İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Dizüstü Bilgisayara Sıvı Temas Ettiğinde Yapılması Gerekenler

Dizüstü Bilgisayara Sıvı Temas Ettiğinde Yapılması Gerekenler
+ - 0

Dizüstü bilgisayar kullanırken yanınızda herhangi bir sıvı bulunabilir, her ne kadar başımıza gelmesini istemesek te yanımızdaki sıvının bilgisayarımıza dökülmesi gibi bazı kazalar ile karşılaşabiliriz. Eğer bilgisayarınızın üzerine bir sıvı döküldükten sonra bu konumuzu okuyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken hızlı bir şekilde bilgisayarın pilini ve güç kablosunu çıkarmaktır.

Elektrik ve su doğrudan birbirine karışmaz! Yalnız kendinize ciddi zarar ve bilgisayarınıza daha fazla zarar verebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınıza dokunmadan önce ellerinizin ve dokunacağın bölmenin ya da düğmenin kuru olduğundan emin olmalısınız.

Hemen Bilgisayarınızı Kapatın

Olay gerçekleştikten hemen sonra, hızlı bir şekilde bilgisayarı kapatmalı ve güç kablosunu çıkartmalısınız. Bunu en hızlı yapmanın yolu ekran kapanana kadar güç düğmesine basılı tutmaktır. Bilgisayarı kapatmak için ne kadar uzun süre beklerseniz, bilgisayara ciddi şekilde zarar verme şansınızı arttırır.

Bilgisayarınızda çıkarılabilir bir pil varsa çıkarın, gerekiyorsa kurulayın ve güvenli bir yere pili koyun. Eğer klavyenize çok fazla sıvı döküldüyse, dizüstü bilgisayarınızı yüzü aşağıya bakacak şekilde yerleştirip içerideki sıvının klavyenin hassas noktalarına ulaşmadan süzülmesini sağlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Ne Yapılmalı?

Çoğu bilgisayar güç kapalı olduğu sürece sıvıya temas ettikten sonra hayatta kalabilir. Yani gücü devre dışı bırakıp, tüm güç aksamını hızlı bir şekilde iptal edebilirseniz bilgisayarınıza bir şey olmama şansını arttırabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarlarda klavye tuşlarına ek olarak klavyenin orada bulunan hoparlör ve paneller dahil olmak üzere hasar görebilecek bir çok sistem vardır. Bazı bilgisayarlarda kasa ile kapak arasında sıvının sızabileceği bir soğutma deliği bulunur fakat bu her bilgisayarda mevcut değildir.

Sakince Yapılması Gerekenler

Bilgisayarınızın gücünü kapattınız, bilgisayarınızdaki sıvıları temizlediniz. Şimdi yapmanız gereken şey size ve bilgisayarınızın durumuna bağladır. Sahip olduğunuz dizüstü bilgisayarın nasıl açıldığı, içindeki parçalara erişimin ne kadar rahat olduğu önemlidir.

Bilgisayarınız garanti kapsamındaysa, bilgisayarı açmanız bilgisayarı garanti kapsamı dışında bırakacaktır. Eğer bilgisayarınız garanti kapsamındaysa firmayla iletişime geçin ve sizin için neler yapabileceklerini öğrenin. Bilgisayarı kontrol edeceklerdir fakat büyük ihtimal onarım ücreti sizden tahsil edilecektir.

Bilgisayarınız garanti kapsamında değilse ya da garantiyi umursamıyorsanız ve bilgisayarı kendiniz onarmaya çalışmak istiyorsanız ilk olarak bilgisayarının nasıl açılacağını ya da ne kadar rahat açıldığını bilmiyorsanız bilgisayarınızın nasıl bir monte işlemi ile yapıldığını araştırmanız gerekecek.

Bazı cihazların içine ulaşmak zordur, bazıları ise açması çok güç bir şekilde monte edilmiştir. Bilgisayarınız kasasını açabileceğinizden eminseniz, kasayı açıp nemi kurutmaya çalışabilirsiniz.

Seçenek 1: Kasayı Açın

Kasayı açmaya karar verdiyseniz, bilgisayarda oluşan hasarı kendiniz değerlendirebilirsiniz. Eğer sadece su döktüyseniz, bileşenlerin kurutulması ve test edilmesi gerekir. Şekerli bir sıvı yada yapışkan bir sıvı döktüyseniz, bileşenler bir uzman tarafından temizlenmesi ve kontrol edilmesi gerekebilir.

Kasayı açtıysanız, kurumasına yardımcı olmak için bileşenleri çıkarmanız gerekir. SSD yada HDD ve RAM’ler çıkarılması kolay parçalardır. Çıkarılan parçaların yeniden montaj işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için, parçaları sökmeden önce kasanın görüntüsünü çekebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınızdaki bileşenlerin üzerinde bulunan nemi temiz bir bez ile temizlemelisiniz. Bunu yapmak için kağıt havlular önerilir, herhangi bir zarar vermemek için silmek yerine hafifçe dokunarak temizleyin.

Çıkardığınız bileşenleri 48 saat boyunca kuru ve havadar bir yerde muhafaza edin. Bilgisayarınızda daha fazla hasara neden olabileceğinden, kurulama işlemi yaparken asla ama asla saç kurutma makinesi gibi ısı araçları kullanmayın.

Tüm bileşenleri ve parçaları kuruttuktan sonra bilgisayarınızın kasasını yeniden toparlayabilir ve bilgisayarınızı açmayı deneyebilirsiniz.

Seçenek 2: Bilgisayarınızı Onarıma Götürün

Herhangi bir dizüstü bilgisayar tamircisine gidebilir ve ıslak bilgisayarınızın ne durumda olduğunu, hangi işlemler yapılmalı olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gerekiyorsa sizin için belli ücretler karşılığında bilgisayarın kasasını açmalı ve bilgisayarı kurutmalıdır.

Seçenek 3: Bilgisayarınızı Kapalı Bırakın ve Bekleyin

Bilgisayarın üzerine sadece biraz su döktüyseniz ve bilgisayarın içerisine çok fazla su girdiğini düşünmüyorsanız, dizüstü bilgisayarınızın kuruması için biraz zaman ayırabilirsiniz. Bilgisayarınızın kapağını açın ve ön yüzü aşağıya doğru bakacak şekilde yerleştirin. Böylece nem dışarıya süzülebilir.

Bilgisayarınızı kuru ve havadar bir yerde 48 saat muhafaza edin. Bu işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirseniz bilgisayarınızda hiç bir hasar olmadan bilgisayarınızı kurtarabilirsiniz.

Yapışkan Tuşlar Nasıl Temizlenir?

Yapışkan tuşlar için yapılması gereken en iyi ve tek şey, tüm tuşların sırasıyla tek tek temizlenmesidir. Çoğu dizüstü bilgisayarda mekanizmaya ulaşabilmek için tuş başlıkları oldukça kolay bir şekilde açabilirsiniz. Bir sprey ve pamuk ya da bez yardımıyla tüm yapışkanları temizleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yapmadan önce dizüstü bilgisayarınızın kapalı olduğundan, güce bağlı olmadığından ve mümkünse pili çıkardığınızdan emin olmalısınız.

Pirinç Kullanmak

Çoğu kişi nemli olan elektronik aletleri kurutmak için en iyi kullanılabilecek yolun pirinç olduğunu düşünür. Fakat bu doğru değildir ve kuruma sürecini hızlandırmaz. Ayrıca sistemin herhangi bir bileşenine ya da parçasına pirinç taneleri gelirse, ilk dökmüş olduğunuz sıvıdan daha fazla zarara neden olabilirsiniz.

Gelecekteki Dökülmelerin Önlenmesi

Islak bir dizüstü bilgisayarla karşılaşmamanın en mantıklı yolu, bilgisayarınızın yanında yiyecek ve içecek bulundurmamanızdır. Diğer seçeneklerden biri ise su geçirmez bir klavye kapağı yada laptop yükseltici kullanmanızdır.

Bir sıvı dökülmesi yüzünden bir bilgisayarı kullanamaz hale getirdiyseniz ve yeni bir dizüstü bilgisayar almak istiyorsanız bunlara karşı dayanaklı bir bilgisayar almayı tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Rasim, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 2013 yılında bilişim teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. 2013'ten bu yana bilişim sektöründe belli görevlerde ve çalışmalarda bulunmuştur. Günümüzde ise deneyimlerini aktarmak için teknoportal.com.tr üzerinden editörlük ve site içi geliştirmelerde görev almaktadır.

Yorum Yap