CSV Dosyası Nedir ve Bir CSV Dosyası Nasıl Oluşturulur?

CSV Dosyası Nedir ve Bir CSV Dosyası Nasıl Oluşturulur?

İşiniz Google E-Tablolar veya Microsoft Excel gibi elektronik tablo programlarıyla çalışmayı içeriyorsa, iş arkadaşlarınızdan birinin size bir CSV dosyası gönderme olasılığı vardır. Ancak bir CSV dosyası nedir ve onunla ne yapabilirsiniz?

Bu makalede, bir CSV dosyasının ne olduğunu açıklayacağız, biçimine bir göz atacağız ve size bir CSV dosyasını nasıl açıp oluşturacağınızı göstereceğiz.

CSV Dosyası Nedir?

CSV (veya Virgülle Ayrılmış Değer) dosyası, liste biçiminde verileri içeren bir metin dosyasıdır. CSV dosyaları genellikle aynı dosya türünü açamayan programlar arasında veri paylaşmak için kullanılır.

Bu nedenle, ofisten birkaç günlüğüne ayrılmadan önce birisine bir Excel elektronik tablosu göndermeyi planlıyorsanız, e-postaya aynı verileri içeren bir CSV dosyası eklemelisiniz.

CSV Dosya Biçimi

CSV dosyaları basit yapılarla karakterize edilir. Bir CSV dosyası açtığınızda, aynı veri dizisini içeren satırlar göreceksiniz. Genellikle, virgül verileri ayırır.

CSV dosyaları, bilgileri ayırmak için her zaman virgül kullanmaz. Noktalı virgül, boşluk veya farklı bir karakter bilgi parçalarını ayırabilir. Ancak, en yaygın karakter virgüldür.

Açtığınız dosyanın bir CSV dosyası olup olmadığından emin değilseniz uzantısına bakın. CSV dosyaları .csv dosya uzantısına sahiptir.

CSV Dosyası Nasıl Açılır?

Bilgisayarınız, CSV dosyalarını açmak için varsayılan uygulama olarak Microsoft Excel’i kullanacaktır. Ancak, dosyayı farklı bir program kullanarak açabilirsiniz. CSV dosyasına sağ tıklayın , Birlikte Aç seçeneğine gidin ve mevcut programlardan birini seçin. Ek olarak, dosyayı Google E-Tablolar’ı kullanarak açabilirsiniz.

Not Defteri ile bir CSV dosyası açmak istiyorsanız, en kolay yol dosyaya sağ tıklayıp Düzenle’yi seçmektir . Ayrıca, daha fazla düzenleme seçeneğine ihtiyacınız varsa, Microsoft Word kullanarak bir CSV dosyası açabilirsiniz.

CSV Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Verilerinizi örneğin Excel’de bir CSV dosyası olarak dışa aktarmak istiyorsanız, Dosya menüsünü açın ve Farklı kaydet öğesini seçin . Sonra, içinde olarak kaydet penceresinde, seçim (Virgülle ayrılmış) CSV (* .csv) den Kaydet tipi olarak listeleyin.

CSV dosyalarının birden fazla sayfası olamayacağını unutmayın. Bir CSV dosyası oluştururken, aktif sayfadan veriler içerecektir.

Not: Dosyayı kullanılamaz hale getireceğinden, uzantıyı düzenleyerek dosya türünü değiştirmeyin.

CSV Dosyaları Oldukça Faydalıdır

Umarız makalemiz CSV dosyalarıyla ilgili bazı sorularınızı yanıtlamıştır. CSV dosyalarıyla o kadar sık ​​çalışmasanız da, doğrudan iletişim kuramayan programları kullanarak veri alışverişi yapmak istediğinizde kullanışlıdırlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir