Dizüstü Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizüstü Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda dizüstü bilgisayar varken, bütçenize en uygun olanı seçmek, mayın tarlasında gezinmek gibi olabilir. Sürekli değişen ürün özellikleri listesini anlamak bile kolay bir iş değildir. Dizüstü bilgisayarlar, diğer şeylerin yanı sıra CPU hızına, grafik kapasitesine, boyutuna, sürücü depolamasına ve RAM’e göre büyük farklılıklar gösterir. Dahası, dizüstü bilgisayarınızın ihtiyaçları bir başkasınınkinden tamamen farklı olabilir ve sadece kafa karışıklığına katkıda bulunur.
thumbnail
Önerilen Yazı
Monitör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazıları için gösterişli bir 4K ekran önemli olabilir. Bazıları ise oyunlarda rekabet avantajı sağlamak için AMD’nin yeni Ryzen 5000 işlemcileri gibi yüksek performanslı bir CPU isteyebilir. Yeni teknolojiler her zaman daha iyi performans anlamına gelmez ve paranın karşılığını almak da zor olabilir. Örneğin, eski nesil CPU’lar bazen karşılaştırma testlerinde yeni ürünlerden daha iyi bir performans gösterebilir. Bu nedenlerden ötürü, bir dizüstü bilgisayar satın almadan önce fazlasıyla bilgiye ihtiyacınız olabilir.

Süreci sizin için basitleştirmek amacıyla, neye bakmanız gerektiğine dair rehber olarak kullanabileceğiniz 12 kriterden oluşan bir liste hazırladık. Her kategoriyi incelemek zahmetli görünebilir, ancak dikkate alınması gereken çok şey var. Günün sonunda, yeni cihazınızı araştırmak için zaman ayırmak, maliyetli bir hata yapmaktan kaçınmanıza ve tam size göre bir dizüstü bilgisayar almanız anlamına gelebilir.

Boyut

Dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda, boyut önemlidir.

Almak istediğiniz Dizüstü bilgisayarınızla ne yapmak istediğinizi belirleyerek, size en uygun boyutlu laptopu seçeceğinizden emin olmalısınız. Boyut, bir dizüstü bilgisayarında RAM veya Harddiske benzemez, daha sonra yükseltemezsiniz ve değiştiremezsin. Seçeceğiniz dizüstü bilgisayar boyutu bu yüzden önemlidir. Bir kere seçim yapmanız gerekiyor.

Dizüstü bilgisayar boyutları standartları göz önünde bulundurursak 11,6 inçten başlayıp 17,3 inç’e kadar çıkma eğilimindedir. HP, Dell, ASUS ve Acer gibi çoğu marka ve OEM’ler üç ekran ekran boyutu sunarlar ve bu boyutlar 13,3 inç, 15,6 inç ve 17,3 inç olarak dikkat çekmektedir. Bununla birlikte bazı satıcılar 11,6 inç, 12,5 inç ve 14 inç ve buna yakın inçlerde dahil olmak üzere dizüstü bilgisayarlarda satmaktadır.

Önceliğiniz taşınabilirlikse, daha küçük boyutlu bir laptop tercih etmelisiniz.
Ancak, daha küçük 13,3 inçlik makinelerin genellikle 15,6 inçlik benzerlerinde bulabileceğiniz aynı yüksek kaliteli Intel Core CPU’ları veya ayrı grafik kartlarını desteklemediğini unutmayın. Çoğu modelde ise daha az sağlam olan bağlantı noktası içerirler. Yeni almak istediğiniz laptop kullanmayı düşündüğünüz iş türü daha büyük bir ekran veya bağımsız grafik gerektiriyorsa daha büyük bir boyutlara sahip bakmanız gerekecektir.

Belirli ekran boyutların dışında aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı dizüstü bilgisayar sınıfı/modeli vardır.

Dönüştürülebilir ürünler (2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlar veya 2’si 1 arada PC’ler olarak da bilinir), klavyeyi katlama (veya çıkarma) ve yeni dizüstü bilgisayarınızı bir tablet gibi kullanma özelliği ekleyerek bunu genişletir. Microsoft’un Surface Go ( buradan inceleyin ) ve Acer’ın Chromebook’ları gibi ürünler bu kategoriye girer.

Burada satın alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayarı ararken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, aslında o dizüstü bilgisayarın yapması gereken şeydir.

Ekran Kalitesi

Muhtemelen dizüstü bilgisayarınızın ekranına saatlerce bakmaya başlayacağınız için, muhtemelen mümkün olduğunca ağrısız olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bunun için uzun süreli bakması rahat ve kullanımı doğal olan bir ekrana ihtiyacınız olacaktır.

Başlangıç ​​olarak, bir sonraki dizüstü bilgisayarınızın bir dokunmatik ekrana sahip olmasını isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz. Günümüzde dokunmatik ekranlar çok yaygınlaştı ve bazı görevleri diğerlerinden daha kolay hale getirebiliyorlar.

Bir dokunmatik ekranı seçmek bazen ekrana bir parlaklık katabilir. Dokunmaya duyarlı ekranlar diğer ekranlara oranla daha parlak ekranlardan oluşur. Oyun oynuyorsanız, içerik izliyorsanız veya görüntüleri ve video içeriğini düzenliyorsanız ilerleyen süreçte göz sağlığınız için kesin bir dezavantaj olabilir.

Satın almayı düşündüğünüz herhangi bir dizüstü bilgisayardaki çözünürlüğe bakın ve sizin için uygunluk kontrolü yapın. 1920×1080 piksel çözünürlük(Full HD) minimum düşünülmelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Oyun İçin Hangi Ekran Çözünürlüğü En İyisidir?

Bazı modern dizüstü bilgisayarlar da artık 4K çözünürlük sunuyor. Bununla birlikte, bu yüksek kaliteli ekran panelleri genellikle pahalı bir eklentidir. 4K, içerik oluşturma uzmanları gibi gerçekten ihtiyacı olanlar için gerçekten buna değecek bir ekstra imkan sunmaktadır.

Fotoğrafçılar ve kameramanlar, daha iyi renk doğruluğu sunan ve desteklemeyenlere göre daha geniş renk gamı ​​ve HDR standartlarını destekleyen dizüstü bilgisayarlara ihtiyaç duyabilirsiniz.
Bir oyuncuysanız, sizin için en önemlisi ekranındaki yenileme oranını olduğunu bilmeniz gerekir. Daha hızlı bir yenileme hızı, daha akıcı ve daha duyarlı bir oyun deneyimi sağladığından, bazen çevrimiçi oyunlarda rekabet avantajı sağlayabilir . İdeal olarak, 5 ms’den az yanıt süresine veya 144 Hz’den yüksek yenileme hızına sahip bir ekranı olan laptop tercih edilmelidir.

Son olarak, görüş açıları son derece önemlidir. IPS (düzlem içi geçiş) teknolojisini öne çıkaran bir dizüstü bilgisayar ekranı, en geniş görüntüleme açılarını ve en iyi kullanıcı konforunu sunar. Muhtemelen dizüstü bilgisayarınızı her zaman doğal ortamında kullanmayacaksınız, bu nedenle IPS ekranlı bir dizüstü bilgisayar genellikle tersine tercih edilir.

Mümkünse, bir mağazaya gitmek için zaman ayırın ve farklı ekranlar arasındaki farkları kendiniz anlamaya çalışın. Gözleriniz FHD ekranlı bir dizüstü bilgisayar ile 4K olanı olan bir dizüstü bilgisayar arasında pek bir fark göremiyorsa, ikincisi için ekstra ücret ödemeye değmeyebilir.

Klavye Kalitesi

Uzun yazma seansları için rahat ve on parmak kullanabileceğiniz bir klavyeye sahip bir dizüstü bilgisayar almanız gerekir.

İdeal olarak, tam boyutlu tuşlara ve ok tuşlarının etrafında biraz boşluk bulunan rahat bir düzene sahip bir klavye tercih edilmelidir. Tuşlar aşağı inişte yeterli hareket kabiliyetine sahip olmalı ve hızlı yanıt verebilmelidir.

Klavyelerin altında RGB aydınlatma tercih edilebilir. Bu sayede loş ışıkta klavyenin tuşlarını görmek ve yazı yazma konforunu artırabilir.

CPU

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken Intel’in Core tabanlı işlemcilerinden herhangi birini geçmek zor olabilir. Teknik ayrıntılar konusunda bilgili olmasanız bile Core i3, Core i5 ve Core i7 işlemcileri için tüm yeni dizüstü bilgisayarlara yapıştırılmış etiketleri görme şansınız yüksektir.
Birçok kullanıcı için Intel Core İşlemciler çoklu görevler ve oyun konusu söz konusu olduğunda en iyi performansı sunabilirler. Core i3 tabanlı dizüstü bilgisayarlar genellikle giriş seviyesi sistemlerde bulunurken, Core i5 ana bilgisayarların çoğunu oluşturur.
thumbnail
Önerilen Yazı
İntel vs AMD: Hangi İşlemci Markası En İyisidir?

Core i7 ve Ryzen 7 serisindeki tüm işlemciler multimedya veya çoklu görevler için yeterince uygundur.

Core i7 ve Ryzen 7 işlemci tabanlı bir sistemde, özellikle dizüstü bilgisayarı kucağınızda çok zaman kullanmayı planlıyorsanız, dizüstü bilgisayarın tabanından gelen ısının çok olduğunu unutmayın.

Bazı büyük dizüstü bilgisayarlar artık Intel’in i9 Core işlemcilerini de içeriyor . İ9 Core işlemcilerde  şuan piyasadaki en kaliteli işlemci modelidir ve i7 Core işlemcilerde çalışan dizüstü bilgisayarlardan bile daha güçlüdür. Performans açısından masaüstü bilgisayarlarla rekabet edebiliyorlar, ancak i7, i5 veya i3 Çekirdek İşlemcili bir dizüstü bilgisayardan çok daha yüksek bir maliyetle geliyorlar.

Bazı satıcılar artık AMD’nin Ryzen Mobile CPU’larında olduğu çalışan laptoplarda sunuyor. Bir oyuncuysanız bu özellikle dikkate almanız kesinlikle çok önemlidir ve gelecek için iyi bir seçenek olabilir. Ryzen Mobil CPU’lar, AMD’nin şu anda oyun için Intel’in kendi yerleşik grafiklerinden çok daha iyi olan kendi Vega grafik yonga setleriyle eşleştirilme eğilimindedir.

RAM

Eski günlerde, sisteminizden en iyi şekilde yararlanmak için nadiren 4 GB veya daha fazla RAM’e ihtiyaç duyuyordunuz.

Bu günlerde, muhtemelen en az 8 GB’ı düşünmek isteyeceksiniz . İleri düzey bir kullanıcıysanız, 16 GB gitmek mantıklı olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

Daha fazla RAM, aynı anda daha fazla uygulamanın çalıştırılmasına ve daha fazla verinin sistem tarafından herhangi bir zamanda hızlı bir şekilde erişilebilir olmasına olanak tanır; bu, fotoğraf veya video içeriğini düzenleme gibi görevler için kullanışlıdır.

RAM özelliklerine bakarken görebileceğiniz birkaç ilginç terim var, işte bunlar hakkında bilmeniz gerekenler. Herhangi bir RAM çubuğunda markası ve kapasitesinin yanı sıra, DDR harflerini bulacaksınız. Ayrıca genellikle bir numara eklenir. Örneğin, Gigabyte Aero 15 OLED dizüstü bilgisayarda iki adet 8 GB’lık DDR4 RAM çubuğu bulunur. DDR kısaltmasını açıklamak gerekirse, Çift Veri Hızı anlamına gelir ve bileşen tasarımının üretilmesinden sonra gelen sayıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayarda RAM Nasıl Yükseltilir? Ram Yükseltirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı, dizüstü bilgisayarınızdaki RAM’in tek veya çift kanallı olup olmadığıdır. Çoğu günlük kullanım durumunda, bu çok büyük bir fark yaratmayabilir, ancak seçeneklerinizi tartmaya çalışıyorsanız, çift kanallı bir dizüstü bilgisayar, aynı saatte eşdeğeri miktarda tek kanallı belleğe sahip olandan genellikle daha çok tercih edilir. Bunun nedeni, çift kanallı RAM’in aynı anda daha fazla miktarda veri aktarabilmesidir.

Sonuç olarak, daha fazla RAM’e sahip olmak her zaman daha az RAM’e sahip olmaktan daha iyi olacak olsa da, çoğu kullanıcı 16GB veya ikincil bir kanal büyük bir fark yaratacaktır. RAM nispeten ucuz olduğundan ve modern dizüstü bilgisayarlarda yükseltmesi genellikle kolay olduğundan, burada ihtiyaç duyduklarınızı satın almak yerine burada ihtiyacınız olduğunu bildiğiniz şeyleri satın almak genellikle daha akıllı ve daha güvenlidir.

Depolama

Sabit diskler eskiden çok popülerdi, ancak günümüzde yeni cihazların daha ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar üretilmeye çalışması için çoğunlukla gözden düştüler. Bunun nedeni, yavaş, biraz yer kaplamaları ve normale göre yüksek derecede ısı ve gürültü üretebilmeleridir.

Öte yandan bir katı hal sürücüsü (SSD), bir sabit sürücüden çok daha fazla hız sunar, sessiz çalışır ve bir dizüstü bilgisayarın ağırlığına ve hacmine çok fazla katkı sağlamayan bir form faktöründe kurulabilir.

Tek sorun, SSD’lerin çok fazla ham kapasite sunmamasıdır. Ek olarak, SSD depolaması da genellikle geleneksel sabit sürücülerden gigabaytlara göre daha pahalıdır. 128 GB, 256 GB veya 512 GB boyutunda bir sürücüye takılıp kalabilirsiniz ve 1 TB veya 2 TB sabit sürücü ile birden çok daha pahalıya mal olurlar.
Telafi etmek için, birçok dizüstü bilgisayar ve PC OEM’i artık daha küçük bir SSD’yi daha büyük bir sabit sürücüyle eşleştiriyor. Bu, tüketicilerin, işletim sistemlerini SSD depolamada tutmanın hız avantajlarını elde etmelerine ve diğer verileri için yeterli depolama alanına sahip olmalarına olanak tanıyor.

Bu çift sürücülü kurulumla bir şey yapmayı tercih ederseniz, genellikle minimum 256 GB depolama alanına sahip bir SSD ve 1 TB’tan az olmayan ikincil bir sürücü istersiniz. Alternatif olarak, dizüstü bilgisayarınızda yalnızca tek bir SSD sürücüsü varsa, 512 GB’tan az depolama alanı içerip içermediğinden emin olun.

En yeni, en hızlı dizüstü bilgisayarlarda, geleneksel SSD’lerden bile daha hızlı ama aynı zamanda daha pahalı olan NVMe katı hal sürücüleri de vardır. 2020’de yeni bir dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız, SSD’li bir dizüstü bilgisayar isteyebilirsiniz.

Pil Ömrü

Üreticinin belirttiği pil ömrü, neredeyse hiçbir zaman bir dizüstü bilgisayar kullanmanın gerçek kullanıcı deneyimiyle aynı olduğu anlamına gelmez.

Pil ömrünü etkileyen çok fazla değişken var. Ekran parlaklığı, ekran çözünürlüğü, arka planda çalışan uygulamaların sayısı artı Wi-Fi ağlarına veya Bluetooth cihazlarına aktif olarak bağlı kalıp kalmadığınız pilin ömrünü kısaltabilir.

Laptopta kurulu olan işletim sistemi de pil ömrünün belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, Chrome OS üzerinde çalışan ultrabook’lar ve dönüştürülebilir cihazlar, Windows 10’da çalışanlara göre daha üstün pil ömrü sunma eğilimindedir.
Çok fazla işlem gerektiren programlar çalıştırırsanız, çok sayıda çevrimiçi video akışı gerçekleştirirseniz, grafik yoğun oyunlar oynarsanız veya kablosuz bir ağ üzerinden çok sayıda dosya aktarırsanız, piliniz satıcının belirttiğinden çok daha erken biter.

Burada iyi bir uygulama, pilin Watt-saat (Wh) veya miliamper-saat (mAh) olarak derecelendirilmesine bakmaktır. Bu rakamlar ne kadar büyükse, pil o kadar uzun süre dayanabilir. Örneğin 13,3 inç Ultrabook için 44 Wh ile 50 Wh arasında derecelendirmeye sahip bir pil size en iyi sonuçları verecektir.

USB 3.0

Bu günlerde, bir dizüstü bilgisayarda yalnızca bir USB 3.0 bağlantı noktası varsa, muhtemelen başka bir dizüstü bilgisayar satın almaya bakmalısınız. İdeal olarak, bu USB 3.0 bağlantı noktalarından en az birkaçına sahip olan bir cihaz seçmelisiniz.

USB bağlantı noktalarından edindiğiniz temel yardımcı programa ek olarak (harici bir sabit veya SSD sürücü takmanıza ve verilerinizi yedeklemenize veya dizüstü bilgisayarınızla geleneksel bir fare veya şık bir klavye kullanmanıza olanak tanır), USB 3.0, USB’den yaklaşık on kat daha hızlıdır. 2.0. Bu, USB 3.0 üzerinden veri aktarımının önemli ölçüde daha az zaman aldığı anlamına gelir.

Pek çok modern çevre birimi aynı zamanda en iyi performansı sunma eğilimindedir veya USB 3.0’ın çalışmasını gerektirir.

Mümkünse, işleri bir adım öteye götürmeli ve USB 3.1 bağlantı noktalarına sahip bir dizüstü bilgisayarı tercih etmelisiniz. USB 3.1, USB 3.1’in sunduğunun iki katı olan 10 GB kadar hız sağlar.

Yapı Kalitesi

Ne kadar dikkatli olursak olalım, çoğu dizüstü bilgisayar kaçınılmaz olarak günlük kullanımın zorlukları karşısında kendilerini bulacak ve yere düşecek, fırlatılacak ve çarpılacak. Bu nedenle, bir dizüstü bilgisayarın ne kadar testten geçtiğini (üretici genellikle bu konuda kandırır) veya güveninizi geride bırakabileceğiniz herhangi bir sertifika olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dizüstü Bilgisayara Sıvı Temas Ettiğinde Yapılması Gerekenler

Bir yandan, çoğu büyük üreticinin dayanıklılığı ölçmek için aynı dili ve standartları benimsemesi tüketiciler için iyidir. Bununla birlikte, gerçek şu ki, bir ürünün MIL-STD-810G uyumlu olması, her zaman olmasını umduğunuz türden bir sağlamlık anlamına gelmez.

Üreticiler testlerini kesinlikle kurum içinde yapabilirler, “başarılı” olabilir ve etiketi kutuya yapıştırabilirler. Bir ürünün belirli bir testi geçmek için kaç deneme yapması gerektiğine dair bir sınır yoktur, hatta aynı ürün numunesinin 29 testin hepsinden geçip geçmemesi gerektiğine veya her adımda onu yeni bir modelle değiştirip değiştiremeyeceğine dair bir sınır bile yoktur. Testin gerçekleştiğine dair kanıt sunmalarına bile gerek duyulmaz.

LTE, Wi-Fi veya Ethernet

Bir dizüstü bilgisayar satın almaya gelince, sormanız gereken büyük bir soru şudur: LTE’li bir dizüstü bilgisayar almalı mıyım? Yerleşik ağ kartlarına sahip dizüstü bilgisayarların aksine, LTE’li dizüstü bilgisayarlar mobil veri sinyallerine bağlanabilir.

Evde veya ofiste Wi-Fi bağlantı noktalarında kablosuz bir ağa bağlanmak zorunda kalmak yerine, dizüstü bilgisayarınızın internet erişimi için doğrudan bir mobil ISS’ye bağlanabileceği anlamına gelir. Bunun ana yararı, dizüstü bilgisayarınızı hemen hemen her yerde, dışarıda, otobüste seyahat ederken ve hatta sahilde kullanabilmenizdir. Bu kolaylık kulağa hoş geliyorsa, bu seçenek sizin için mükemmel olabilir. Ancak, size birkaç uyarımız var.

LTE teknolojisi, üst düzey dizüstü bilgisayar kategorisinde yer alır, bu nedenle ayrıcalık için ödeme yaparsınız. Ayrıca, telefonunuzda olduğu gibi, LTE’nizi kullanmak için bir veri planında olmanız veya ön ödemeli veri satın almanız gerekir. Ve bu nedenle, deneyiminiz dizüstü bilgisayarınızın ağ bağlantısının hızından ve planınızdaki veri miktarından etkilenecektir.

İnternet hızınızı belirleyeceği için dizüstü bilgisayarınızın hangi LTE ağına bağlanacağından emin olun. Avustralya’daki dizüstü bilgisayarlarda en yaygın LTE teknolojisi bugün 4G ağlarına bağlantıyı desteklemektedir. 4G, çoğu ev geniş bant hızına yakın olan 1 Gbs’lik maksimum indirme hızlarına sahiptir. Ancak 5G dizüstü bilgisayarlar yakında Avustralya’ya gelecek. Bu dizüstü bilgisayarlar, mevcut olduğunda, 10-30Gbs arasında önemli ölçüde daha yüksek hızlara sahip olacak. Süper hızlı internet bir öncelikse, 5G’yi tercih edin.

LTE’ye sahip olma konusunda telaşlanmadıysanız veya devam eden ücretlerden kaçınmak istiyorsanız, yalnızca Wi-Fi işlevine sahip bir dizüstü bilgisayar yeterli olacaktır. Dizüstü bilgisayarların çoğu yerleşik ağ kartlarıyla birlikte gelir, böylece kurulumlar üzerinde uğraşmanıza veya dongle’ları takmanıza gerek kalmaz. Ayrıca, hareket halindeyken bir Wi-Fi kaynağı olarak mobil Wi-Fi internet paylaşımını da kullanabilirsiniz.

İnternet bağlantınızda göz önünde bulundurmanız gereken son şey, bir Ethernet (RJ-45) bağlantı noktasına ihtiyacınız olup olmadığıdır. Wi-Fi bağlantısı çok yaygın olduğu için çoğu insan artık bu işlevi kullanmıyor. Ancak, zayıf bir Wi-Fi sinyalinden rahatsızsanız veya Wi-Fi bağlantınız tamamen yoksa, bunu dikkate almalısınız. Aksi takdirde gerekli değildir.

Wi-Fi Hızı

Wi-Fi hızları, sinyal gücü ve dizüstü bilgisayarınız ile yönlendiriciniz arasındaki parazit düzeyi gibi birçok farklı faktör tarafından belirlenir, ancak yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken düşünmeniz gereken faktörlerden biri dizüstü bilgisayarınızın Wi-Fi hızıdır.

Dizüstü bilgisayarınızın bir internet yönlendiricisinden dizüstü bilgisayarınıza veri aktarma hızına bağlantı hızı denir ve saniyede bit (bps) olarak ölçülür. İnternet bağlantınız hızlı olsa bile, bağlantı hızınız düşükse, Wi-Fi hızınız zorlanacaktır.

Ağ kartlarına sahip çoğu dizüstü bilgisayar, 2,4 GHz (Wi-Fi 4) veya 5 GHz (Wi-Fi 5) frekans bandındaki kablosuz bağlantı noktalarına bağlanır, yani maksimum 1 Gbs (Wi-Fi 4) veya 3,5 Gbs bağlantı hızlarına sahip oldukları anlamına gelir. (Wi-Fi 5). Wi-Fi nesilleri söz konusu olduğunda, Wi-Fi 4 artık biraz eskimektedir, ancak Wi-Fi 5, web sayfalarına göz atmak, video izlemek ve tarayıcı çalıştırmak gibi çevrimiçi yapmanız gereken hemen hemen her şey için iyi performans gösterecektir.

Öte yandan, hızlı tempolu çok oyunculu içerik oynamayı seven bir oyuncuysanız veya yüksek kaliteli video akışı yapıyorsanız, daha düşük gecikme için Wi-Fi 6 bağlantısını destekleyen bir ağ kartına sahip bir dizüstü bilgisayar aramanızı öneririz. Bu, önemli hız avantajları (9,6 Gbs’ye kadar) sunan, gelişmekte olan standart Wi-Fi teknolojisidir. Wi-Fi hızları her zaman çevrimiçi ürün açıklamalarında veya perakende satış mağazalarında listelenmez, ancak ayrıntılı ürün özelliklerinde listelenecektir, bu nedenle emin değilseniz orayı kontrol edin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir