Cep Telefonunun Sinyal Gücünü Artırma Yolları

Cep Telefonunun Sinyal Gücünü Artırma Yolları

Zayıf bir hücresel sinyalin birçok nedeni vardır. Ancak neyse ki bir iPhone veya Android akıllı bir telefon kullanıyorsanız kolay ve çeşitli düzeltmeler ile sinyal gücünü arttırabilirsiniz. Bu konu altında zayıf sinyal gücünü nasıl güçlü sinyal olmasını sağlayabileceğinize değiyoruz.

Operatör Testi Yapın

İnternette gezinirken hızınızın aniden yavaşlaması veya tamamen kesilmesi nedeniyle telefonunuzdaki hücresel verinizden kaynaklı olabilir. Bunun en başlıca nedenli kullandığınız operatörün bulunduğunuz lokasyondaki altyapının kalitesi ile alakalı olabilir.

Bunun için kullandığını operatör ile iletişime geçerek hatlarda veya yakınınızda bulunan mobil baz istasyonlarından kaynaklanan problemlerin veya bakımın olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Farklı Konumlarda Deneyin

Bulunduğunuz bölgedeki altyapı veya baz istasyonu evinize yakın değil ise belli başlı noktalardan çekme kapasitesi düşebilir. Bu nedenle bulunduğunuz evdeki tüm odalarda çekim gücü kontrolü yapmak gerekir. Bu size saçma gelebilir ama örneğin bir küçük tuvalet ile geniş ve refah ve ana cadde üstüne bakan yer ile çekim gücü aynı olmaz. Bunun nedeni çekim kapasitesine engel olan demir ve beton bloklar olabilir. Sinyalinizi engelleyen belli başlı yerleri göze alarak sinyal araması yapılabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Ne Yapılmalı?

Telefon ekranınızın üst kısmındaki operatörünüzün çekim gücünü takip ederek bulunduğunuz alandaki yerleri gezerek çeken akımın gücüne bakmak test yapmanız için yeterli olacaktır.

Uçak Modunu Açıp Kapatmak

Uçak Modu, tüm akıllı telefon, tablet ve modern bilgisayarların çoğunda olan ve kablosuz sinyalleri tek tıkla devre dışı bırakan ve genellikle adından anlaşıldığı gibi uçaklarda güvenlik sağlayan bir ayardır. Bu ayar bir çok cihazda kolay ulaşım ekranındadır ve yanlışlıkla tıklayarak uçak modunu etkinleştirmek mümkündür.

Uçak modunu kapatmak, ios ve android akıllı cihazlarda kolay bir şekilde yapılabilir. Düşük kaliteli telefon görüşmelerinde veya yavaş medya indirmeleri nedeniyle daha iyi sinyal almak için önce uçak modunu etkinleştirip daha sonrasında kapatmak sizin çekim gücünüzü yenileyebilir.

Wi-Fi ve Bluetooth Erişimi Yavaşlatabilir

İster 3G, 4G veya 5G kullanıyor olun, Bluetooth ve Wi-Fi kablosuz bağlantılarını kapatmak , daha iyi telefon sinyalleri almanın etkili bir yolu olabilir. Wi-Fi ve Bluetooth sinyalleri, cihazlar ve uygulamalar arasında sık sık çatışmalara neden olabilir ve hatta birbirlerini iptal ettikleri bilinmektedir. Yeni Bluetooth kulaklığınız harika olabilir, ancak aynı zamanda telefonunuzdaki sorunların nedeni de olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Wi-Fi ve Bluetooth Arasındaki Fark Nedir?

Wi-Fi veya Bluetooth’unuzun telefonunuzun hücresel sinyalinin gücünü etkileyip etkilemediğini görmek için, bir telefon görüşmesi yapmaya veya bir uygulamadan veri indirmeye çalışırken her birini kapatmayı deneyin.

İşletim Sistemini Güncelleyin

Akıllı telefonunuzdaki telefon sinyalini ve veri hızlarını potansiyel olarak artırabilecek en kolay yolu son işletim sistemi ve uygulama güncellemelerini indirip yüklemektir.

Bu tür güncellemeler genellikle, sağlayıcınız tarafından sunulan gelişmiş hücresel ağ teknolojileri ve hizmetleri için desteklemenin yanı sıra bağlantı hatası hataları için hata düzeltmelerini içerir.

İndirmenin ne kadar süreceği nedeniyle güncellemelerin yüklenmesini ertelemek cazip gelebilir, ancak bunlar genellikle cihaz işlevselliğini sürdürmek ve ayrıca kötü amaçlı yazılımlara, virüslere ve mobil saldırılara karşı güvenliği artırmak için çok önemlidir.

Sağlayıcınızı Manuel Olarak Seçin

Evlerde ve ofislerde mobil ağ sinyalini nasıl artıracağınızın az bilinen bir yolu, ağınızı manuel olarak seçmektir. Bu seçenek yalnızca bazı Android akıllı telefon modellerinde mevcuttur, ancak bu ayara sahip olanlar birkaç ağ operatörü arasından seçim yapabilirler.

Bu seçeneğin mevcut olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Mobil Ağlar > Ağ operatörleri > Ağları ara öğesine dokunun . Bir dizi ağ operatörü seçeneği görünecektir. Telefonunuza en güçlü ve en hızlı sinyali veren bir tane bulmak için farklı olanları deneyin.

Sinyal Güçlendirici Cihazla Hücre Sinyalini İyileştirin

Cep telefonu sinyal güçlendiricileri, kapsama alanı zayıf olan bölgelere seyahat ederken veya sadece telefonunuzu evinizde veya işyerinizde kullanırken telefonunuzun 3G, 4G veya 5G bağlantısının gücünü artırabilen inanılmaz derecede kullanışlı cihazlardır.

Cep telefonu sinyal güçlendiriciler işe yarıyor mu? Çoğu zaman evet. Bu cihazlar, bir TV antenine benzer bir işlevi yerine getirir, çünkü bunları balkonunuz veya çatınız gibi bir kablosuz sinyale birincil erişime sahip bir konuma yerleştirirsiniz ve daha sonra, akıllı telefonunuz ve diğer bağlı cihazların kullanması için daha güçlü sinyal sağlar.

Daha İyi Sinyal Alımı Olan Yeni Bir Telefon Alın

Bunu duymak istemeyebilirsiniz, ancak daha yeni bir akıllı telefon modeline geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Yeni Android ve iPhone akıllı telefonlar, 4G, 5G ve nihayetinde 6G aracılığıyla daha hızlı kablosuz internet ve hücresel bağlantılar için desteğe sahip olmanın yanı sıra, genellikle antenlerine daha tutarlı kapsama alanı sağlayan donanım yükseltmeleri içerir.

Wi-Fi Üzerinden Bir Uygulamayla Aramayı Deneyin

Zayıf bir hücresel sinyale sahip olmakla ilgili temel endişeniz telefon görüşmeleri üzerindeki olumsuz etkisiyse, hücresel aramaları tamamen atlamayı ve arkadaşlarınızı, ailenizi ve iş arkadaşlarınızı ücretsiz bir metin ve arama uygulamaları aracılığıyla aramayı deneyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Wi-Fi Güvenliği Nasıl Arttırılır?

WhatsApp, Line, Skype, Telegram, WeChat ve hatta Facebook Messenger gibi uygulamalar, Wi-Fi internet bağlantısıyla sesli arama yapmanızı sağlar, böylece 4G veya 5G alımınızın ne kadar zayıf olduğu önemli değildir. Bu uygulamaların çoğu aynı zamanda video görüşmesi uygulamaları olarak da sınıflandırılır, bu da onlarla Wi-Fi üzerinden video görüşmeleri yapabileceğiniz anlamına gelir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir