Blockchain Çatalı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Blockchain Çatalı Nedir?

+ - 0

Kripto para birimlerini birçokları için bu kadar çekici kılan blok zinciri teknolojisinin tanımlayıcı özelliklerinden biri, ademi merkeziyetçiliktir. Yüzlerce mühendis, her işlemdeki her karmanın meşru olduğundan emin olmak için 24 saat çalışıyor, ancak bir blok zinciri protokolünün bir sürümü artık istenmiyorsa veya sistem saldırıya uğrarsa ne olur?

Blockchain Çatalı Nedir?

Beyaz bir arka plana karşı yan yana yerleştirilmiş iki paslanmaz çelik çatalResim Kredisi: sf-dvs/ Flickr

Programlama dünyasında çatal, açık kaynak kod değişikliği anlamına gelir. Bu, yeni bir yazılım geliştirmeye başlarken bir programın orijinal kaynak kodunu almak ve parçalarını değiştirmek anlamına gelir.

Blok zinciri ve kripto dünyasında, çatal, belirli bir kripto para biriminin kodunu yükseltme, değiştirme veya temelden değiştirme konusundaki toplu kararı ifade eder. Neden? Bunu yapmanın ana nedeni, geliştiricilerin bir kripto para birimi protokolünü çalıştırmanın daha yeni ve daha verimli yolları olduğuna inanmalarıdır.

Bitcoin ve Ethereum, en çok çatallanan kripto para birimlerinden ikisidir. Kötü şöhretli Dogecoin, ana akım kripto Litecoin’in bir çatalıdır ve Litecoin, Bitcoin’in bir çatalıdır.

Neden Blockchain Çatal Olabilir?

Kripto para biriminde iki tür çatal vardır: sert çatallar ve yumuşak çatallar.

Yazılım geliştiricileri, eski sürümü artık kullanılamaz hale getiren bir kripto para birimine sistem genelinde büyük bir yükseltme başlattığında, hard forklar meydana gelir. Bu, bir kripto para biriminin blok boyutu ve madencilik algoritması gibi temel blok zinciri protokollerinde temel bir değişikliktir. Kripto endüstrisindeki dikkate değer hard forklar şunları içerir:

  • 2017 : Tartışmalı stablecoin Tether (USDT) , milyonlarca UDST’nin çalındığını ve şirketin çalınan paraların işlemler için kullanılmasını engellemek için bir hard fork başlatması gerektiğini iddia ettiğinde.
  • 2018 : Ethereum, kripto para biriminin fikir birliği protokolünü Proof of Work’ten Proof of Stake’e kaydıracak olan Casper adlı yeni bir güncelleme duyurduğunda . Bu hard fork, ilk geçiş aşamasına Aralık 2020’de başladı ve halen devam eden bir çalışma.

Yumuşak çatallar ise yeni sürümün hala eski sürümle uyumlu olduğu sistem yükseltmeleridir. Bunlar küçük yükseltmeler veya ince ayarlar veya bir protokole yeni “kurallar” getirilmesi olabilir ve kripto para birimi yine de işlemleri her zamanki gibi gerçekleştirebilir.

Sistem çapında bir çaba olan hard fork’tan farklı olarak, soft fork tipik olarak daha az blockchain geliştiricisi ve madenci içerir. Kripto endüstrisindeki dikkate değer yumuşak çatallar şunları içerir:

  • 2017 : Bitcoin, blokların ve işlemlerin biçimini değiştiren Ayrılmış Tanık (SegWit) adlı bir güncelleme sunduğunda. Bugün Litecoin ayrıca SegWit kullanıyor.
  • 2019 : Bitcoin, bloklarına 1 MB blok boyutu sınırı getirdiğinde, bu, Bitcoin ağının artık saniyede yalnızca üç ila yedi işlem gerçekleştirebileceği anlamına geliyordu.

Forking Kripto Para Birimi İçin Neden Önemlidir?

Kripto para biriminde çatallama önemli bir uygulamadır. Forking, bir blok zincirindeki sistem hatalarını veya hataları ele alabilir ve karşılığında bir kripto para biriminin kararlılığını ve verimliliğini artırabilir. Bitcoin ve Ethereum’dan çatallanan yüzlerce altcoin, Bitcoin ve Ethereum’un mevcut güvenlik özelliklerinden yararlanmak için bunu yapıyor.

Bununla birlikte, bir kripto para biriminin düzgün çalışması için gerekli olmakla birlikte, çatallama, özellikle de sert çatallama yapmak, son derece dağınık ve zaman alıcı bir iştir. Ayrıca, geliştiriciler hard fork yaptıklarında, kripto para biriminin değeri için genellikle istikrarsız bir zamandır çünkü kimse böylesine büyük bir yükseltmenin sonucundan emin değildir.

Herkesin mevcut bir kodu kopyalayıp değiştirebilmesi gerçeği, geliştiriciler arasında çatalları başlatma konusunda hangi rotayı izleyecekleri konusunda anlaşmazlıklar olma eğiliminde olduğu anlamına gelir.

Kripto dünyasında çatalın serbest bırakılması , halihazırda doymuş kripto para piyasasına taşan yüzlerce ve muhtemelen binlerce altcoinin doğuşuna neden olur. Bitcoin’in kendi içinde bile, geliştiricilerin birbirleriyle aynı fikirde olmamaları nedeniyle yüzlerce çatal var. Mayıs 2021 itibariyle, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Bitcoin XT ve Bitcoin Diamond dahil olmak üzere 105 Bitcoin hard forku var.

Kriptoda Çatallanma Güvenliği ve Kararlılığı Artırır

Blok zinciri, kripto para birimlerinin belkemiğidir ve blok zincirini çatallamak, bir kripto para biriminin sürekli ölçeklenebilirliğini ve genel güvenilirliğini garanti eder.

Bu nedenle, bir dahaki sefere, en sevdiğiniz kripto para biriminin arkasındaki geliştiricileri bir fork duyurusu yaptığınızda, bunun bir hard fork mu yoksa bir soft fork mu olduğunu kontrol edin ve bir değer düşüşü durumunda finansal olarak hazırlıklı olun.

Yorum Yap