Dizüstü Oyun Bilgisayarınızı Oyun Dışında Başka Ne İçin Kullanabilirsiniz?

Dizüstü Oyun Bilgisayarınızı Oyun Dışında Başka Ne İçin Kullanabilirsiniz?

Oyun dizüstü bilgisayarları genellikle normal iş odaklı dizüstü bilgisayarlardan biraz daha pahalıdır. Ayrıca, yorucu ve güçlü görevleri bir anda gerçekleştirmelerine olanak tanıyan çok daha iyi donanımlara da sahiptirler.

Eğer, dizüstü oyun bilgisayarınızı verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız, işte oyun bilgisayarınızı kullanarak yapabileceğiniz bazı işler ve fikirler:

1. Video Düzenleme

Video düzenleme, tartışmasız bir bilgisayardaki en yoğun kaynak gerektiren görevlerden biridir. Ön izlemeleri işliyor veya yüklüyor olsun, bilgisayarınızın gücünün çoğunu alır. Bu nedenle çoğu editör, düzenleme ihtiyaçları için tam teşekküllü ve güçlü bir donanıma sahip masaüstü bilgisayarı tercih eder.

Oyun bilgisayarları, üzerlerinde Adobe Premier Pro gibi herhangi bir popüler video düzenleme yazılımını çalıştırmanıza olanak tanıyan birinci sınıf donanıma sahiptir. Oluşturma kısmı, video düzenleme sürecinde en çok zaman alan bölümlerden biridir, ancak oyun dizüstü bilgisayarları bunu çok daha hızlı bir hale getirecektir.

Aslında düzenleme, oyunla birlikte çalışabilir. Bir oyun kanalınız varsa, oyun oynamak ve adım adım açıklamalı kılavuzlar ve önemli noktalar yapmak için bir dizüstü bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

2. Müzik Prodüksiyonu

Oyun dizüstü bilgisayarları müzisyenler, DJ’ler ve ses mühendisleri içinde idealdir. Aynı video düzenleme gibi, müzik üretmek ve işlemek de bilgisayarınızda büyük bir yük oluşturur.

FL Studio veya Ableton Live gibi yazılımların düzgün çalışması için iyi özellikler gerekir. Daha sonrasında düzenleme kısmı var. Yeterince güçlü bir bilgisayarınız yoksa, yazılım tamamen donabilir veya görevi olması gerekenden daha sıkıcı hale getirebilir.

Diğer bir avantaj, oyun dizüstü bilgisayarlarının normal dizüstü bilgisayarlardan çok daha iyi hoparlörlere sahip olmasıdır. Dolayısıyla, en sevdiğiniz kulaklık veya hoparlör setiniz elinizde olmasa bile, bunu oyun bilgisayarınız ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

3. Grafik Tasarım ve Animasyon

Grafik tasarım veya animasyon için gerekli temel gereksinimlerden biri güçlü donanımdır. Bir oyun dizüstü bilgisayarı ile grafik tasarım ve animasyon işlerini yapabilirsiniz.

Adobe Illustrator veya başka bir yazılım olsun, tüm tasarım programları yalnızca uygun özelliklere sahip bilgisayarlarda sorunsuz çalışır. Kullanıcılar, güçlü donanımı sayesinde bir oyun dizüstü bilgisayarında kolayca 3B modeller tasarlayabilir.

İyi bir ekran, tasarımcıların çalışmalarını tüm ihtişamıyla görmelerini sağlar. Bir alt ekran, renkleri bir dizüstü oyun bilgisayarının ekranı kadar canlı göstermez.

4. Programlama

Programlama, normal bir çalışma dizüstü bilgisayarı için başarması en zor görev olmayabilir. Ancak bilgisayar dünyasında daha hızlısı her zaman daha iyidir.

Kullanıcılar programlama sırasında daha yavaş bir dizüstü bilgisayarla idare edebilirken, bir oyun dizüstü bilgisayarı kullanıcıya daha sorunsuz bir deneyim sağlayacaktır. Derleme, sanallaştırma ve veri analizi gibi programlamanın diğer yönleri, daha hızlı bir dizüstü oyun bilgisayarında çok daha iyi performans gösterecektir.

Bununla birlikte, basit kod yazan yeni başlayan programcılar, programlama ihtiyaçları için daha ucuz bir dizüstü bilgisayarla daha iyi durumdadır.

5. Yüksek Çözünürlüklü Medyaları İzleme

1080p video muhtemelen tipik bir çalışma dizüstü bilgisayarında iyi çalışacak olsa da, 2K ve 4K videolar takılmaya başlayacaktır.

Bir oyun dizüstü bilgisayarında, 4K video sorunsuz bir şekilde çalışır. Gerçekten üst düzey bir oyun dizüstü bilgisayarına sahipseniz, 4K ekranla donatılmış olma ihtimali yüksektir. Olmasa bile, bir dizüstü oyun bilgisayarı genellikle cihazınızı bir 4K TV’ye veya monitöre bağlamanıza izin verecek bir HDMI bağlantı noktasına sahiptir.

İş odaklı dizüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarı zayıflatmak için genellikle HDMI bağlantı noktalarını dışarıda bırakır.

6. Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraf düzenleme, oyun dizüstü bilgisayarlarının üstün olduğu başka bir iş bölümüdür.

Kullanıcılar, en sevdikleri fotoğraf düzenleme yazılımının bir oyun dizüstü bilgisayarında düzgün çalışacağından emin olabilirler. Ek olarak, bu dizüstü bilgisayarlar, profesyonellerin düzenleme deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlayacak daha büyük, daha iyi ve daha parlak bir ekrana sahiptir.

Adobe Photoshop gibi bir yazılımda uzman olmasanız bile, yeni başlayanlar için diğer kullanımı kolay fotoğraf düzenleme yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Tipik bir dizüstü bilgisayar, büyük görüntü dosyalarını işlemede de sorun yaşayacaktır. Bazen bu görüntülerin ön izlemelerini bile yükleyemezler. Ancak bir oyun dizüstü bilgisayarında böyle sorunlar olmayacaktır.

7. Emülatörleri ve Sanal Makineleri Çalıştırma

Oyun bilgisayarlarında sanal makineler ve emülatörleri çalıştırmak çok basit bir işlemdir.

BlueStacks gibi Android emülatörleri çok sayıda hesaplama kaynağı kullanır. Daha yavaş bir dizüstü bilgisayar bu emülatörleri çalıştırabilir, ancak bir oyun dizüstü bilgisayarı kadar sorunsuz çalışmayabilir.

Sanal makineler en az 8 GB RAM önerilir. Modern dizüstü bilgisayarlar genellikle fazlasıyla yeterli olan 16 GB RAM ile birlikte gelir. Sanal makineler, oyun dizüstü bilgisayarlarının kolayca sağlayabileceği CPU gücünün çoğunu da kullanır.

8. Video Oyunlar Yapın

Video oyunları oynamaktan yorulduğunuzda, Unity gibi programları kullanarak kendi oyunlarınızdan birini oluşturmayı seçebilirsiniz.

Ancak Unity veya Unreal Engine gibi programlar, CPU ve GPU gücünüzün çoğunu kullanır. Bu nedenle, harika video oyunları yaratma konusunda elinizi denemek istiyorsanız bir dizüstü oyun bilgisayarı idealdir. Aslında, bu araçları kullanarak 2D video oyunları ve seviyeleri tasarlamak gerçekten çok basit.

Alternatif olarak, hangi aracı kullanacağınızdan emin değilseniz, kendi oyunlarınızı yapmak için en iyi ücretsiz oyun geliştirme yazılım araçlarına bakın.

Dizüstü Oyun Bilgisayarları Her Şeyi Daha İyi Bir Maliyetle Yapabilir

Bu listeye baktığımızda, oyun dizüstü bilgisayarlarını normal dizüstü bilgisayarlardan daha hızlı tasarladığımız açıktır. Ayrıca, ihtiyaçlarınızı karşılamak için parçaları değiştirmenize olanak tanıyacak şekilde kolayca yükseltilebilirler.

Ama hepsinin bir bedeli var. Oyun dizüstü bilgisayarları, paketledikleri güçlü donanım nedeniyle korkunç bir pil ömrüne sahiptir. Performans için taşınabilirliği takas edip etmeyecekleri kullanıcıya bağlıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir