DNS Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

DNS Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

Çoğumuz için internete bağlanmak, bir ışık düğmesini açmak kadar kolaydır. Saniyeler içinde, karmaşık işlemlerden geçme endişesi duymadan cihazlarımızı internet hizmetlerine bağlayabiliriz. Bunların hepsi DNS sayesinde gerçekleşiyor.

DNS’nin ne olduğunu ve internetteki hayatımız için neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız bu konu tam olarak sizi ilgilendiriyor.

DNS Nedir?

DNS, “Domain Name System” anlamına gelir. Türkçe olarak ise “Alan Adı Sistemi” anlamına gelir. DNS, internetin telefon rehberidir. Temel düzeyde, bu internet telefon rehberi sayılarla eşleşen isimlerden oluşur. Bu numaralar IP adresleridir. DNS, alan adlarını karşılık gelen tanımlayıcılarıyla (IP adresleri) listeler ve tarayıcıların internet kaynaklarını yükleyebilmesi için bunları çevirir.

DNS Sunucusu Nedir?

Tek bir DNS dizininin çok büyük olma potansiyeli vardır. 2019’un üçüncü çeyreğinin sonunda 359,8 milyon kayıtlı alan adı olduğu için bu şaşırtıcı değil. DNS dizini küresel olarak dağıtılır ve etki alanı adı sunucularında depolanır. Bu sunucular, güncellemeler ve yedeklemeler sağlamak için birbirleriyle düzenli olarak iletişim kurar.

DNS sunucuları ad isteklerini IP adreslerine çevirir. Bu, bir web tarayıcısına bir alan adı yazıldığında bir sonraki kullanıcının hangi sunucuya ulaşacağını kontrol eder.

DNS Araması Ne Anlama Gelmektedir?

DNS araması, DNS girişleri hakkında bilgiler dahil olmak üzere, belirtilen etki alanı kayıtlarının ayrıntılarını döndürerek çalışır. Basitçe söylemek gerekirse, bir ana bilgisayarın bir alan adını sorguladığı ve bir DNS sunucusunun bir IP adresine döndürdüğü süreçtir.

İki tür DNS araması vardır:

İleriye doğru arama: Ana bilgisayar bir alan adı sorar ve bir IP adresi döndürülür.

Geriye doğru arama: Ana bilgisayar bir IP adresi sorar ve bir alan adı döndürülür.

İleri DNS Araması Nedir?

Basit DNS araması olarak da bilinen ileri arama, DNS’ye yönelik en yaygın yaklaşımdır. DNS’ye yönelik bu yaklaşım, bir etki alanının IP adresini bulmayı içerir. Bu, bir telefon rehberinde bir telefon numarası bakmaya benzer şekilde basit ve anlaşılırdır.

İleri DNS çözümlemesi için adımlar şunlardır:

  • Bir kullanıcı internet tarayıcısına bir alan adı girer.
  • Bilgisayar, etki alanı adını kullanıcının İnternet Servis Sağlayıcısına (ISP) bir DNS isteği olarak gönderir.
  • ISS, bu belirli alan adıyla ilişkilendirilmiş IP adresine sahip olup olmadığını belirler.
  • Kayıt bulunduğunda, etki alanının IP adresi kullanıcıya iade edilir.
  • Kullanıcının bilgisayarı doğrudan sunucuyla iletişim kurar.

Ters DNS Araması Nedir?

Diğer DNS araması türü, geriye doğru arama olarak bilinir. Ters DNS araması, ileriye doğru aramaya benzer, ancak bir IP adresiyle başlar ve bir alan adıyla, bazen alan adı sahibi ve diğer kayıt bilgileriyle ilgili ek bilgilerle geri döner.

Sizi çevrimiçi olarak kimin izlediğini bulmak için ters DNS araması kullanabilirsiniz, ancak bu her zaman başarılı olmaz.

DNS Neden Önemlidir?

DNS, internetin omurgası olarak kritik rolü nedeniyle önemlidir. Bir DNS yanıt vermiyorsa, internetteki diğer web sitelerine bağlanamazsınız.

Bunun nedeni, bir web tarayıcısı açıldığında ve istenilen web sitesi ziyaret edildiğinde, hatırlamananıza ve uzun bir sayı (IP adresi) girme zorluğuna gerek kalmamasıdır. Sadece bir etki alanı adı girersiniz, tam olarak istediğiniz adrese ulaşırsınız.

DNS, alan adını doğru IP adresine çeviremezse, hiçbir web sitesine erişemezsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, DNS olmadan, bildiğimiz şekliyle internetin büyük bir kısmı çöküyor.

Bir web sitesine ulaşmak için bir tarayıcıya belirli bir IP adresi yazmak hala mümkündür. Fakat bu, günümüzde yapılan bir şey değildir.

DNS’nin Önemi

Çoğu insan DNS’in ne olduğunun veya ne kadar önemli olduğunun farkında olmasa da, DNS, internetin kritik bir bileşeni olmaya devam etmektedir.

Mozilla ve Google gibi teknoloji şirketlerinin artık tarayıcıları için varsayılan olarak HTTPS üzerinden şifrelenmiştir. DNS kullanılması çok önemli hale geldi. Bu protokol, veri gizliliğini garanti eden ve çevrimiçi olduklarında kullanıcıları koruyan uçtan uca şifreleme sağlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir