Bir Web Sitesinin Güvenli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir Web Sitesinin Güvenli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir sitenin sizin için güvenli olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz? İşte bir siteyi her ziyaret ettiğinizde kontrol etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

Bir web sitesinde gezinirken, normal şartlar altında güvenli olup olmadığını kontrol etmek ilk akla gelen şey olmayabilir. Ancak artan sayıda siber saldırı ile bunu bir öncelik haline getirmek çok önemlidir.

Siber suçlular her zaman avlanacak kurbanlar ararlar. Bir web sitesinde geçirilen birkaç dakika, sizi çeşitli siber tehdide maruz bırakabilir. Peki ziyaret ettiğiniz bir sitenin kullanımının güvenli olup olmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz? Bir sayfanın güvenli olup olmadığını görmek için hangi göstergelere bakmalısınız?

Web Sitesi Güvenliği Neden Önemlidir?

Siber suçlular en ufak bir hata yapmanızı ve bundan faydalanmanızı bekler. Güvenli olmayan bir web sitesinde gezinmek, pazarlık etmediğiniz zarar verici sonuçlara yol açabilir.

1. Kimlik Hırsızlığı

Güvenli olmayan bir web sitesinde kredi kartı bilgileri, sosyal güvenlik numarası ve banka hesap ayrıntıları dahil olmak üzere kişisel verilerinizi girmek kimlik hırsızlığına yol açabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Güvenli İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır? Bilgilerinizi Korumak İçin İpuçları

Siber suçlular, güvenli olmayan bir web sitesinden kişisel bilgilerinizi kolayca alabilir ve sizi taklit edebilir. Örneğin, bir saldırgan sizin adınıza alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerinizi kullanabilir. Ancak adınız ve doğum tarihiniz gibi basit bir şey bile sorunlara yol açabilir.

2. Kimlik Avı

Güvenli olmayan web siteleri kimlik avına açıktır . Bir siber suçlu, güvenilir bir birey gibi davranabilir ve sizi kötü niyetli bir mesaj açmaya ikna edebilir.

Bunu yaptığınızda, sisteminize onu dondurabilecek veya hassas verilerinizi açığa çıkarabilecek kötü amaçlı yazılımlar bulaşacaktır.

3. Korkutma Oyunları

Bir web sitesinde gezinirken, sisteminizin güvenliğinin ihlal edildiğine dair açılır mesajlarla mı karşılaşıyorsunuz?

Bu, siber suçlular tarafından kullanılan taktiklerden biridir. Sizi sisteminize kötü amaçlı yazılım bulaştığına inandırırlar ve sorunu çözmek için yazılım indirmenizi isterler. Bunun yerine, kötü amaçlı yazılımdır. İndirmeye devam ederseniz, sisteminiz tehlikeye girer.

Bir Web Sitesinin Güvenli Olduğunu Nasıl Kontrol Edilir?

Çevrimiçi olarak var olan tehditlere rağmen, interneti tamamen terk edemezsiniz. Tehditlerin farkında olmak ve bunları önlemek için önlemler almak ana önceliğiniz olmalıdır.

Bir web sitesinin kullanım için güvenli olduğunu bilmenin birkaç yolu aşağıdaki gibidir.

1. HTTPS’yi Kontrol Edin

Bir web sitesinin güvenliğini ölçmenin hızlı bir yolu, alan adının önünde yalnızca Köprü Metni Aktarım Protokolü’nün (HTTP) değil, Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü’nün (HTTPS) olup olmadığını kontrol etmektir.

HTTPS’li web siteleri yüzde 100 güvenli olmasa da, siber saldırılara büyük ölçüde direnmek ve bağlantının güvenli olduğunu doğrulamak için oluşturulmuştur. Web sitesinin sol üst köşesindeki asma kilit, güvenli olduğunun bir işaretidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Clubhouse, Android’de İlk Haftadan 1 Milyon İndirme Sayısına Ulaştı

Güvende olmak için HTTPS olmayan hiçbir web sitesine kişisel bilgilerinizi girmeyin.

2. Standart Ödeme Yöntemlerini Kontrol Edin

Çevrimiçi ödemeler günümüzde bir normdur. Ancak ödeme bilgilerinizi girmeden önce kullandığınız ödeme yönteminin standart ve doğrulanabilir olduğundan emin olun.

En yaygın standart ve doğrulanabilir çevrimiçi ödeme yöntemleri Visa, Mastercard ve American Express’tir. Sunulan seçenekler yalnızca banka havalesi, banka havalesi veya kripto para birimi ise, web sitesine karşı dikkatli olmalısınız. Yalnızca PayPal gibi satın alma işlemlerinizi korumaya yönelik prosedürleri olan ödeme sistemlerini kullanın.

3. URL’leri İki Kez Kontrol Edin

Sahte web siteleri ile çalışan dolandırıcılar, sizi kişisel bilgilerinizi paylaşmaya çekmek için orijinal sitelerin adlarını yanlış yazarak güvenilir web siteleri olarak öne çıkarlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Siber Gasp Nedir? Türleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Tek bir harfi atlar veya değiştirirler, bu nedenle yazım yanlışını tespit etmeniz zorlaşır. Örneğin, google.com ek O harfi yerine sıfır ile go0gle.com olarak yanlış yazılmış olabilir. Dikkat etmediğiniz sürece fark etmeyebilirsiniz, bu nedenle her şeyi iki kez kontrol edin.

4. Gizlilik Politikasını Kontrol Edin

Bir web sitesinde uzun ve belirsiz bir gizlilik politikası okumak, sizin için bir fincan çay olmayabilir. Ama en azından emin ellerde olduğunuzdan emin olmak için orada gerçekten bir tane olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Verilerinizin nasıl kullanılacağını öğrenmek için Windows’ta Control + F ve macOS’ta Command + F tuşlarına basarak “veri”, “sakla” ve “üçüncü taraf” gibi ilkenin temel bileşenlerini arayabilirsiniz.

5. Açılır Pencerelere Dikkat Edin

Siber saldırganlar, bir web sitesinde gezinirken sisteminizi etkilemek için genellikle kötü amaçlı yazılım bulaşmış açılır pencereleri kullanır.

Bülten kayıtları gibi normal açılır pencerelerin yanı sıra, çok fazla açılır pencere reklamı gösteren web sitelerine karşı dikkatli olmalısınız. Bir web sitesinde gezinirken herhangi bir açılır pencereye tıklamamayı bir kural haline getirin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir