Bitcoin Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Kripto Dolandırıcılığı

Bitcoin Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Kripto Dolandırıcılığı

Bitcoin satın almak, artan değerini gördüğünüzde çekici görünüyor. Nakit ile ayrılmadan önce kripto dolandırıcılığını nasıl tespit edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Kripto para birimi sektörü, son birkaç yılda katlanarak büyüdü. Daha fazla insan piyasalara nakit akıttıkça 2021’de Bitcoin’in değeri tek başına 50.000 doların üzerine çıktı. Ne yazık ki, sektördeki dolandırıcılıkların sayısı da arttı.

Kripto para birimiyle ilgileniyor musunuz? Yatırım yapmadan önce, gerçekleşen farklı kripto para birimi dolandırıcılıklarının ve dolandırıcılıklarının farkında olmalısınız.

Cryptocurrency Dolandırıcılıklarına Genel Bakış

Kripto para birimlerinin soyut doğası ve kaputun altındaki teknoloji, dolandırıcıların sektördeki dolandırıcılık planlarını başarılı bir şekilde yürütmelerini kolaylaştırıyor. Çoğu zaman, kripto para dolandırıcıları, pazarlama jargonunu kripto para birimi teknolojisi hakkındaki yanlış iddialarla birleştirerek şüphesiz kurbanlarını planlarının meşruiyetine ikna eder.

Dolandırıcılık için kripto para biriminin muazzam potansiyeli giderek daha belirgin hale geldi. Yalnızca 2019’da, kripto para dolandırıcılığı nedeniyle 4 milyar doların üzerinde kayıp yaşandı.

Teknik olarak diğerlerinden daha eğimli olan  dolandırıcılar, kripto para birimi planlarını ilerletmek için bilgisayar korsanlığı tekniklerini ve sosyal mühendisliği kullanır. Blok zinciri ağları ve bunları güvenceye almak için kullanılan şifreleme teknikleri güvenilir olsa da, birçok dolandırıcılık kurbanı, e-posta kimlik avı gibi etkili hilelere dikkat etme ihtiyacının farkında değil.

İşte bitcoin veya başka bir kripto para birimi satın almadan önce bilmeniz gereken kripto para birimi dolandırıcılıkları:

1. İlk Para Teklifleri

İlk madeni para teklifi (ICO), bir kuruluş ile paydaşları arasındaki ödemeleri otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler ve kripto para birimi kullanan bir bağış toplama uygulamasıdır. ICO’lar, kripto para şirketleri tarafından gelecekteki kullanıcılardan para toplamak için kullanılır. ICO’lar kullanılarak birçok büyük şirket kurulurken, bağış toplama çalışmalarının çoğunda dolandırıcılık oldu.

Pek çok ICO, iyi geçmiş kayıtlara sahip meşru girişimciler tarafından işletiliyor gibiydi. Çoğu durumda, sözde “girişimcilerin” aslında diğer insanların kimliklerini kullanan meçhul suçlular oldukları sonradan keşfedilecekti. Bazı projeler, sektördeki önemli isimlerin halk desteğini alacak kadar ileri gidiyor.

Meşru bir ICO ile sahte bir ICO arasında ayrım yapmak genellikle zordur. Bu kısmen, ICO’ların çoğunun, organizasyon ve paydaşlar arasında neredeyse hiç yüz yüze etkileşim olmaksızın çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Meşru ICO projeleri bile, onlara yapılan hack saldırılarının bir sonucu olarak fon verenlerinin parasını kaybeder. 2018’de yapılan bir araştırma, 3,7 milyar doların 400 milyon dolarının hack yoluyla ICO projelerinden çalındığını ortaya çıkardı . Kimlik avı gibi yaygın yöntemler, meşru ICO projelerini paralarını serbest bırakmaları için kandırmak için kullanıldı.

2. Bitcoin Madencilik Dolandırıcılığı

Bitcoin madenciliği, işlemleri blok zinciri defterine güvenli bir şekilde eklemek için hesaplama gücünü kullanan bir süreçtir. Blok zinciri ağındaki bilgisayarlar, işlemleri değiştirilemez deftere eklemeden önce onaylamaya yardımcı olan karmaşık matematiksel problemleri çözer. Diğer birçok kripto para birimi projesi de ağlarını güvence altına almak için benzer madencilik tekniklerini kullanır.

Yıllar geçtikçe, işlemin herhangi bir cihazla gerçekleştirilmesi çok daha zor hale geldi. Şimdi, Bitcoin madenciliği operasyonlarından kar elde etmek, ortalama bir kişi için edinmesi ve kullanması genellikle daha zor olan daha gelişmiş donanım gerektirir. Bu, birçok insanı kripto para birimi madenciliğini başkalarına yaptırmaya daha istekli hale getiriyor.

Birçok dolandırıcı, insanların kripto para birimi madenciliği hizmetlerini kullanma istekliliğinden yararlandı. Kripto para madenciliği dolandırıcılarının operatörleri, kurbanlarını madencilik havuzlarına yatırım yapmaya ikna etmeye çalışır, böylece önemli getiri elde edebilirler. Dolandırıcılar genellikle parayı aldıktan sonra kurbanlarının mesajlarına yanıt vermeyi bırakır.

Bitcoin madenciliği planlarının arkasındaki suçlular da kurbanlarını yeni yatırımcılar getirmeye ikna etmeye çalışabilir. Bu tür planlar genellikle, ödemeler döngüsü artık sürdürülemez hale gelene kadar daha erken yatırımcılara ödeme yapmak için yeni yatırımcılardan alınan parayı içerir.

3. Kripto Para Eşantiyonları Dolandırıcılık Olabilir

Cryptocurrency hediye dolandırıcılıkları, yatırımcıları daha büyük miktarda token almak için kripto para birimlerini göndermeye ikna etmek için sosyal mühendislik kullanımını içerir. Bu tür dolandırıcılar, özellikle dolandırıcılar ünlüleri kurbanlarını ikna etmek için taklit ettiğinde oldukça ikna edici olabilir.

Geçmişte kripto para eşantiyon dolandırıcılığı yapmak için farklı türlerde sosyal medya siteleri kullanılmıştır. Dolandırıcılar, YouTube’a yükledikleri teknoloji liderlerinin videolarına metin ekledi. Metin, izleyicileri sahte kripto para eşantiyonlarına katılmaya ikna ediyor. Pek çok kişi, videoların içinde teknoloji endüstrisinin yüksek profilli isimlerine sahip olduğu için hediyelerin yasal olduğunu varsaydılar.

4. Sahte Web Siteleri ve Kripto Dolandırıcılar

Sahte alan adları, web formlarını kripto para birimi endüstrisindeki meşru kuruluşlara aitmiş gibi sunmak için kullanılabilir. Sahte cüzdanlar ve kripto para borsalarının yasal görünmesi için sahte web siteleri kullanıldı.

Bilgisayar korsanları, değişim ve cüzdan bilgilerini aldıktan sonra kripto para cüzdanı kullanıcılarının verilerine erişebilirler. Elde edilen bilgiler, mağdurların kişisel hesaplarına giriş yapmak için kullanılabilir.

Sahte web siteleri de kullanıcıdan yazılım indirmesini isteyebilir. Meşru bir web sitesi kullandığına inanan bir kullanıcı, cihazından bilgi çalan kötü amaçlı koda sahip yazılımı indirebilir.

5. Verimli Tarım Teşvikleri

Verim tarımı, kripto para birimlerinden kazanç elde etmeyi mümkün kılan merkezi olmayan bir finans yeniliğidir. Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilen verim çiftliği yazılımı, borç verme süreçlerini otomatikleştirerek insanların likidite sağlamaktan ilgi kazanmasına olanak tanır. Bazı mahsul yetiştirme projeleri de Bitcoin kullanır.

Merkezi olmayan finans ekosisteminde en iyi geliştiriciler tarafından yapılan birçok meşru getiri tarımı projesi var, ancak fonları çalmak için mevcut projelerin kodunu kopyalayıp kötü amaçlı kodlarını ekleyebilecek birçok kripto dolandırıcı da var. Diğer dolandırıcılar, halıyı yatırımcılardan çekip tüm parayla kaçmadan önce uzun süre meşru gibi davranacak kadar ileri gittiler.

Verim tarımı ekosisteminin meçhul doğası, bir projenin meşru olup olmadığını tespit etmeyi çok zorlaştırır. Projelerin yasal olduğu yerlerde bile, proje kodunun kâr amacıyla kötüye kullanılan hatalara sahip olma riski her zaman vardır.

Daha yakın zamanlarda, daha fazla dolandırıcının, para kaybının suçunu kendilerinden “bilinmeyen” bir suçluya kaydırabilmeleri için sahte hackler yaratacağına dair endişeler arttı.

6. E-posta Tabanlı Kripto Dolandırıcılığı

İletişim bilgilerinizle, bir dolandırıcı kullandığınız bir hizmet gibi davranabilir ve e-posta gövdesindeki bir bağlantıya tıklamanızı talep etmek için size e-posta gönderebilir. E-posta, derhal ilgilenilmesi gereken bir sorunun açıklamasını içerebilir. Bu, kurbanı kötü niyetli bir bağlantıya tıklamaya veya farkında olmadan ayrıntılarını verebilecekleri sahte bir web sitesine erişmeye daha istekli hale getirmek için yapılır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir