Çalınan İnstagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Çalınan İnstagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Instagram en popüler sosyal ağlardan biri olduğu için aynı zamanda binlerce hack saldırısının hedeflendiği sitelerden biridir. Çok sayıda kullanıcısı olması platformu özellikle kimlik avı ve benzeri kötü niyetli eylemler için çekici kılıyor.

Instagram hesabınız yakın zamanda saldırıya uğradıysa, doğru yere geldiniz. Bu talihsiz durum hakkında bilinmesi gereken her şeyi yazının devamında bulabilirsiniz. Parolanızın kontrolü sizde olsun veya olmasın, kalıcı olarak silinmediği sürece hesabınızı geri alma şansınız vardır. Gelin temel bilgilerden başlayalım.

Instagram’ım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınızın saldırıya uğradığına dair işaretler birçok şekilde görünebilir. Belki sizin seçmediğiniz yayınlanmış içeriği fark etmişsinizdir. Veya belki de sadece Giriş Etkinliği bölümünü kontrol ettiğinizde bir hırsızlık olduğunu fark ettiniz. En kötü durumda, bilgisayar korsanı parolanızı, kullanıcı adınızı değiştirdiği veya hesabınızı sildiği için profilinize erişiminizi kaybettiğinizi fark etmiş olabilirsiniz.

Saldırıya uğradıktan sonra hesabınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler var. Aşağıda her bir yöntem için ayrıntılı talimatları bulabilirsiniz.

Instagram’dan Gelen E-postayı Arayın

“security@mail.instagram.com” mail adresinden e-posta adresinizin değiştirildiğini bildiren bir e-posta aldınız mı? Eğer öyleyse, adresi değiştirmeye çalışan siz değilseniz işlemi geri alabilirsiniz. Mesajın altındaki “hesabınızı burada güvence altına alın” linkine tıklamanız yeterlidir.

Belki bilgisayar korsanı şifrenizi veya diğer önemli hesap bilgilerinizi değiştirmiştir. Bu durumda Instagram’dan bir giriş bağlantısı talep edebilirsiniz.

Not : ‘Hesabınızın güvenliğini burada sağlayın‘ bağlantısı sizi bir hata sayfasına gönderirse, e-postanızdaki bağlantının süresi dolmuş olabilir. Bu olursa, sonraki adımlara geçin.

Giriş Bağlantısı İsteyin

Instagram, bilgisayar korsanlığını ciddiye alır, bu nedenle platformun, hesabın sahibi olduğunuzu doğrulamanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, telefon numaranıza veya e-posta adresinize bir giriş bağlantısı gönderiyor.

Bunu nasıl talep edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Instagram giriş ekranına gidin.
 2. Android cihaz kullanıyorsanız “Giriş yaparken yardım alın”ı seçin . Bir web tarayıcısı veya iPhone kullanıyorsanız, “Şifrenizi mi unuttunuz?” butonuna tıklayın.
 3. Saldırıya uğramış hesapla ilişkili kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı yazın.
 4. ” İleri “ye basın.
 5. Üçüncü Adımdaki herhangi bir bilgiyi unuttuysanız, “ Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var ?” öğesini seçin. ” İleri ” düğmesinin altında ve orada verilen talimatları izleyin.
 6. Giriş bağlantısını almak istediğiniz konumu seçin. E-postanız veya telefonunuz olabilir.
 7. “ Giriş Bağlantısını Gönder ”e dokunun.
 8. Telefonunuzdan (SMS) veya e-postanızdan giriş bağlantısındaki talimatları izleyin.

Alternatif olarak, hesap sahibi olduğunuzu doğrulamak için Instagram’dan bir kod isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Giriş ekranına gidin ve “Giriş yaparken yardım alın ”ı seçin.
 2. Hesap ayrıntılarınızı girin.
 3. “ Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var ?” seçeneğine dokunun.
 4. Birden fazla Instagram hesabınız varsa, girmek için yardıma ihtiyacınız olan hesabı seçin.
 5. Kodu nereden almak istediğinizi seçin ve ardından “ Güvenlik Kodu Gönder ”e dokunun .

Kimlik Doğrulamayı Kullanın

Hiç fotoğrafınız olmayan bir hesap için doğrulama isteği gönderirseniz Instagram’ın Destek Ekibinden otomatik bir e-posta alırsınız. Hesabınızı oluşturmak için kullandığınız e-posta adresini veya telefon numarasını ve kullandığınız cihazı (Android, iPhone, iPad, vb.) girmenizi isteyeceklerdir.

Instagram’ınızda fotoğraflarınız varsa, Destek Ekibi sizden başınızı çeşitli yönlere çevirdiğiniz bir selfie videosu göndermenizi isteyecektir. Bu yöntem, hesabınızın gerçek sahibi olup olmadığınızı belirlemelerine yardımcı olur.

Instagram, isteğinizi inceleyecek ve doğrulama tamamlanır tamamlanmaz size geri dönecektir. Talebi reddederlerse, her zaman yeni bir tane gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki adımlardan hiçbiri Instagram hesabınızın kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olmazsa, aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin:

 1. Kendinize bir parola sıfırlama e-postası gönderin.
 2. Bu çevrimiçi formu kullanarak Instagram ile iletişime geçin.

Hesabım Çalındıktan Sonra Silindi Ne Yapmalıyım?

Bir saldırı sırasında hesabınızın devre dışı bırakıldığını düşünüyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek işleme itiraz edebilirsiniz:

 1. Telefonunuzda Instagram uygulamasını açın.
 2. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
 3. Ekrandaki yönergeleri takip edin.

Devre dışı bırakılmış bir mesaj açılırsa, basit bir oturum açma sorunu olabilir. Ancak, bilgisayar korsanı hesabı silmişse, geri yüklemenin bir yolu yoktur. Bunun yerine, aynı e-posta adresini kullanarak yeni bir Instagram hesabına kaydolabilirsiniz.

Gelecekte Hacklenmekten Nasıl Korunulur?

Kaç kez duydunuz: “En az bir büyük harf, sayı, sembol vb. içeren güçlü bir parola kullanın.”? Güçlü bir parola, Instagram hesabınızı güvende tutmak için önemli bir engel olsa da, genellikle bundan daha fazlasını gerektirir. Instagram hesabınızın tekrar saldırıya uğramasını önlemenin en güvenli yolu, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmektir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

Bu güçlü güvenlik aracı, bir uygulamadan bir güvenlik kodu girmenizi ister veya yeni bir cihazdan her giriş yaptığınızda bu kodu cep telefonunuza gönderir. Bu nedenle, bir bilgisayar korsanı parolanızı kullanarak başka bir cihazdan hesabınıza girse bile, kodu almak için telefonunuzun SMS gelen kutusuna da erişmeleri gerekir. Bu, bilgisayar korsanının girişimi bitirmesini neredeyse imkansız hale getirir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak için Instagram’ınızın “Güvenlik” sayfasını ziyaret edin, ardından “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama”ya gidin ve ekrandaki talimatları izleyin.

Giriş Etkinliğine Dikkat Edin

Şu anda hesabınızda oturum açmış tüm cihazların listesine aşağıdaki adımları izleyerek erişebilirsiniz:

 1. Instagram “Ayarlar” sayfasına gidin.
 2. “Güvenlik”e, ardından “Giriş Etkinliği”ne gidin.

Listeyi gözden geçirirken, bilinmeyen cihazlar veya konumlar olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Şüpheli bulduğunuz herhangi bir etkinliğe dokunun ve “Çıkış Yap”ı seçin.

Şüpheli cihazlardan çıkış yapmayı bitirdiğinizde şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.

Kimlik Avcılarından Uzak Durun

Instagram, şirketin size gönderdiği tüm iletişimleri görmenizi sağlayan “Instagram’dan E-postalar” adlı yararlı bir özelliğe sahiptir. Birisinin size Instagram’danmış gibi davranan e-postalar göndererek hesabınıza girmeye çalıştığını düşündüğünüz her seferde bu özelliği kullanın. Bilgisayar korsanları, birisinin hesabınıza girmeye çalıştığı ve şifrenizi hemen değiştirmeniz gerektiği konusunda sizi yanlış bir şekilde uyarabilir. Bu e-postanın Instagram’dan gelip gelmediğini doğrulamak için “Ayarlar”a, ardından “Güvenlik”e, ardından “Instagram’dan E-postalar”a gidin.

Platformun son iki hafta içinde size gönderdiği tüm e-postaları içeren bir “Güvenlik” sekmesi göreceksiniz.

Giriş yapma girişimi veya şifre değişikliği ile ilgili e-posta uyarısı Instagram’dan gelirse, giriş bilgilerinizi değiştirerek hemen harekete geçmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm sorularınızın yanıtlarını henüz bulamadıysanız, okumaya devam edin.

Kimliğimi nasıl doğrularım?

Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa ve yukarıdaki adımların tümünü denediyseniz daha fazla yardım için Instagram desteğine ulaşmalısınız. Ancak bunu yaptığınızda, asıl hesap sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Instagram, kullanıcılarına iki seçenek sunar:

1. Instagram hesabınızda kendi fotoğraflarınız varsa şirkete video selfie gönderebilirsiniz.

2. Hesabınızda kendi fotoğrafınız yoksa, asıl sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Hesabı oluşturmak için kullanılan e-posta hesabını veya telefon numarasını ve hesabı oluşturmak için kullandığınız cihazı (yani bir iPhone, Android, bilgisayar vb.) doğrulayabilirsiniz.

Instagram için kullandığım e-postaya erişemiyorsam ne yapabilirim?

Instagram hesabınıza yeniden erişmeniz gerektiğini varsayarsak, Instagram hesabınızda listelenen e-postaya erişiminiz olması gerekir. Instagram’ın politikasına göre, ya hesabınızdaki e-postanızı güncellemeniz (yapabiliyorsanız) ya da o e-posta hesabına yeniden erişmeyi denemeniz gerekir.

Ne yazık ki, e-posta hesabınıza yeniden erişim sağlayamazsanız Instagram, Instagram profilinize erişmenize izin vermeyecektir.

Instagram Hesabınızı Güvenli Hale Getirin

Birisi Instagram hesabınızı hacklediyse ve kontrolünü yeniden ele geçirmeyi başardıysanız – şanslı olanlardan birisiniz. Özellikle Instagram’ın Destek Ekibini dahil ederseniz, deneyim genellikle uzun ve belirsiz bir bekleyişe dönüşebilir. Kötü niyetli saldırıların kurbanı olmamak için hesabınızı güçlü bir parola ve iki faktörlü kimlik doğrulama ile güvence altına aldığınızdan emin olun. Ayrıca, doğru olamayacak kadar iyi görünen doğrulanmamış bağlantılara ve tekliflere asla tıklamayın.

Bir bilgisayar korsanlığı saldırısından sonra Instagram hesabınızı nasıl geri yüklediniz? Deneyiminizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir