Cep Telefonunun Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Cep Telefonunun Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Mobil telefon kullanıcıların en yaygın şikayetleri arasında pilin belirtilen süreden daha kısa sürede bitmesidir. Kritik bir e-posta gönderirken veya acil bir arama yapmak gerektiğinde karşınıza gelen düşük pil uyarısı morel bozucu olabiliyor.

Bir adaptörle dolaşmak, şarj etmek için priz aramaktan vazgeçmek istiyorsanız, telefonunuzun pil ömrünü uzatacak ve adaptör yada şarj için priz aramanıza neden olmayacak şekilde telefonunuza ayar yapabilirsiniz. Bu konumuzda telefonunuzun batarya kapasitesini nasıl daha az kullanabilir ve ne tür ayarlar yapabileceğinize dair ipuçlarını bulabilirsiniz.

Kullanılmayan Özellikleri Kapatın

Eğer Bluetooth, Wi-Fİ ve Konumu kullanmıyorsanız, kullanmadığınız süre zarfı boyunca kapalı tutmaya çalışın. İhtiyacınız olduğunda acın ve işiniz bittiğinde tekrar kapatın. Bunlar her zaman olası bağlantı veya ihtiyaç duyulmadığı için açık kaldığı durumlarda en büyük pil öldürücülerden bazılarıdır. Güçten tasarruf etmek için ihtiyaç duyduğunuz durumlar dışında mümkün oldukça kapalı kalmasına özen gösterin.

Android akıllı telefonların bazılarında, bu özellikleri açmak ve kapatmak için kolay geçişler sonunan widgetler bulunur. Böylece Eller serbest sürüş veya GPS navigasyonu için arabadayken kolaylıkla aç kapat yaparak telefonunuzun pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Wi-Fi Ağına Bağlanacağınız Zaman Wi-Fi’yi Açın

Wi-Fi’nin açık olması kullanmadığınız durumlarda oldukça fazla şarj tüketir. Bunun nedeni hareket halindeyseniz ve örneğin bir yolda yürüyorsanız bulunduğunuz lokasyondaki tüm Wi-Fi ağlarına erişim sağlamak için sürekli tarama yapar ve uygun bulduğu şifresiz bir modeme bağlantı kurmak ister. Bu nedenle telefonunuz sürekli enerji harcar ve pilin değerini düşürür. Wi-Fi sadece kullandığınız zamanlarda açmak ve kullandığınız ağa bağlantığınızda kullanılması en mantıklı olandır. Bunun dışındaki tüm durumlarda Wi-Fi kapalı tutmaya özen gösterin.

Ekran Parlaklığını ve Ekran Zaman Aşımını Ayarlayın

Dizüstü Bilgisayarlarda ve televizyonlarda olduğu gibi, cep telefonunuzun ekranı pil ömrüne oldukça büyük bir etki eder ve büyük bir kısmını tüketir. Telefonunuz ilk satın aldığınızda fabrika ayarlarına göre pil ömrünü uzatmak için otomatik olarak ayarlaması için programlanır. İlerleyen süreçte sizin bu ayarlar ile oynamanız ve pil ömrünü düşürmesine neden olacak bir ayar yapmış olabilirsiniz. Pil ömrünü uzatmak için kullandığınız ortama göre ışık ayarı yapmak şarjınızın erken bitmesine engel olabilir. Örneğin geceleri kısık ışıkta, gündüzleri ise orta ışıkta kullanmak pil ömrünüze etkisi olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir başka ayar ise ekran zaman aşımıdır. Bu ekranınızın otomatik olarak uyku moduna geçeceği ayardır. Eğer siz telefonunuzu bıraktığınızda 10 saniye içinde kapanmasını talep ederseniz bu şarjınızın daha fazla dayanmasını sağlayacaktır. Eğer siz bunu 10 saniye yerine 30 saniye yaparsanız üç kat daha fazla enerji harcayacaktır ve güç kaybederek şarjınız erken bitecektir. O nednele ne kadar kısa zaman dilimi ayarlarsanız sizin için o kadar pil ömrü demektir.

Anlık Bildirimleri Kapatın

Modern teknolojinin kolaylıklarında biri bize her şeyi anlık olarak bildirimler ile ulaştırmasıdır. E-postalar, haberler, hava durumu, ünlülerin tweetleri ve sürekli olarak güncelleme haberleri almak telefonumuzda kullandığımız en büyük olaylardan biridir. Bildirim gelmesi telefonunuzda bir ses ve ekran açılışı ile size uyarılarda bulunur. Bu uyarılar esnasında telefonunuz her bildirimle beraber güç tüketir.

Sinyal Ararken Pil Ömrünü Boşa Harcaması

Telefonuzu kullandığını bölgede yeterli altyapı yoksa telefonunuz sürekli operatöre bağlanmak için sinyal arar ve hücresel sinyalin zayıf olduğu bölgede çok fazla enerji kaybeder. Sinyalin zayıf olduğu bölgelerde telefonunuz uçak moduna almak sizin için pil tasarrufu sağlayacaktır.

Reklam Destekli Sürümleri Olan Uygulamalar Kullanmak

Kullandığınız uygulama orijinal bir uygulama değilse, ücretsiz bir uygulama telefonunuzun arkasında daha fazla bir efor harcayacaktır. Bu ayrıca uygulamaların içinde ücretsiz olduğu için reklam çıkararak size ekstra bir hücresel veri kullanımı sunar. Hücresel veri kullanımı pil ile orantılı olarak pil harcar.

Diğer bir seçenek olarak Reklam Engelleyici uygulama satın alarak arka plandaki ve gözle görebildiğiniz tüm reklamları gizlemesine ve engellemesine yardımcı olarak hücresel veri kullanımını ve pil kullanımını engelleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir