemeyecek gelişmelere yol açtı.

İşte bugün dünyada dronların kullanıldığı altı benzersiz yol;

1. İtfaiye

Drone teknolojisinin en önemli pratik uygulamalarından biri yangınla mücadelede kullanılmasıdır. Drone’lar, bu yeni teknolojiyi kullanmanın sayısız yolunu bulan itfaiyeciler için çok önemli bir araç haline geldi.

Drone’lar genellikle itfaiyeciler tarafından önemli verileri toplamak için kullanılır. Bu veriler şunlar olabilir:

  • Ateşin büyüklüğü.
  • Ateşin ürettiği ısı.
  • Yangının diğer binalara sıçrayıp sıçramadığı.
  • Yanan binada mahsur kalan var mı diye bakmak için kullanılabilir.

İtfaiyeciler ayrıca yangının neden olduğu hasarı değerlendirmek için dronları kullanır. Bu, çabaların ve sigorta taleplerinin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur.

İtfaiye çabalarında kullanılan insansız hava araçlarının öne çıkan bir örneği, Paris’teki Notre-Dame Katedrali yangınıydı. Yangının nasıl ilerlediğini takip etmek için insansız hava araçları kullanıldı. Bu, yangınla mücadele eden itfaiyecilerin su hortumlarını hedef almanın en iyi yolunu bulmalarına yardımcı oldu. Ayrıca, yangının daha fazla hasara yol açmasını önlemeye yardımcı olacak önemli verileri toplamalarına yardımcı oldu.

2. İnşaat

Drone’ların inşaat sektöründe birçok kullanım şekli vardır. İnşaat alanlarını araştırmak ve yapılara genel bir bakış elde etmek için kullanılırlar.

Drone’lar ayrıca daha yüksek binaları denetlemenin mükemmel bir yoludur.

Drone’ların kullanımıyla, insanlar artık çatıların incelenmesi veya yıpranmış bir binanın incelenmesi gibi inşaatın belirli tehlikeli kısımlarını üstlenmek zorunda değiller.

Drone’ların kullanımından önce, anketler ve teftişler, her ikisi de inşaat işçileri için önemli bir risk oluşturan iskele veya koşum takımı kullanımını gerektiriyordu. Drone’larla zamandan tasarruf etmek ve daha güvenli uygulamaların takip edilmesini sağlamak mümkün.

Daha küçük ve daha büyük bina projelerinde, drone’lar çok sayıda etkili şekilde kullanılabilir. Drone’ların inşaatta yaygın kullanımlarından bazıları, binaları, bacalar gibi endüstriyel yapıları, telekom direkleri dahil iletişim yapılarını ve hatta tarımsal binaları ve çitleri araştırmak içindir. Drone’lar ayrıca yollar, demiryolları ve boru hatları döşeme gibi büyük projelerde de kullanılmaktadır.

3. Pazarlama

Drone’ların son zamanlarda ilgi çeken gerçekten yaratıcı bir kullanımı pazarlamadır. Etkili pazarlama stratejileri ve reklam, hem yeni müşteriler bulmak hem de uzun süredir devam eden alıcıları elde tutmak söz konusu olduğunda, bir işletmenin başarısı için çok önemlidir. Ve dronlar, birçok işletmenin nispeten düşük bir maliyetle göz alıcı görsel içerik oluşturmasına yardımcı oldu.

Şu anda piyasada bulunan drone’lar, herkesin yüksek kaliteli filmler ve fotoğraflar çekmesini mümkün kılan sensörler ve çevre birimleri ile donatılmış olarak geliyor. Drone’lardaki GPS ve 4K kamera, turizm, emlak ve halkla ilişkiler firmaları gibi birçok sektörde video ve broşür oluşturmaya yardımcı olabilir.

4. Hobiler

Birçok insan için drone uçurmak yeni hobileri haline geldi. Drone’ların birçok pratik amacı olmasına ve birçok endüstride yaratıcı bir şekilde kullanılmasına rağmen, aynı zamanda gerçekten eğlenceli araçlardır ve eğlence amaçlı satın alınabilirler. Drone’larla ilgili her türlü haberi yakından takip eden drone meraklıları var. Ayrıca kendilerine bir -belki daha fazla- drone da sahip olabilirler.

Drone’ların kendileri bir hobi olabilirken, başka bir hobiyi veya ilgiyi desteklemeye de yardımcı olabilirler. Genel nüfus arasında dronlar, fotoğrafçılık ve video yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Drone’ların yardımıyla, ortalama bir insan havadan çekim yapabilir ve bir kerelik bir helikopter gezisine parası yetmese bile macera filmlerinin keyfini çıkarabilir.

Drone’lar ayrıca hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar tarafından olayların ve durumların fotoğraflarını çekmek için yaygın olarak kullanılır. Örneğin, birçok düğün fotoğrafçısı tarafından ortak bir teklif haline geldi.

5. Teslimat Hizmeti

Drone’larla teslimat bir yenilik haline geldi. İşletmelerin drone oyunuyla teslimata nasıl girmeye çalıştıkları hakkında ortalıkta dolaşan haberler var.

Teslimat hizmetleri için dronların yaygın bir şekilde benimsenmesi bir olasılık olabilir ve Amazon bu konuda şimdiden hamleler yapmaya başladı. Çok sayıda şirket, özellikle teknolojiye yatırım yapan Walmart ile drone ile teslimat yapmakla ilgileniyor.

Küresel olarak, dronlarla teslimat bir miktar çekiş kazandı. Ruanda’da dronlar, farmasötik ürünler, aşılar ve diğer malzemeler gibi temel tıbbi malzemeleri teslim etmek için kullanılıyor. Çin’de, SF Express’e teslimat hizmetlerinde dronların kullanımı için bir lisans verildi.

Birkaç şirket teslimat için drone kullanmanın uygulanabilirliğini test ederken, kullanımları çok yaygın değil. Drone teslimatının yakın gelecekte çekiş kazanacağı tahmin ediliyor.

6. Koruma Çalışmaları

Dronların, koruma çabaları ve çevre hakkında veri toplama söz konusu olduğunda önemli bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Dronlar, erozyonun izlenmesinden orman alanlarının haritalandırılmasına ve hayvan türlerinin belirlenmesine kadar birçok farklı şekilde kullanılmıştır.

Koruma projelerinde yer alan araştırmacılar ve bilim adamları sıklıkla drone kullanırlar. Drone’lar çoğunlukla ormanların ve hayvanların değerlendirilmesinde ve yönetiminde kullanılmaktadır.

Dronelar: Bugün ve Gelecek

Drone’ların işlevsel kameralarla oldukça basit olduğu, ancak onları önerecek fazla bir şey olmadığı bir zaman vardı. Ama bu son yıllarda değişti. Günümüzde drone’lar eğlenceli bir hobi olmanın yanı sıra çok önemli bir araç haline geldi. Günümüzün drone’ları devrim niteliğinden başka bir şey olmasa da, drone teknolojisinde daha iyi gelişmeler yolda gibi görünüyor.

Şu anda üretilmekte olan dronlar çok fazla potansiyele sahip. Termal, görme, multispektral ve fotogrametri gibi çeşitli kamera sensörlerini kullanarak nesneleri ve engelleri algılayabilirler.

Hatırlanması gereken bir şey, bazı ülke ve şehirlerde uymanız gereken drone yasaları olduğudur. Birini kullanmadan önce bunları okuyun ve gerekirse izin aldığınızdan emin olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir