Clubhouse, Beta Sürümü Sona Erdi ve Uygulama Herkese Açıldı

Clubhouse, Beta Sürümü Sona Erdi ve Uygulama Herkese Açıldı

Ses tabanlı platform Clubhouse artık isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

Yaklaşık bir yıllık beta testinden sonra artık Clubhouse’a katılmak için davet almanıza gerek yok. Artık doğrudan uygulamaya girebilir ve sohbetlere katılmaya başlayabilirsiniz.

Clubhouse Sonunda Herkese Açıldı

Clubhouse blogunda yayınlanan bir gönderi, uygulamanın sonunda yalnızca davetli aşamasından çıktığını ortaya koydu. Başka bir deyişle, uygulamaya katılmak, herkese açık etkinliklere katılmak veya arkadaşlarını, aile üyelerini ve hayranlarını uygulamaya davet etmek isteyen herkes platformu kullanabilir.

Ocak 2021’den bu yana Clubhouse önemli bir büyüme kaydetti. Clubhouse ekibi, “Ekibimiz 8 kişiden 58’e çıktı. Günlük oda sayısı 50 binden yarım milyona çıktı” ifadelerini kullandı. Ayrıca Clubhouse, Android’de piyasaya sürülmesinden bu yana uygulamaya yaklaşık 10 milyon kişi katıldı.

Platformun Backchannel adlı doğrudan mesajlaşma özelliği, özelliğin şu anda yalnızca bir haftalık olmasına rağmen, 90 milyon DM’nin gönderildiğini gördü. Sadece bu rakamlara bakılırsa, Clubhouse topluluğu artık sadece davetli olmadığı için kesinlikle büyük miktarda büyüme görecek.

Clubhouse’un Yalnızca Davet Politikası Büyümesine Zarar Verdi mi?

Clubhouse’un yalnızca davetiye politikası, yeni ses tabanlı platform için hem iyi hem de kötü oldu. Bir yandan, uygulamanın büyüyen kullanıcı tabanına kademeli olarak uyum sağlamasına ve ortaya çıkan hataları çözmesine izin verirken, diğer yandan benzer platformlarda bir başlangıç yaptı.

Kullanıcılar Clubhouse’da bir davet almak için sabırla beklerken, sosyal medyanın en büyük isimleri kendi Clubhouse klonlarını ortaya çıkardı. Clubhouse için işleri daha da kötüleştirmek için uygulama, Google Play Store’a ulaştığı Mayıs 2021’e kadar yalnızca iOS’ta mevcuttu.

Örneğin Twitter Spaces, beta sürümü Aralık 2020’de başladığında ses tabanlı platformlarda liderliği ele geçirdi. Başlangıçta yalnızca iOS kullanıcıları için mevcut olmasına rağmen, Mart 2021’de hızlı bir şekilde Android’de kullanıma sunuldu. Spaces’ın hızlı lansmanı ve geniş kullanılabilirliği, platformu anında Clubhouse’un önüne geçirdi.

Facebook, Live Audio Room’u yayınlayarak Clubhouse’a rakip oldu. Spotify ayrıca Greenroom adlı yalnızca sesli sohbet odaları için bir özellik yayınladı. LinkedIn ve Reddit gibi diğer platformlarda da Clubhouse klonları var.

Clubhouse Rakipleriyle Rekabet Edebilir Mi?

Clubhouse için yoğun bir rekabet var. Platform, hepsi de Clubhouse’a göre büyük bir avantaja sahip olan en popüler sosyal platformlara karşı yarışıyor. Çünkü diğer uygulamaların zaten var olan bir kullanıcı tabanı mevcut.

thumbnail
Önerilen Yazı
Clubhouse, Android’de İlk Haftadan 1 Milyon İndirme Sayısına Ulaştı

Neyse ki Clubhouse için topluluğu şu anda sadece büyüyor gibi görünüyor. Uygulama artık herkesin kullanımına açık olduğuna göre, bir sonraki Twitter veya Facebook olma potansiyeline sahip olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir