Blockchain Nedir? Blockchain Hacklenebilir mi?

Blockchain Nedir? Blockchain Hacklenebilir mi?

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak da bilinen Blockchain, kriptografik karma ve ademi merkeziyetçi teknikler kullanılarak dijital varlıkların geçmişini ve bütünlüğünü korumak için kullanılır. İşlemlerin ademi merkeziyetçiliği, onları şeffaf ve değiştirilmesi zor hale getirir.

Peki blockchain tam olarak nedir ve gerçekten hacklenebilir mi? Bitcoin Ağı ile ilişkisi nedir?

Blockchain Nedir?

Bir blok zincirinde, dijital veriler, eşler arası düğümler aracılığıyla birbirine bağlanan birkaç kriptografik veri tabanı veya “zincir” bloğunda depolanır.

Her blok bir dizi işlem taşır ve blok zincirinde yeni bir işlem gerçekleştiğinde, her katılımcının defterine bunun bir kaydı eklenir. Esasen, her veritabanı, verilerin en güncel sürümünün bir kopyasını depolar.

Blockchain teknolojisinin arkasındaki temel dayanak, dijital verileri yönetmek için üçüncü bir tarafa bağımlı olmak yerine, kullanıcıların verileri kendilerinin kontrol edip yönetme vaadidir.

Blockchain Teknolojisi ve Bitcoin Ağı

Blockchain hakkında ne zaman konuşsak, her zaman Bitcoin hakkında konuşmaya yol açar. Bunun nedeni, blockchain teknolojisinin Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturmasıdır.

Bitcoin, onu kontrol eden hiçbir üçüncü tarafın olmadığı, merkezi olmayan, halka açık bir defterdir. Herhangi bir Bitcoin sahibi bu ağa katılabilir ve Bitcoin gönderip alabilir ve isterlerse defterin bir kopyasını tutabilir.

Bir Bitcoin defterinin şeffaf olduğunu söylemek, yetersiz bir ifade olmaz. Bu nedenle, Bitcoin endüstrisi güvenli ve güvenli alışverişler ve son kullanıcıların dijital cüzdanlarını güvende tutmak için blok zincir teknolojisine güveniyor.

Tüm bu veri şeffaflığı ile blok zincirini hacklemek bile mümkün mü?

Blockchain Hacklenebilir Mi?

Bir zamanlar değişmez özellikleri nedeniyle hacklenemez olarak lanse edilen blok zinciri, son zamanlarda hack saldırılarının da hedefi olmaya başladı.

Çoğu insan bir hack saldırısını özel bilgileri halka ifşa etmek olarak düşünür, ancak bu blok zinciri bağlamında geçerli değildir: zaten halka açıktır ve merkezi değildir. Blok zinciri işlemleri, herkesin gözden geçirebileceği halka açık bir veritabanına gönderilir, bu da değişiklik yapılmadan önce herkesin kabul etmesi gerektiği için daha güvenli hale getirir.

Hackerlar Blockchain’e Nasıl Saldırır?

Blockchain saldırıları çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Bazen basit hatalarla, bazen de bilgisayar korsanları tarafından kullanılan kandırma teknikleri ile olur.

Blok zinciri için bazı yaygın saldırı vektörleri şunlardır:

Oluşturma Hataları

Blok zincirinin oluşturulması sırasında güvenlik aksaklıkları veya hataları varsa, potansiyel saldırılara yol açabilir. Bir blok zinciri ne kadar büyük ve karmaşıksa, saldırılara karşı o kadar savunmasızdır.

Kullanıcıların son derece karmaşık matematik kullanarak özel işlemler gerçekleştirmesine olanak tanıyan bir kripto para birimi olan Zcash’i çalıştıran kuruluş, küçük bir kriptografik kusur keşfettiğini ve düzelttiğini ortaya çıkardı . Zcash onu yamalayamamış olsaydı, bir tehdit aktörü bir saldırı gerçekleştirerek onu istismar edebilirdi.

Zayıf Güvenlik Uygulamaları

Borsalar etrafındaki zayıf güvenlik uygulamaları, bilgisayar korsanlarına blok zincirine sızma şansı sunabilir. Aslında, çoğu blok zinciri hack, kullanıcıların kripto para birimi ticareti yapması için ana platform olduğu için borsalarda gerçekleşti. Borsaları çevreleyen güvenlik uygulamaları zayıfsa, bilgisayar korsanları verilere kolayca erişebilir.

Hizmet Reddi (DoS) Saldırıları

Blok zinciri, DoS saldırılarını sürdürmek için inşa edilmiştir, ancak blok zinciri ağındaki her bir düğüm, DoS saldırıları tarafından ayrı ayrı hedeflenirse, kesinlikle bir blok zincirinin genel güvenliği üzerinde bir etkisi olabilir.

Kimlik Avı Saldırıları

Kimlik avı saldırıları genellikle kurbanları kötü niyetli bağlantılara tıklamaları ve kişisel verilerini paylaşmaları için kandırarak gerçekleştirilir. Kimlik avı, e-postaların ve mesajların yasal kaynaklardan geliyormuş gibi gizlendiği en popüler bilgisayar korsanlığı tekniğidir.

Kimlik avı saldırılarının çoğu e-posta yoluyla gerçekleştirilir.

Sybil Saldırıları

DoS saldırılarına benzer şekilde, Sybil saldırıları, düğümlerin çoğunluğu tek bir varlık tarafından kontrol edildiğinde, ancak sahte kimliklerden gelen birden fazla istekle dolu olduğunda gerçekleşir.

Birden çok sahte kimlik, meşru isteklerin gelmesini engelleyerek sistem çökmesine neden olur.

Asla Güvenceyi Kabul Etmeyin

2017’den bu yana halka açık verilere göre, bilgisayar korsanları blok zinciri kripto para biriminde yaklaşık 2 milyar dolar çaldı. Bu olaylar blok zincirinin kurcalanabileceğini kanıtlıyor.

Neyse ki, çoğu blockchain saldırısı bireysel bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştiriliyor ve blockchain’in arkasındaki karmaşık teknoloji sızmayı çok zorlaştırıyor.

Bununla birlikte, son kullanıcılar, kripto para birimi ile ilgili işlemleri gerçekleştirmeden önce her zaman dikkatli olmalı ve blok zincirine yapılan önceki saldırıları araştırarak bilinçli kararlar vermelidir. Sonuçta, tek bir güvenlik açığı, bir bilgisayar korsanının blok zincirine veya bu konuda başka herhangi bir ağa sızması için gereken tek şeydir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir