Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Deprem sırasında kendimizi ve çevremizdekileri koruma için ne yapacağımıza önceden plan yaparak, bilgi sahibi olmayız. Deprem sırasında yapılması gerekenler önceden bilmek hayat kurtarabilir, ölüm ve yaralanma risklerini azaltabilir.

Deprem sırasında eğer bir bina içindeysek depremi hissettiğinizde ayakta durmayın. Balkon ve merdivenlere yönelmeyin, asansörlere binmeyin ve pencerelerden uzak durun.

Bir deprem anında çöküp sağlam bir nesnenin yanında durun. Özellikle sırtınızın pencerelere dönük bir şekilde kapanıp başınızı ve ensenizi düşebilecek eşyalardan koruyun. Sarsıntı sona erene kadar sallanan nesneyle beraber hareket edebilmek için tutunun. Bu sırada diğer kolunuzun üzerine yüzünüzü koyarak uçuşan cisimlerden gözlerinizi ve yüzünüzü koruyun.

Eğer deprem anında mutfaktaysanız ve yanınızda yanan bir ocak bulunuyorsa depremin ilk sarsıntısını hissettiğinizde ilk önce ocakta bulunan ateşi ve daha sonra gazı kapatarak çök-kapan-tutun hareketi yapın.

Eğer deprem anında mutfakta değilseniz, ancak yanan bir ocak varsa sarsıntı hissedilir hissedilmez önce çök-kapan-tutun pozisyonunu alın ve sarsıntı bittikten sonra ocaktaki ateşi ve gazı kapatın.

Deprem anında doğru hareket şeklini hatırlayabilmek ve uygulayabilmek için mutlaka ve sürekli olarak bulunduğunuz ortamdaki insanlar ve yaşamınızı birlikte paylaştığınız aile bireyleri ile beraber tatbikat yapılması gerekmektedir.

Her artçı depremde de çöp kapan tutum pozisyonunu almayı ihmal etmeyin.

Bulunduğunuz Mekana Göre Yapılması Gerekenler

Deprem sırasında bulunduğunuz yere göre farklı davranış şekilleri uygulamanız gerekebilir. Deprem sırasında ev ve ofislerde davranışla ilgili genel yaklaşım devrilebilecek ağır ve yüksek cisimlerden, kırılabilecek ağır ayna, asılı bitki gibi düşerek size zarar verebilecek tüm cisimlerden uzak durulmalı ve tercihen daha önceden belirlenen bir emniyetli alanda çök-kapan-tutun hareketi yapılmalıdır.

Alışveriş merkezi gibi kalabalık yerlerde önemli tehditlerden biri ilk anda oluşabilecek panik halidir. Bulunduğunuz konumdaki yerde kalın ve panik halinde çıkışlara koşmayın. Üzerinize devrilebilecek raf gibi objelerden yüksek ve ağır materyallerden uzak durun.

Panik nedeniyle zarar görmeyeceğiniz bir yerde iseniz çök-kapan-tutun hareketini yapın. Kesinlikle asansörleri kullanmayın.

Sinema, tiyatro, stadyum, dini ibadet yerleri gibi yerlerdeki önemli tehditlerden biri ilk anda oluşabilecek paniktir. Deprem olduğunu anladığınızda sarsıntı bitene kadar çök-kapan-tutun pozisyonu alıp sarsıntı boyunca çıkışlara gitmemeye çalışmaktır. Ezilme riskinin olmaması halinde koltuk veya sıra önlerde çök-kapan-tutun hareketini yapabilirsiniz.

Dışardaysanız binalardan, ağaçlardan, üst geçitlerden, köprülerden, elektrik direklerinden ve tellerden uzak durmaya çalışın. Kaldırım ve bina kenarlarında bulunmanız halinde yukarından düşebilecek olan kiramit, cam, tabela, sıva, mozaik, saksı gibi bir çok malzemeden korunmaya çalışın. Açık bir noktada çök-kapan hareketini yaparak yukarıdan gelebilecek yabancı cisimlere karşı başınızı koruyun.

Özel Durumlar

Fiziksel engelliyseniz, davranış, fiziksel engelin seviyesi ile ilgilidir. Örneğin kendi başınıza hızla tekerlekli sandalyenizden ayrılıp emniyetli bir yerde çök-kapan-tutun hareketini yapabilecek ve daha sonra kendi başınıza tekerli sandalyenize çıkabilecekseniz bu hareket önerilir.

Bazı fiziksel engeller kişinin bu hareketleri yapmasına izin vermeyebilir. Bu durumda emniyetli bir yerde tekerlekli sandalyenin tekerleklerini kitlenmeli ve baş ve boyun bölgesi korunarak sarsıntını bitmesi beklenmelidir.

Hastanede yatan bir hastaysanız çök-kapan-tutun hareketini yapamayabilirsiniz. Böyle bir durumda size zarar verebilecek nesnelerden korunmak için yastıkla yüzünüzü kapatıp sakin bir şekilde sarsıntının geçmesini bekleyin.

Yolda seyir halindeyseniz yavaşça ve dikkatli bir şekilde aracınızı yolun kenarına çekin ve durun. Elektrik direkleri ve buna benzer diğer tehlikelerden kaçınmaya çalışın. Sarsıntı bitene kadar araç içinde kalın.

Sarsıntı bittikten sonra araç kullanmaya devam edecekseniz yoldaki olası çatlak ve hasarlara karşı çok dikkatli olun. Aracınızı park etmeniz gerektiğinde kapalı alanlardaki emniyetli yerler olarak araçların yanlarına yatmayı düşünebilirsiniz.

Depreme balkonda yakalanmanız durumunda içeri gibi ve en yakın emniyetli bölgeye geçerek çök-kapan-tutun hareketini yapın. Balkonda kalmayın ve balkondan aşağı atlamayın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Orman Yangınlarını Engellemek İçin Alınması Gereken Önlemler

Depreme merdivenlerde yakalandıysanız en yakın kata inerek, orda kendinizi korumaya alın. Eğer asansör içinde depreme yakalandıysanız, hemen en yakın kata inin ve yine emniyetli yerde çök-kapan-tutun hareketi yaparak can güvenliğinizi sağlayın.

Doğru Bilgi Hayat Kurtarır

Gerçek bir deprem esnasında paniğe kapılmadan doğru adımları uygulamak, önceden planlı ve bilgili hareket etmek can sağlığınız için çok önemlidir. Bu nedenle ister açık alanda, isterseniz kapalı alanda olun deprem için her zaman hazırlıklı olmak gerekir. Bilgi doğru kullanıldığında hayat kurtaracağını unutmayalım.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir