Display Port ve HDMI Nedir? Farkı Nedir? Hangisi Daha İyidir?

Display Port ve HDMI Nedir? Farkı Nedir? Hangisi Daha İyidir?

Dünya çapında en yaygın kullanılan iki video bağlantı noktasıdır. Ama hangisi en iyisi?

Şu anda, ortalama bir tüketicinin kullanabileceği altıdan fazla video bağlantı noktası türü bulunmaktadır.

Şimdiye kadar bunlardan en popüler olanları DisplayPort ve HDMI’dır. Çoğumuz bu bağlantı noktalarından gelen video beslemeleri arasındaki farkı fark etmeyecek olsak da, ikisi arasında bazı gözle görülür zıtlıklar var.

İster oyun oynayın, ister film izleyin veya çalışın, bu iki bağlantı noktasından biri ihtiyaçlarınıza daha uygundur. Hangisi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

HDMI ve DisplayPort Nedir?

Hem HDMI hem de DisplayPort, daha yeni video aktarım standartlarıdır. HDMI ilk olarak 2002’de icat edilirken, DisplayPort 2006’da piyasaya çıktı.

Her ikisi de dijital standartlardır. Bu standartların her ikisi de aynı amaca, yani yüksek tanımlı videoyu görüntüleme cihazlarınıza iletirken, bazı büyük farklılıklar vardır.

HDMI ve DisplayPort Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknik yönlere gelmeden önce, bu standartlar arasındaki en önemli fark, oluşturuldukları şeyin amacıdır.

HDMI ilk olarak 2003 yılında Sony, Phillips, vb. Gibi popüler ev eğlence sistemi üreticileri tarafından kullanılmaya başlandı. Hedefleri görüntü ve video odaklı uygulamalardı. Bu nedenle HDMI, en çok ev televizyonlarında, projektörlerde ve monitörlerde kullanılmaktadır.

Öte yandan DisplayPort, çok daha eski VGA ve DVI standartlarını ortadan kaldırmak için 2006 yılında oluşturuldu. Söylemek güvenli, DisplayPort bilgisayar ekranları ve BT ekipmanı için oluşturuldu.

DisplayPort ve HDMI – Kablo ve Konektörler

Şu anda, HDMI konektörleri 19 pimli bir yapılandırma kullanmaktadır ve genel olarak üç varyantta mevcuttur:

Tip A:  En yaygın olarak televizyonlarda, projektörlerde ve monitörlerde kullanılan standart HDMI konektörü.

Tip C:  Mini HDMI olarak da anılan bu 19 pimli konektör, tabletlerde ve kompakt dizüstü bilgisayarlarda kullanılır.

Tip D:  Diğer ikisi kadar yaygın değildir, ancak Mikro HDMI, akıllı telefonlarda yerden tasarruf etmek için kullanılır.

Tip B ve Tip E olmak üzere iki tür HDMI konektörü vardır, ancak bunlar nadiren kullanılır ve ortalama tüketici için geçerli değildir. B Tipi konektör 29 pime sahiptir ve çift bağlantılı uygulamaları destekler. Tip E HDMI konektörler, ağır titreşim altında kaymasını önleyen bir kilitleme mekanizmasına sahiptir.

Kablo açısından, HDMI kabloları genellikle oldukça kısadır. Bunun birçok nedeni var, ancak çoğu kullanım senaryolarıyla ilgili. HDMI kabloları ev televizyonlarında ve monitörlerde kullanılır ve video beslemesini aktaran cihazlar çok yakındır.

DisplayPort ve HDMI – Çözünürlük ve Bant Genişliği

Video bağlantı noktaları sürekli olarak güncellenmektedir ve her yeni sürüm daha yüksek çözünürlükleri desteklemektedir. Kullanıcılar, standardın en son sürümünü destekleyip desteklemediğine bağlı olarak ekranlarını seçmelidir.

Hangi Standardı Kullanmalısınız?

Şu anda, görüntü kalitesi söz konusu olduğunda HDMI ve DisplayPort arasında neredeyse hiçbir fark yok. Ancak HDMI’daki Ses Dönüş Kanalı (ARC) gibi özellikler, bazı kullanıcıları kullanmaya zorlayabilir.

HDMI ayrıca mükemmel bir oyun deneyimi sunma yeteneğine sahiptir. Kullanıcılar ayrıca bir HDMI sinyalini birden fazla ekrana bölebilir, ancak biraz düzenlemek gerekir.

Bununla birlikte, en yüksek çözünürlüklerde gerçekten sürükleyici bir oyun deneyimi için, bir DisplayPort 1.4 ile gitmeniz iyi olur. Ancak bilgisayarınızı bir TV’ye bağlamayı planlıyorsanız, HDMI 2.1 en iyi arkadaşınızdır.

Sonuç olarak, bir TV kullanıyorsanız, HDMI en iyi arkadaşınızdır. Aksi takdirde, saf oyun söz konusu olduğunda DisplayPort altın standarttır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir