Bitmiş iPhone Bataryası Nasıl Değiştirilir?

Bitmiş iPhone Bataryası Nasıl Değiştirilir?

Telefonunuz normalden daha çabuk ısınıyor, şarjı bitiyor ve eskiye göre daha yavaş çalışıyorsa bunun en başlıca nedenlerinden bir tanesi kullanmış olduğunuz telefonunuz bataryasının bittiği anlamına gelebilir. Eğer sizde böyle sorunlar ile karşılaşıyorsanız ilk öncelikle pil sağlığınızın kaç olduğunu ölçmeniz gerekir.

Pil sağlığını Ölçmek için telefonunuzdan Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı ekranına giderek ”Maksimum Kapasite” yazısının bulunduğu kısımın karşısındaki yüzde kısmından ne kadar kaza batarya ömrü kullandığınızı görebilirsiniz. Eğer burda yazan yüzdesel rakam %60 altına inmişse telefonunuz normale göre %40 daha erken kapanacağı anlamına geliyor.

Telefonunuzun ısınmasını, erken şarjın bitmesini ve normale göre daha yavaş çalışmasını önlemek için batarya değiştirmeniz gerekiyor. Batarya değiştirmek için yapılması gerekenleri sırasıyla aşağıdaki bulabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz iPhone cihazınızın en önemli parçası bataryadır. Çünkü İPhone’unuzda güç yoksa diğer hiçbir özellik çalışmayacaktır. iPhone’ların genellikler bataryalarının birkaç yıllık ömrü vardır. Bu süreçte ömrü dolan bataryalar eskiye nazaran daha az güç tutar ve daha sık şarj olmak ister.

Garanti Kapsamında İPhone’lar için Pil Değişimi (AppleCare)

iPhone’unuzun orjinal garantisi devam ediyorsa ve hali hazırda yürürlükte olan bir uzatılmış AppleCare garantiniz var ise,  Apple şirketinin Lisanslı ve Teknik destek için görevlendirdiği yan kuruluşlardan ücretsiz olarak batarya değişimi isteyebilirsiniz.

Garantiniz hala geçerliyse, Apple Türkiye Destek sayfasına giderek burdan değişim için bir servis isteği başlatabilirsiniz. Servis başlatmak için telefon ile sesli olarak çağrı merkezinden, website üzerinden yazışmalı olarak servis talebi oluşturabilir veya daha hızlı sonuç için aktif olarak çalışmaya devam eden bir Apple mağazasına giderek destek için telefonunuzu bırakabilirsiniz.

Verilerinizi kaybetmemek için iPhone teslim etmeden önce telefonunuzdaki tüm verileri yedeklemeyi unutmayın. Onarılan veya değişimi sağlanan iPhone, sizin verdiğiniz teknik servise bağlı olmakla beraber hafta içi ortalama 1 ile 5 iş günü içerisinde değişimi yapılır.

Süresi Dolmuş iPhone’lar için Pil Değişimi

iPhone garanti kapsamı dışında kalmışsa Apple şirketi size yinede pil değişimi için destekte bulunur. Lakin belirtilen garanti süresi aşıldığı için maliyetler kullanıcılardan istenir. Kullanmış olduğunuz cihazın modeline göre fiyatlandırılır. Fiyatları 2021 yılı için güncel olarak aşağıdaki gibidir.

iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11, iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPhone 12, iPhone 12 mini : 599 TL

iPhone SE (2. nesil), iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, diğer tüm uygun modeller : 399 TL

Servis başlatmak için telefon ile sesli olarak çağrı merkezinden, website üzerinden yazışmalı olarak servis talebi oluşturabilir veya daha hızlı sonuç için aktif olarak çalışmaya devam eden bir Apple mağazasına giderek destek için telefonunuzu bırakabilirsiniz.

Verilerinizi kaybetmemek için iPhone teslim etmeden önce telefonunuzdaki tüm verileri yedeklemeyi unutmayın. Onarılan veya değişimi sağlanan iPhone, sizin verdiğiniz teknik servise bağlı olmakla beraber hafta içi ortalama 1 ile 5 iş günü içerisinde değişimi yapılır.

Pil değişimi için ödeme yapmanız gerekse bile, bir iPhone’u tekrar aktif olarak kullanmak için bu rakamlar oldukça mantıklıdır. Bu sayede konu başında da bahsettiğimiz gibi ısınmayı, donmayı ve telefonun kullanım ömrünün uzaması için oldukça mantıklı olucaktır.

Yetkili Olmayan Mağazalardan iPhone Pilinin Değiştirmesi

iPhone ekran ve pil değişimi için bir yetkili servis dışında dışarıdan da hizmet veren, Apple tarafından yetkilendirilmemiş bir telefon tamir servisi bulabilirsiniz. Bu telefon servisleri eğer telefonunuz garanti kapsamı dışında ise bütçenizi zorlamamak için kullanılabilir. Apple tarafından yetkilendirilmedikleri ve orjinal batarya kullanılmadığı durumlarda maliyet azalabilir. Bu bir nevi yan sanayi yedek parça olarak adlandırılabilir. Bu kişinin istek ve arzusuna kalmıştır. Örneğin bir 5S modele sahip iseniz ve ikinci eli ortalama 1000 TL ise, siz bu telefonun batarya değişimine 399 TL vermenin mantıklı olmadığını düşünebilirsiniz. Bu durumda yetkili olmayan bir servise gidip bu fiyatın yarısına batarya değişimi yaptırma imkanınız vardır. Yani asıl önemli olan sizin içinize sinendir. Eğer güvenmediğiniz ve değişimden sonra pişman olacağınıza inandığınız bir servis ile görüşüyorsanız bu konuda bir kez daha düşünmekte fayda var.

Sık Sorulan Sorular

Bir iPhone pili kaç yıl dayanır?:  Kesin bir cevap yoktur. Çünkü pil ömrünü etkileyecek çok fazla faktör bulunur. Örnek vermek gerekirse bir mobil oyun oynayan bir kullanıcı ile, telefonu sadece günlük konuşmalar için kullanan biri arasında çok fazla batarya kullanım farkı vardır. Mobil oyun oynayan kullanıcı diğer günlük telefon konuşması yapan kişiye göre daha fazla şarj harcar ve daha fazla dolum yapar. Dolum fazla yapılan tüm cihazların bataryaları dolumu az yapılan bataryaya göre daha fazla yıpranır.

Pil Değişimi için hangi iPhone modelleri uygundur?:  Tüm iPhone cihazlarının bataryası değiştirilebilir. Türkiye’de 2021 itibariyle 6 ve 6S modellerinin üstündeki tüm modeller yetkili servisler tarafında değişimi yapılmaktadır. Lakin 5S ve altındaki modeller için yetkili servis hizmeti sağlamamaktadır. Bu durumlarda yetkili olmayan teknik servislerden destek alabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir