DAC ve AMP Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

DAC ve AMP Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sesi dönüştürmeniz mi gerekiyor? Veya bekleyin, sesinizi daha yüksek hale getirmeniz mi gerekiyor? İkisine de ihtiyacınız olursa ne olur? İşte bilmeniz gerekenler;

DAC Nedir?

Dijitalden analoğa dönüştürücü (DAC), dijital verileri analog dalgalara dönüştüren bir bileşendir. Basitçe söylemek gerekirse, Spotify’da bir şarkı 1’ler ve 0’lardan oluşan bir akış olarak var olur ve telefonunuzdaki DAC bu bilgiyi kulaklıklarınızdan duyduğunuz duyulabilir ses dalgalarına dönüştürür.

Akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda aynı amaç için yerleşik bir DAC bulunur. Ancak telefonunuzda zaten bir DAC varsa, neden harici bir DAC’ye ihtiyacınız var? Bunun nedeni, cihazınızdaki DAC’nin yüksek bit hızlı ses dosyalarını işleme yeteneğine sahip olmamasıdır.

Bit hızı, bir saniyelik seste bulunan veri miktarıdır. Bit hızı ne kadar yüksek olursa, ses o kadar iyi olur. Düşük kaliteli bir DAC, yüksek bit hızlı bir ses dosyasını işlediğinde, üretilen ses doğru değildir ve hatta “gürültülü” olabilir. Harici bir DAC bu sorunu çözer.

Harici DAC’lerin maliyeti 40 ila 2000 dolar arasındadır. Ancak yeni başlıyorsanız, bir DAC’ye en az 100-200 dolar koymak iyi bir fikirdir.

Amfi Nedir?

Amplifikatör veya amplifikatör, bir kaynak sinyalinin gücünü artıran bir cihazdır. Özetle, bir DAC dijital olarak kodlanmış şarkıyı bir analog sinyale dönüştürürken, bir amp, analog sinyali daha yüksek hale getirmek için büyütür – kulaklıklarınızdan duyulabilecek kadar.

Tıpkı telefonunuzun DAC’si olduğu gibi, amfisi de vardır. Bu nedenle, sesi sonuna kadar açtıktan sonra bile, yalnızca sesiniz yeterince yüksek olmadığında harici bir amplifikatöre ihtiyacınız olur. Bu, amplifikasyon gücü kulaklıkları çalıştırmak için yetersiz kaldığında meydana gelir ve bu da kulaklıkları sessiz hale getirir.

Üst düzey kulaklıklar, daha yüksek empedans dereceleri nedeniyle genellikle daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle, kulaklıklarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için neredeyse her zaman harici bir amfiye ihtiyacınız vardır. Amplifikatörler 20 dolardan başlasa ve 1000 doların üzerine çıksa da, 200-500 dolar arasında iyi stüdyo sınıfı amplifikatörler bulabilirsiniz.

DAC veya Amp: Hangisine İhtiyacınız Var?

Tamamen siyah beyaz olmadığı için hangi cihaza ihtiyacınız olduğunu belirlemek zor olabilir; tamamen sahip olduğunuz ses kurulumuna bağlıdır. Audiophile kulaklıklarınız yüksek çözünürlüklü sesi sorunsuz bir şekilde çalabiliyorsa ve kulağa donuk veya “gürültülü” gelmiyorsa, muhtemelen herhangi bir harici ses donanımına ihtiyacınız yoktur.

Kulaklığınızın empedans derecesi cihazınızla uyumlu değilse harici bir amfiye ihtiyacınız vardır. Örneğin, çoğu akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar, 50-60 ohm’un altındaki empedanslarla iyi çalışır ve bu aralığın üzerindeki herhangi bir şeyin harici amplifikasyona ihtiyacı vardır.

Bir empedans uyuşmazlığı olduğunda, kulaklığınız donuk, kısık ve sessiz gelmeye başlar. İşte o zaman harici bir amfiye ihtiyacınız olur.

Tersine, yüksek çözünürlüklü ses çalarken audiophile kulaklıklarınız düzensiz ses vermeye başlarsa veya istenmeyen geri bildirimler üretirse harici bir DAC’ye ihtiyacınız vardır.

En yeni akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar yüksek kaliteli DAC’lere sahip olduğundan, bu her zaman böyle değildir. Ancak tıslama, uğultu, patlama veya çatırtı duymaya başlarsanız, harici bir DAC’ye yatırım yapmak için ipucunuz budur.

Bir DAC-Amp Combo Satın Almalı mıyım?

Bir DAC-Amp kombinasyonu satın almanın ve ayrıca satın almanın artıları ve eksileri vardır. Sepeti kontrol etmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör:

1. Kolaylık

Yarasadan hemen sonra, bir DAC-Amp kombinasyonu, ayrı ünitelerden çok daha kompakttır.

Telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız için taşınabilir bir cihaz istiyorsanız, birleşik giriş yapmak kötü bir fikir olmayabilir. Ancak bunlara seyahat için değil de PC’niz için ihtiyacınız varsa, bunları ayrı olarak almayı düşünebilirsiniz.

2. Fiyat

DAC-Amp kombinasyonları, bağımsız cihazlar satın almaya kıyasla cebinizde daha hafif olma eğilimindedir. 100 dolardan başlayan iyi birleşik üniteler bulabilirken, bir DAC ve bir amfiyi ayrı olarak satın almak, miktarın iki katına mal olabilir.

3. Tercih

Sesinizi denemeyi ve tercihinize göre ayarlamayı seviyorsanız, bir DAC-Amp kombinasyonu sizin için olmayabilir. Bazı üreticiler, belirli bir ses imzasını desteklemek için ses donanımlarını kalibre eder.

Bu durumda, farklı DAC’leri amfilerle eşleştirerek sesi zevkinize göre uyarlayabileceğiniz için bağımsız bir DAC ve bir amfi satın almak faydalıdır.

Kulaklıklarınız için Doğru Ses Donanımını Seçin

Çoğu zaman, yüksek çözünürlüklü müziğin keyfini çıkarmak için bir çift üst düzey kulaklık yeterlidir. Ancak, sesinizle ilgili herhangi bir sorun yaşamaya başlarsanız, muhtemelen harici ses donanımına ihtiyacınız vardır. Bir DAC ve bir amfi bu sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Herhangi bir ses sorunu yaşamasanız bile, dinleme deneyiminizi geliştirmek için iyi ses donanımına yatırım yapabilirsiniz. Bunun için bütçeniz varsa, karışıma bir DAC ve amfi eklemek müziğinizin sesini çok daha net, daha doğal ve çok sesli hale getirebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir