Domain Fronting Nedir?

Domain Fronting Nedir?

Çevrimiçi veri gizliliğini geliştirmek için kullanılabilecek çok sayıda teknik vardır. Alan cephesi, teknokratlar arasında en saygı duyulanlardan biridir.

Peki alan adı ön cephesi nedir? Ve çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda, sanal bir özel ağ (VPN) kullanmaktan daha mı iyidir? Bu makale her iki soruyu da cevaplayacaktır.

Domain Fronting Nasıl Çalışır?

Alan adı önleme, çevrimiçi sansürden kaçınmak için kullanılan bir tekniktir. Bu tür bir özelleştirme sunan ağlarda, genellikle büyük bulut hizmeti sağlayıcılarında Platform olarak Hizmet (PaaS) yapılandırmalarından yararlanarak çalışır.

HyperText Transfer Protocol (HTTP) manipülasyonu ve trafiğin yeniden yönlendirilmesi yoluyla bir internet bağlantısının gizlenmesine izin verir. Bunlar, bir kullanıcının aslında farklı, büyük olasılıkla yasaklanmış bir sitede oturum açmışken zararsız bir web sitesine erişiyormuş gibi görünmesini sağlar.

Biçim değiştirme, bir HTTP başlığı yerine HTTPS protokolünün kullanılmasıyla mümkün olur. Bunun nedeni HTTPS protokollerinin şifrelenmiş olmasıdır. Kurulum genellikle içerik dağıtım ağlarında (CDN’ler) çalışır.

Örneğin, aynı CDN altında barındırılan iki alanı ele alalım. Biri yetkililer tarafından engellendi, diğeri ise engellendi. Etki alanı cephesinde, yetkili HTTPS etki alanı, SNI başlığına yerleştirilir. Engellenen ise HTTP başlığına gömülüdür.

Bu kaçınma tekniğini önlemek isteyen rejimler ve kurumlar, tespit edilebilir bir ara ağ değişikliğinin olmaması nedeniyle tipik olarak ona karşı koymaya çalışırken zor zamanlar yaşarlar. Çoğu web sitesini engellemek hile yapar, ancak ikincil hasar çok büyük olur. Bu, alan adını web kısıtlamalarını atlatmak isteyen insanlar için en zorlu araçlardan biri haline getirir.

Ancak, büyük bir dezavantajla karşılaşabilirsiniz. Google, Amazon ve Microsoft gibi başlangıçta bu hizmeti sunan çoğu şirket, özelliğin kötü niyetli amaçlarla açık bir şekilde kötüye kullanılması nedeniyle onu kapattı.

Çevrimiçi etkinliği gizlemek için bir VPN kullanmak, gizlilik arayanlar arasında yaygındır. Bunun nedeni, hizmetlerin genellikle bir dizi karmaşık yapılandırma gerektiren alan önleme ile karşılaştırıldığında bir düzine ve çok daha az teknik olmasıdır.

Çalışmak için VPN, şifreli bir İnternet Protokolü (IP) proxy bağlantısı kullanarak trafiği gizler. Bu, kullanıcının tarama alışkanlıklarının İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) dahil üçüncü şahıslar tarafından görüntülenmesini engeller. Bunun nedeni, internet bağlantısının farklı bir ISS’ye (VPN şirketi tarafından kullanılana) bağlanmasıdır.

Bununla birlikte, bir kullanıcının ISS’si, ağ ile VPN düğümü arasındaki el sıkışmasını görebilir. Ama bunun ötesinde pek bir sonuç çıkaramaz. Etki alanı cephesinden farklı olarak, VPN kullanımıyla ilişkili daha fazla risk vardır. Bu, özellikle kullanıcının yargı alanında yasa dışı ise geçerlidir. Çin gibi bazı ülkelerde, kullanıcı önemli bir para cezası almaktadır.

Bir VPN kullanmak ayrıca daha fazla incelemeye yol açabilir. Eyalet düzeyindeki istihbarat kurumları genellikle VPN şirketleri tarafından kullanılan ISP’leri takip eder. Kötü şöhretli amaçlar için kullanıldıkları için bu ağlarda uğursuz trafiği taramaya çalışıyorlar.

Analitik teknolojilerinin gelişmesi nedeniyle, kullanıcının tarafındaki göz atma kalıpları VPN ISP tarafındaki belirli kullanıcılarla ilişkilendirilebilir.

Ziyaret edilen siteler HTTPS yerine HTTP kullanıyorsa, VPN ağları kötü niyetli bir VPN şirketi tarafından da görüntülenebilir ve şifresi çözülebilir. Buna şifreler ve kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgiler dahildir. Bu nedenle, ücretsiz ve nispeten bilinmeyen VPN hizmetlerini kullanmaktan kaçınmalısınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir