Bitcoin Satın Almak ve Kullanmak Güvenli mi?

Bitcoin Satın Almak ve Kullanmak Güvenli mi?

Bitcoin’i günümüzde artık oldukça duydunuz ve duymaya devam ediyoruz. Ancak kullanmak güvenli mi? Bu konuya detaylıca göz atalım.

Cryptocurrency oldukça moda bir kelimedir ve iyi bir nedenden ötürü sıkça karşımıza çıkar. Mevcut birçok farklı kripto para birimi seçeneği varken, Bitcoin açık ara en öne çıkanıdır.

Finansal faaliyetinizin kolayca izlenebilir olduğuna dair endişeleriniz olabilir. Bitcoin’in bu kadar popüler olmasının bir nedeni budur. Birçok kişi Bitcoin’in tamamen anonim bir ödeme sistemi olduğuna inanıyor. Tamamen kusursuz olmasa da, gizliliğinizi korumak için dahil edilen birçok önlem vardır. Yine de ne kadar güvenli?

Kripto para birimi hakkında daha fazla bilgi edinmek, çevrimiçi olarak nasıl alışveriş yapmak istediğiniz konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olur. Bitcoin kullanmaya başlamadan önce kripto para biriminin temellerini anlamak önemlidir.

Cryptocurrency Nedir?

Kripto para birimleri güvenli, dijital bir ödeme yöntemidir. Çoğunlukla, ne zaman çevrimiçi bir işlem yaparsanız, bilgilerinizin izini sürmek kolaydır. Kredi kartlarından PayPal’a kadar neredeyse her şeyin kimliğinizle bir bağlantısı vardır. Bitcoin, işlemlerde gizliliğinizin korunmasına yardımcı olur.

Bitcoin bir tür kripto para birimidir. Çevrimiçi işlemler için kripto para birimi kullanmak, nakit olarak bir şey satın almaya eşdeğerdir. Bitcoin, belirli bir değeri olan bir bilgisayar dosyası gibidir. Örneğin Ocak 2020’de bu değer yaklaşık 50.000 ABD Dolarına yükseldi. Bu değer zamanla dalgalanır ve tahmin edilemez olabilir.

Bitcoin Gerçekten Anonim Mi?

Bitcoin tam olarak anonim değildir. Sözde anonim olarak bilinen şeydir. İşlem geçmişleri, blok zinciri olarak bilinen devasa bir halka açık günlükte tutulur. Bitcoin’in belirli bir kripto para birimi türü olduğu durumlarda, blockchain, anonimliği kolaylaştırmak için Bitcoin’e dahil edilmiş bir teknolojidir.

Blockchain, işlemler sırasında neredeyse tarafsız bir üçüncü taraf olarak hareket eden bir teknolojidir. Bir sözleşme yapmak veya güvene dayanmak yerine, işlemler, bireylerin fonlarını yürütülen emirlere göre otomatik olarak değiştiren blockchain kullanır. Dağıtılmış defter olarak bilinen bilgisayar dosyası, tüm kullanıcıların bakiyelerini takip eder.

Bitcoin blok zinciri defteri, bir işlemin ardından farklı bakiyeleri yansıtmak için gerçek zamanlı olarak güncellenen düğümler olarak bilinen binlerce bağlı bilgisayar arasında paylaşılır. İşlemlerin tamamlanması için her düğüm aynı bilgileri uygun şekilde günceller. Yalnızca bir veya iki düğüm bir dengeyi değiştirmeye çalışırsa işe yaramaz.

İşlemler, kripto para cüzdanınıza eklenen genel ve özel anahtarlar kullanılarak şifrelenir. Açık anahtarınız işleminizle birlikte görünür ve gelen kripto para birimi için bir alıcı adres görevi görür.

Bunu kendi başına anonim yapan şey, madeni paraların bilgilerinize illa ki eklenmemiş olmasıdır. Yine, nakit ödemeye benzediğini düşünün.

Bir kişi bir nakit işleminin nerede ve ne zaman gerçekleştiğini belirleyebilirken, satın alma işlemi sırasında herhangi bir kişisel bilgi aktarmaması kolaydır.

Birisi aynı açık anahtarı birçok kez tekrar kullanırsa, küçük bir dedektiflik çalışması işlemleri bir kişiye geri bağlayabilir. Unutmayın, her biri farklı bir genel ve özel anahtara sahip istediğiniz kadar cüzdan yapabilirsiniz. Kripto para birimi genellikle suç faaliyetleriyle ilişkilendirilse de Bitcoin’i yasal ve yasal satın alımlar için de kullanabilirsiniz.

Bitcoin’i Nasıl Satın Alırım?

Gerçek parayla satın alma, Bitcoin elde etmek için basit bir tekniktir. Kodları sipariş etmek için güvenilir bir çevrimiçi satıcı bulmanız gerekir.

Birçok kişi kendileri için kullanmak üzere Bitcoin satın alırken, diğerleri bu satın alma işlemlerini bir yatırım fırsatı olarak görüyor.

Bitcoin çok pahalıdır ve piyasa değeri büyük ölçüde tahmin edilemez ve önemli ölçüde değişir, bu yüzden bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır.

Unutmayın: Bitcoin’ler dijitaldir ve fiziksel öğeler değildir. Çevrimiçi satıcıların sizi kandırıp, tek başına değeri olmayan yenilik paraları satın almasına izin vermeyin.

Bitcoin Almak

Bitcoin almak için Apple Pay üzerinden BitPay gibi bir Bitcoin cüzdanına ihtiyacınız var. Bitcoin cüzdan uygulamanız, sizin için insanların Bitcoin gönderebileceği benzersiz bir Bitcoin cüzdan adresi oluşturur.

Bir Bitcoin cüzdan adresiniz olduğunda, adresi istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz ve insanlar size mal ve hizmetler karşılığında Bitcoin gönderebilir.

Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin sahibi olmak, satın almak, satmak ve kullanmak, yaşadığınız ülkeye bağlı olarak tamamen yasaldır. Bitcoin çoğu ülkede yasal olsa da, bazılarının kripto para birimlerine sahip olma, kullanma ve ticaret yapma konusunda kısıtlamaları vardır, bu nedenle yerel kanunlardan emin olun.

Bitcoin satın alımlarınızla ne yaptığınız başka bir konudur. Cryptocurrency yasadışı kullanım konusunda bir üne sahiptir. Bitcoin’in kullanımı güvenli ve güvenli olmasına rağmen, sizi suç faaliyetlerinden mazur görmediğini veya kimliğinizi tamamen gizlemediğini anlayın.

Polis yetkilileri yasadışı Bitcoin işlemlerini sizinle ilişkilendirirse, yasal sonuçlarla karşılaşacaksınız. Birinin kripto para birimini bir işlemle ilişkilendirmek banka kartından daha zor olsa da, yine de mümkündür.

Bitcoin Kullanımı Güvenli Mi?

Bitcoin inanılmaz derecede güvenli ve kullanımı güvenlidir. Cryptocurrency, genel olarak, çevrimiçi alışveriş yaparken anonimliğinizi korumanın mükemmel bir yoludur. Tahmin edilemez olsa da, Bitcoin yakın zamanda ortadan kalkacak gibi görünmüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir