İlginizi Çekebilir
Değiştirilemez Token (NFT) Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Değiştirilemez Token (NFT) Nedir?

+ - 0

Kripto para birimlerini biliyorsunuz, peki ya NFT’ler?

Şu anda NFT’lerin çok popüler olduğunu biliyorsun. Belki “NFT” nin Değiştirilemez Token anlamına geldiğini bile biliyorsunuzdur. Ancak, Değiştirilemez Jetonun ne olduğunu biliyor musunuz?

Önerilen Yazı
Bitcoin ETF Nedir?

NFT Nedir?

Fungible Olmayan Jetonlar, blok zinciri patlamasının doğrudan bir ürünüdür. NFT’lere ne kadar yakından dahil olmayı planlıyorsanız yapın, NFT’leri takip etmek için blok zinciri ve kripto para birimleri hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. “Token” doğrudan kripto alanından gelir ve “değiştirilebilir”, finans ve ekonomiden bir jargon terimidir.

“Jeton”

Bir blok zinciri, bir veri kaydı biçimidir. Veriler, bir “bloktaki” son veri parçası, bir sonraki bloktaki ilk veri parçasıyla aynı olacak şekilde paketlenir.

Bir blok zincirinde depolanan bilgilerin kurcalanması neredeyse imkansızdır çünkü bir blok içindeki herhangi bir değişiklik zincirin geri kalanını bozabilir. Kripto para birimleri, blockchain teknolojisinin bir uygulamasıdır, ancak kripto para birimleri, anlayabileceğiniz gibi, her ikisi de blockchain kullandıkları için yalnızca NFT’lerle sıkı bir şekilde ilişkilidir.

“Jetonlar”, bir blok zinciri içinde oluşturulan dijital eserlerdir. Yeni jetonların ortaya çıktığı “para basma süreci”, yeniden oluşturulması veya kopyalanması imkansız olan benzersiz dijital eserler yaratır.

Kripto para birimlerinde token değeri olan şeydir. Çoğu kripto para birimi belirteci “değiştirilebilir” dir. Tanım gereği NFT’ler değildir. Peki bunun anlamı nedir?

Değiştirilebilir ve Değiştirilemez Jetonlar

Değiştirilebilir bir şey, onun gibi başka bir şey kadar değerlidir. Bitcoin blok zincirindeki jetonlar benzersizdir, ancak aynı zamanda blok zincirindeki diğer belirteçler kadar değerlidirler.

Kripto para birimlerinde yeniyseniz, genel banknotların gösterdiği gibi değiştirilebilirliği düşünün. Her banknotun bir seri numarası vardır. Yani, her bir dolarlık banknot benzersizdir, ancak aynı zamanda diğer herhangi bir dolarlık banknottan daha değerli değildir. Her pound notu benzersizdir, ancak aynı zamanda diğer pound notlardan daha değerli değildir.

Şimdi, bu seri numarasını bir sanat eserinin üzerine kazdığınızı ve banknotu imha ettiğinizi hayal edin. Banknotun parasal değeri kaybolur, ancak sanat belirli bir derecede doğrulanabilirlik ve özgünlük, daha önce sahip olmadığı “kanıtlanabilir bir benzersizlik” kazanır.

Bir NFT, daha küçük parçalara ayıramayacağınız (dijital veya kripto para biriminin aksine), ancak değişmez ve izlenebilir bir geçmişe sahip (çoğu dijital veya kripto para birimi gibi) benzersiz bir dijital varlıktır.

Alıcı için NFT Nedir?

Bir NFT satın aldığınızda, gerçekten satın aldığınız şey seri numarasıdır. Dijital yapıyı blok zincirindeki kesin bir noktaya bağlayan özel koddur. Aslında dijital eseri veya hatta fikri mülkiyet haklarını satın almıyorsunuz.

Önerilen Yazı
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bir NFT satın almak, aslında bir orijinallik sertifikası satın almaktır.

Bir NFT Satın Aldığınızda Ne Alırsınız?

Son zamanlarda bir NFT alıcısının gerçekten bir şeye “sahip olup olmadığı” konusunda birçok tartışma oldu . Sonuçta, ona sahip olduklarını söylerler, ancak görüntünün kendisi herkes tarafından kullanılabilir durumda kalır. Buna en yakın paralel, fiziksel sanat sahipliğidir.

Bazı ünlü ve tanınabilir sanat eserleri özel olarak tutulur, ancak dijital benzerlikleri sadece bir tık uzağınızda. Diğer ünlü sanat eserleri özel mülkiyete aittir, ancak bir kamu galerisine veya müzeye “kalıcı olarak ödünç verilir”.

Pek çok eleştirmen, NFT’lerin çılgınlık ve dolandırıcılık arasında bir yerde olduğunu, ancak en iyi ihtimalle paranıza değmediğini söylüyor. Aslında, bazı “sanatçılar” oldukça saçma NFT’leri oldukça saçma fiyatlarla sattılar. Buna “ilke kanıtı” diyebilirsiniz veya bunun insanların fikri ciddiye almasını daha da zorlaştırdığını söyleyebiliriz.

NFT’lerin Maliyeti Ne Kadardır?

NFT’nin maliyeti bakanın gözündedir. NFT satışlarının çoğu , kullanıcıların belirli bir süre içinde benzersiz dijital varlıklara teklif vermelerine olanak tanıyan NFT pazarları aracılığıyla gerçekleşir.

Normal sanat eserleri ve diğer koleksiyonlarda olduğu gibi, diğer faktörler de fiyata etki ediyor: kıtlık, sanatçı şöhreti, koleksiyonlanabilirlik, estetik vb.

NFT’ler Buna Değer mi?

Soru, takas edilemeyen jetonların paraya değip değmeyeceğinden daha çok, satın aldığınız ürünlerin sanatla ilişkinizi nasıl ifade ettiği ve sanatçıları nasıl desteklediğiyle ilgili olmalıdır. Bu nedenle, NFT’ler için standart tavsiye, tüm kripto tokenleri için standart tavsiye ile aynıdır: “İnanmadığınız şeyleri satın almayın, kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını harcamayın.”

Yorum Yap