Diego Luna Kimdir?

Diego Luna Kimdir?

Aktivist, Oyuncu, Film yapımcısı (1979–)

Meksikalı aktör-yönetmen Diego Luna, ‘Y tu mamá también’, ‘Star Wars: Rogue One’ ve ‘Narcos: Mexico’daki başrolleriyle tanınmaktadır.

Diego Luna Kimdir?

Diego Luna, Y tu mamá también’in (2001) başrol oyuncusu olarak uluslararası izleyicileri etkilemeden önce bir dizi Meksika telenovelasında ve filminde ortaya çıktı. The Terminal ve Milk gibi yüksek profilli filmlerde rol alarak Hollywood’da tanıdık bir yüz haline geldi ve Star Wars: Rogue One ve Narcos: Mexico filmlerinde önemli roller aldı. Luna ayrıca Abel ve Mr. Pig gibi filmleri yönetti ve hayat boyu arkadaşı ve sık sık birlikte rol aldığı Gael García Bernal ile filmler üretti.

Diego Luna Kaç Yaşında? Nereli?

Diego Luna Alexander, 29 Aralık 1979‘da Mexico City, Meksika‘da doğdu.

Diego Luna Hayatı ve Tiyatro Kariyeri

Luna bir tiyatro ailesinde doğdu. Meksikalı babası Alejandro Luna bir set tasarımcısı ve tiyatro yönetmeniydi ve İngiliz annesi Fiona Alexander bir kostüm tasarımcısıydı.

Luna, iki yaşında Carlos Suara’nın Antonieta (1982) filmindeki bir görünümle ilk kez sinemaya adım attı. Ne yazık ki, annesi o filmin setinden eve dönerken bir trafik kazasında öldü.

Hayatta kalan ve “anne ve babayı oynamak” zorunda kalan tek ebeveynine yakın kalmak isteyen Luna, tiyatro camiasının yanında kaldı ve ilk sahne rolünü yedi yaşında aldı. Kısa süre sonra gelecek vaat eden bir sinema kariyeri için temel oluşturdu ve 15 yaşına kadar finansal bağımsızlığını elde etmesini sağladı.

Film ve TV Rolleri

El abuelo y yo – Before Night Falls

Luna, ödüllü kısa film El último fin de año’da (1992) yer aldı, ancak kısa süre sonra arkadaşı Gael García Bernal ve “El premio” ile birlikte “El abuelo y yo” (1992) adlı telenovelalardaki rolleriyle tanındı. Un hilito de sangre (1995), El cometa (1998) ve Un dulce olor a muerte (1999) filmlerinde yer alan rolleri içeren sürekli genişleyen bir özgeçmişi sayesinde Venedik Film Festivali’nde Night Falls’tan Önce’de görünmesinin yolunu açtı.

Y tu mamá también

Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón, yolculuk filminde bilinmeyen yüzler arıyor olsa da, proje için en iyi oyunculardan ikisi olan Luna ve García Bernal’i seçti. Onların kimyası, Y tu mamá también’i uluslararası bir hit yapan bu rol sosyal yorum ve cinsel keşif için etkileyici oldu.

Dirty Dancing: Havana Nights – Milk

Yeni keşfettiği yıldızlığından yararlanan Luna, Frida (2002), Open Range (2003) ve The Terminal’de Hollywood’un birinci sınıf oyuncularının yanında destekleyici roller aldı. İlk  İngilizce başrolünü Dirty Dancing: Havana Nights’ta (2004) çok beğenildi ve yüksek profilli Milk yapımına girmeden önce Nicotina (2003) ve Sólo Dios sabe ( 2006) gibi Meksika yapımlarında rol aldı.

Elysium – The Book of Life

Rudo y Cursi (2008) için García Bernal ile tekrar bir araya geldikten sonra Luna, telenovela’dan ilham alan Casa de mi padre (2012) için tekrar arkadaşı ve Will Ferrell’e katıldı. Aksiyon-gerilim filmi Elysium’da (2013) Matt Damon için destekleyici bir rol, Luna ayrıca The Book of Life’da (2014) şarkı söyleme yeteneğini de sergiledi.

Star Wars: Rogue One – Andor

Luna, Star Wars yan ürünü Rogue One için asi istihbarat subayı Cassian Andor’u canlandırdığında yukarı yönlü gidiş devam etti. Oyuncunun karmaşık ama kahraman bir ana karakter olarak parlamasına izin vermenin yanı sıra, bu rol Andor’un Meksika aksanı biçiminde kültürel temsil için bir platform sağladı. Luna daha sonra Disney + dizisi “Andor” için acımasız uzay casusunun yerine geçti.

Narcos: Meksika

Luna, Flatliners’ın (2017) yeniden çevrimi ve If Beale Street Could Talk (2018) ve New York’ta Yağmurlu Bir Gün (2019) gibi topluluk filmlerinde küçük parçalarda yer aldı. Bu dönemde gerçek hayattaki uyuşturucu baronu Miguel Ángel Félix Gallardo’u “Narcos: Mexico”da canlandırdığı için en çok ilgiyi çeken isim oldu. Başlangıçta rolü kabul etmekte tereddüt eden Luna, bunu uyuşturucu ticaretini besleyen çeşitli yolsuzluk düzeylerine ışık tutmak için bir fırsat olarak gördü ve rolü kabul etti. Luna, Félix Gallardo rolündeki incelikli performansıyla övgü alırken, iki sezonun ardından şovun ağır malzemesinden uzaklaşmanın kendisini rahatlattığını söyledi.

Tales of Arcadia

The Book of Life’daki olumlu deneyiminin ardından Luna, Guillermo del Toro’nun Tales of Arcadia TV ve film serisi için seslendirme çalışmalarına devam etti. Uzaylı prensi Krel Tarron, “3Below: Tales of Arcadia”nın (2018-19) her iki sezonunda da başrol olarak ortaya çıkmadan ve daha sonra beyaz perdeye  geri dönmeden önce “Trollhunters: Tales of Arcadia”nın (2018) bir bölümünde kısaca ortaya çıktı. Bu arada, Luna ayrıca yerli temalı animasyon dizisi “Maya ve Üç” (2021) için Zatz karakterini seslendirdi.

Yönetmenlik Kariyeri

Abel – Mr. Pig

Luna, Meksikalı boks şampiyonu Julio César Chávez hakkında bir belgesel olan JC Chávez’i (2007) çektikten sonra, Abel’la (2010) devamsız babalığı konu alan karanlık komik yorumuyla umut verici eleştiriler aldı. Daha sonra, Danny Glover ve Maya Rudolph liderliğindeki Bay Pig (2016) ile hayranlarını kazanmadan önce, biyografik film Cesar Chavez (2014) ile odağını başka bir Meksikalı Amerikalı ikona çevirdi. Luna daha sonra ilk kez Netflix aile draması “Everything Will Be Fine” (2021) ile televizyon yönetmenliği üstlendi.

Şirket Geçmişi

Luna ve Garcia Bernal, 2003 yılında Cananas Films’i başlatmak için yapımcı Pablo Cruz ile birlikte çalıştı. Cananas, Meksika yapımı bir dizi özelliği desteklemenin yanı sıra, kar amacı gütmeyen kuruluşun ve gezici film festivali Ambulante AC’nin oluşumunu denetledi.

Luna ve García Bernal, Mart 2018’de Cananas’tan ayrıldıklarını açıkladıktan kısa bir süre sonra, La Corriente del Golfo adında yeni bir film-TV girişimi kurdular.

Eşi ve Çocukları

Diego Luna’nın eski eşi Camila Sodi

El Búfalo de la Noche (2007) filmini çektikten sonra, Luna ve aktris/şarkıcı Camila Sodi ile o yıl ilişkilerini halka açıkladılar ve Şubat 2008’de Mexico City’de evlendiler.

Oğlu Jerónimo ve kızı Fiona

Çift, Ağustos 2008’de oğulları Jerónimo‘nun ve Temmuz’da kızı Fiona‘nın ebeveyni oldular. 2013 yılında ise anlaşmalı olarak ayrıldılar.

Sosyal Aktiviteleri

Luna, sayısız aktivist çabası arasında 2013’te Birleşmiş Milletler’in mülteci kuruluşu olan UNHCR’ye dahil oldu. Eylül 2017’de Meksika’nın Puebla kenti çevresindeki bölgeyi sarsan bir depremden sonra, o ve García Bernal hızla para toplamak için bir yardım çabası başlattı. Evleri, okulları ve hastaneleri yeniden inşa etmek için büyük çaba gösterdi.

Luna ayrıca sanatını marjinalleştirilmiş ve zulme uğramış kişilere dikkat çekmek için kullandı. 2015 Sundance Film Festivali’nde gösterime giren kısa filmi Nana, ev işçilerinin kişisel fedakarlıklarına odaklandı. Oyuncu ayrıca, rol aldığı Privacidad’ın 2018 Meksika sahne prodüksiyonunu  hükümet gözetiminin aşırılığına karşı konuşmak için bir fırsat olarak kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir