Chrome 91, Android İçin Çok Sayıda Yeni Özellikle Yayınlandı

Chrome 91, Android İçin Çok Sayıda Yeni Özellikle Yayınlandı

Google tarafından Chrome 91 güncellemesi yayınlandı. Android, iOS, Windows ve macOS’ta kullanılabilir. Diğer platformlar bazı hata düzeltmeleri ve optimizasyonlar almış olsa da, yeni özelliklerin çoğu Android için Chrome’a ​​eklenmiştir.

Chrome 91 Web Sitelerini Daha İyi Görsellerle Yükleyecek

Google, Chrome Geliştiricileri web sitesindeki bir blog yayınında, Chrome 91’e gelen çeşitli değişiklikleri vurgulamaktadır.

Chrome 91 güncellemesi ile formlar artık eskimiş ve kasvetli görünmeyecek. Microsoft, Microsoft Edge için standart HTML formlarını, onay kutularını ve düğmeleri yeniden tasarlamıştı. Yeniden tasarlanan bu görseller artık Android için Chrome’a ​​geçti.

Gri renkler parlak mavi ve beyaz kombinasyonu ile değiştirildi.

Bu tasarım değişiklikleri yalnızca Standart HTML’ye dayanan web sitelerinde görülecektir. CSS kullanan web sitelerinin zaten kendi tasarımları mevcut.

Ayrıca Google, web sitelerinin pil kullanımını gerçek zamanlı olarak optimize etmesine olanak tanıyan bir dizi geliştirici aracı yayınlıyor. Esasen, web siteleri tarayıcınıza komut dosyası yükleme veya kare hızları gibi belirli işlemlerde daha az kaynak kullanma talimatı verebilir.

Sayfada bul özelliği, gizli metni görmesini sağlayacak bir iyileştirme alıyor. Tabii ki, bunun önce web sitesi tarafından yeni bir CSS değeri kullanılarak uygulanması gerekecek.

Chrome, SMS OTP’lerini otomatik olarak okuyup doldurabilirken, özellik, özelliğin verimliliğini artıracak bir güncelleme alıyor. OTP’lere artık çapraz kaynaklı iframe’ler kullanılarak erişilecek. Geliştiriciler bu özelliği web siteleri için uygulamak zorunda kalacaklar.

GravitySensor API artık varsayılan olarak etkindir. Adından da anlaşılacağı gibi API, yerçekimi sensörü verilerine daha kolay erişim sağlar. Daha önce geliştiriciler, ivmeölçerden alınan okumaları kullanarak yerçekimi verilerini tahmin etmek zorundaydı ve bu da yanlış okumalara yol açmaktaydı.

Masaüstünde Gelişmiş Pano Erişimi

Bu güncellemenin odak noktası Android iken, masaüstü sürümü de bazı ince ayarlar aldı.

Özellikle, Chrome artık panonuza kopyalanan dosyaları doğrudan okuyabilir. Dosya Gezgini’nden bir dosyayı kopyalayabilir (CTRL + V) ve desteklenen web sitelerine basitçe yapıştırabilirsiniz (CTRL + V).

thumbnail
Önerilen Yazı
Gmail Mobil Uygulamasına Profil Resmi Değiştirme Özelliği Eklendi

Benzer bir özellik 2018’den beri Safari’de mevcut olsa da, Chrome’un popülerliği göz önünde bulundurularak geliştirildikleri için pek çok web sitesi bunu uygulamamaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir