BMW’nin Renk Değiştiren Arabası Nasıl Renk Değiştiriyor? Kullandığı E Ink Teknolojisi Nedir?

BMW’nin Renk Değiştiren Arabası Nasıl Renk Değiştiriyor? Kullandığı E Ink Teknolojisi Nedir?

BMW şirketi rengini siyah, gri ve beyaza dönüştürmek için E Ink teknolojisini kullanan bir konsept otomobil olan BWM İX Flow‘u 2022 CES‘te tüm araba meraklılarına tanıttı.

Tanıtımda büyük ilgi toplayan BMW İX Flow, şuan için sadece iki adet renk tonu bulunuyor. Tanıtım esnasında bu renk sayısının ilerleyen süreçte arge çalışmalarıyla arttırılacağı bildirildi. Sizler için bu teknolojinin nasıl çalıştığını inceledik ve tüm önemli detaylarını sizler için bu konumuzda derledik.

BMW İX Flow Nasıl Bir Teknoloji Kullanıyor?

BWM yeni araçı BMW İX Flow, tamamen programlanabilir bir tasarım modeli olan E INK Prism kullanır. Bu teknoloji desenleri ve malzemelerin renkleri özeleştirebilecek ve değiştirebilecek bir teknolojidir.

E Ink Teknolojisi Nedir?

E INK, elektronik bir kağıt teknolojisidir. Genellikle elektronik mürekkep olarak adlandırılan çeşitli elektroforetik mürekkep türleri içerir. Plastik bir film üzerine lamine edildiğinde ve elekroniğe bağlandığında Elektronik Kağıt Ekranı (EPD) oluşturur.

E Ink ekranındaki bir görüntü, güç kaynağı olmasa bile aynı kalacağından, E Ink’in iki yönlü olduğu bilinmektedir. Aynı renkte kaldığında güç tüketmez ve yalnızca değiştiğinde güce ihtiyaç duyar. Bu özellik, aracın minimum enerji ile renk değiştirmesini sağlar.

Elektronik mürekkebin, negatif yüklü beyaz ve siyah pigmentlere sahip birkaç küçük mikrokapsülü vardır. Bu mikrokapsüller insan saçı kadar kalındır. Bir elektrik akımı kullanarak uygun uyarıyı vererek, yüzey rengini siyah veya beyaza çevirebilir.

Bu araçta bir düğmeye dokunarak boya şemasını değiştirebilirsiniz. Ancak bu aracı yakın zamanda yerel BMW bayinizde görmeyi beklemeyin, çünkü bu yalnızca ileri düzeyde bir araştırma ve tasarım projesidir. Bu ileri teknoloji boyanın dayanıklılığından ve aşırı hava koşullarına dayanmayaktır ve  geliştirilmesi gerekmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir