CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Öğrenilir?

CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Öğrenilir?

CSS, Basamaklı Stil Sayfaları anlamına gelir. HTML ile yazılmış belgeleri düzenlemek, biçimlendirmek ve stillendirmek için kullanılan bir stil sayfası veya sunum dilidir. CSS stil sayfaları olmadan, ziyaret ettiğiniz her web sayfası aynı görünür ve web tarayıcınızın ayarladığı varsayılan stilleri kullanır. Bu nedenle, web sayfalarına benzersiz bir görünüm vermek için CSS kullanılır.

HTML’ye benzer şekilde, CSS standart bir “programlama dili” değildir. Bir bilgisayar bilimi dersinde öğrenebileceğiniz döngüler, değişkenler ve diğer kavramlar hakkında bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Bunun yerine CSS, bir HTML dosyasındaki belirli öğeleri niteliklerine göre hedefler ve özel bir stil uygular. Bir başlığın rengini ve boyutunu değiştirebilir, animasyonlu efektler ekleyebilir, arka plan resimleri uygulayabilir, sayfaların hem masaüstü hem de mobil tarayıcılarda harika görünmesini sağlayabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Neden CSS Öğrenmelisiniz?

CSS, öğrenmesi en kolay dillerden biri olarak kabul edilir. Temel kuralları ve sözdizimi basittir ve tek bir günlük öğrenimden sonra web sayfalarını şekillendirmeye başlayabilirsiniz (eğer HTML’ye zaten aşinaysanız). Daha gelişmiş özelliklerini öğrenmeniz daha uzun sürebilir, ancak bir kez öğrendiğinizde aynı kurallar geçerli olur.

CSS nispeten basit bir dil olsa da yetenekleri yıllar içinde gelişmiştir. İşte CSS’nin kullanıldığı en popüler yollardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Güzel web siteleri oluşturmak için

Yalnızca HTML ile eksiksiz bir web sitesi oluşturabileceğiniz doğru olsa da, neden yapmak isteyesiniz? CSS olmadan web siteniz siyah metinli, beyaz arka planlı ve tıkladıktan sonra mora dönüşen mavi bağlantılara sahip diğer sitelere benzeyecektir. CSS ile markanıza uyan, belirli bir görünüm ve hissi yansıtmak için tasarlanmış ve ziyaretçileri geri getiren bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

İçerik yönetim sistemlerini özelleştirmek için

WordPress, Drupal ve diğer içerik yönetim sistemleri, teknik bilgisi olmayan kişilerin makaleleri ve blog gönderilerini hızlı bir şekilde yayınlamasını kolaylaştırır. Ancak nihayetinde, tüm sitenin veya tek bir gönderinin görünüşünü özelleştirmek isteyebilirsiniz. CSS’yi bilmek, bir Web Geliştiricisi tutmadan tam da bunu yapabilmenizi sağlayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hackerlar Neden Siteleri Hackler?

Web sayfalarına animasyon eklemek için

Bir web sayfasına dinamik efektler eklemek için bir programlama dili bilmeniz gerektiğini kim söyledi? Modern CSS, JavaScript’i bilmenizi gerektirmeyen birçok animasyon özelliğine sahiptir ve CSS’de bulacağınız bazı efektler JavaScript’tekilerden bile daha gelişmiştir.

Web sitelerini mobil uyumlu hale getirmek için

Geçmişte, tek endişe etmeniz gereken sitenizin bir masaüstü web tarayıcısında iyi görünüp görünmediğiydi. Ama artık durum böyle değil. Çoğu kişi web sitelerini mobil cihazlarında ziyaret eder, bu nedenle sitelerin hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi görünmesi gerekir. CSS ile çifte görev yapan web sayfaları oluşturabilirsiniz.

CSS Öğrenmek Neden Önemlidir?

CSS, web geliştirme sürecine dahil olan herkesin bilmesi gereken değerli bir dildir. İşte CSS’yi bilmenin faydalı olduğu belirli rollere daha yakından bir bakalım.

Web Geliştiricileri

HTML ve JavaScript ile birlikte CSS, web sayfaları oluşturmak için kullanılan üç teknolojiden biridir. Bir web sitesinin ön ucunu oluşturmak için üçünü de bilmelisiniz. İşverenler, bir siteye tüm stilleri eklemek için bir CSS uzmanına güvenmek yerine tüm işi yapabileceğinizi bilmek ister.

Web Tasarımcıları

Web Tasarımcıları, web sayfalarının tasarımında uzmanlaşmış Grafik Tasarımcılardır. Web’in stili, basılı medyadan farklı bir dile sahiptir. Bu dil CSS’dir. CSS bilen bir Web Tasarımcısı, Web Geliştiricilerinin dilini konuşabilir ve web standartlarını takip eden tasarımlar oluşturarak tüm geliştirme sürecini kolaylaştırabilir.

İçerik Yöneticileri

İçerik, bir siteye ziyaretçi çekmenin en iyi yollarından biridir. İçerik Yöneticileri, WordPress gibi içerik yönetim sistemleri bir düğmeye tıklayarak içerik yayınlamalarını kolaylaştırdığı için hiçbir zaman bir programlama dili bilmeye ihtiyaç duymayabilirken, bir makalenin bölümlerini farklı şekilde biçimlendirmek istedikleri zamanlar olabilir. Burası CSS’nin devreye girdiği yerdir. CSS’yi bilmek, yayınlamak için bir Web Geliştiricisini beklemek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Proje Yöneticileri

Bir Proje Yöneticisi CSS’yi bildiğinde, web geliştirme ekibiyle daha etkili iletişim kurabilir. Bir Proje Yöneticisi web teknolojilerini ne kadar çok bilirse, bir web tasarımında gerçekte neyin mümkün olduğunu ve onu tamamlamanın ne kadar süreceğini o kadar iyi bilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Önbellek Nedir? Ne İşe Yarar?

CSS Nasıl Öğrenilir?

CSS’yi öğrenmeyi kolay bir dil haline getiren birçok yönü olduğundan, İnternet bağlantınızın olduğu her yerde kendi programınıza göre CSS’yi kendi başınıza öğrenebilirsiniz. Ayrıca, özellikle web sayfalarında nispeten hızlı bir şekilde değişiklik yapmaya başlayabileceğiniz için hiç sıkılmayacaksınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir