Bir Pırlantanın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir Pırlantanın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanızın gerçek olup olmadığını öğrenmek hem maddi hem manevi olarak şüphesiz çok önemlidir. Bir çok pırlanta sahibi veya yeni alacak olanlar doğrudan profesyonel bir kuyumcuya başvurur. Ancak gerçek bir elması sahtesinden ayırt etmek için Sherlock Holmes olmanıza gerek yoktur. Biraz ışık, biraz su, sıcak bir nefes ve bir kuyumcu büyüteci ile bulunduğunuz yerde 3 dakika içinde sahte olup olmadığını test edebilirsiniz.

Bu konumuzda sizlere bir pırlantanın gerçek olduğunu anlamanız için yapmanız gereken bazı testler aşağıda listelenmiştir.

Ayarlarını Kontrol Edin

Gerçek bir elmasın ucuz bir metale birleştirilmesi pek tercih edilmez. Yüzüğün metal kısmının içinde gerçek altın veya platin varsa (10K, 14K, 18K, 585, 750, 900, 950, PT, Plat) ile belirtilen damgalar vardır. PT yazısı var ise endişelenmenize gerek yoktur.

CZ” damgası var ise merkez taşın gerçek olmadığını gösterir. CZ yazması durumunda bir tür sentetik elmas olan Kübik Zirkonya anlamına gelmektedir.

Büyüteç Kullanın

Bu testi evinizde eğer bir optik büyüteç yok ise yapmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle kuyumcudan bir tane ödünç alabilir veya kullanmak için izin isteyebilirsiniz.

Mayınlı elmaslar genellikle bir büyüteçle görülebilen “inklüzyonlar” olarak adlandırılan doğal olarak oluşan küçük kusurlara sahiptir. Büyüteç yardımı ile küçük mineral lekeleri veya çok hafif renk değişiklikleri olup olmadığına bakabilirsiniz. Bunlar, kusurlu da olsa gerçek bir elmas olduğuna işarettir.

Kübik zirkonyum genellikle kusurlara sahip değildir. Bunun nedeni, Dünya laboratuvarında tesadüfen üretilmek yerine steril ortamlarda yetiştirilmeleridir. Fazla mükemmel olan bir mücevher her zaman sahte diye bişi yoktur. Ancak gerçek bir pırlantanın kusursuz olması mümkündür. Pırlantanızın gerçek olup olmadığı konusunda kusurları belirleyici faktör olarak kullanmayın. Laboratuarda yetiştirilen elmasların da normalde kusurları olmayacağını unutmayın, çünkü onlar da dikkatle kontrol edilen ortamlarda üretilir.

Buraya kadar sadece gözle görülebilecek basit işlemleri inceledik. Şimdi ise bir dizi testlere bakarak sahte veya gerçek olduğuna bakabiliriz.

Sis Testi

İlk yöntem çok hızlı bir sonuç alabileceğimiz. Isı uygulama yöntemidir. Pırlantayı ağzınızın önüne getirin ve ayna gibi ağzınızdan çıkan buharla sisleyin. Birkaç saniye buğulu kalırsa, muhtemelen sahtedir. Gerçek bir elmas, nefesinizdeki ısıyı anında dağıtır ve kolayca buğulanmaz.

Gerçek olduğunu bildiğiniz bir taşı şüpheli taşın yanında kullanmak ve sis testinin doğruluğu için yardımcı olabilir. Sahte olanın buğulanırken gerçek olanın nasıl net kaldığını izleyebilirsiniz; Sahte elmaslara tekrar tekrar nefes verirseniz, yoğunlaşmanın birikmeye başladığını görebilirsiniz. Her nefeste sahte taş giderek daha fazla buğulanırken, gerçek taş hala temiz ve berrak olacaktır.

Sağlamlık Testi

Elmaslar, içlerinden geçen ışığı keskin bir şekilde büker veya kırarak çarpıcı bir şekilde parlak görünümlerine neden olur. Cam ve kuvars gibi taşlar daha düşük kırılmaya sahip oldukları için daha az parlarlar. Bir taşın parlaklığını, uzman bir kesimle bile herhangi bir şekilde değiştirmek zordur, çünkü bu taşın doğal bir özelliğidir. Taşın kırılma derecesine yakından bakarak, onun gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilmelisiniz. İşte bunu yapmanın birkaç yolu aşağıdaki gibidir.

Gazete yöntemi: Taşı ters çevirin ve bir gazete parçasının üzerine yerleştirin. Taşın üzerindeki baskıyı okuyabiliyorsanız veya çarpık siyah lekeler görebiliyorsanız, muhtemelen elmas değildir. Bir elmas ışığı keskin bir şekilde büker ve bu nedenle baskıyı göremezsiniz.

Nokta testi: Beyaz bir kağıda kalemle küçük bir nokta çizin ve taşı noktanın ortasına yerleştirin. Doğrudan aşağıya bakın. Taşınız pırlanta değilse taşta dairesel bir yansıma göreceksiniz. Noktayı gerçek bir elmastan göremezsiniz.

Yansıma Testi

Gerçek bir pırlantanın yansımaları genellikle grinin çeşitli tonlarında ortaya çıkar. Elmasın tepesinden aşağıya doğru bakın. Gökkuşağı yansımaları görürseniz, ya düşük kaliteli bir elmasla ya da sahte bir elmasla uğraşıyorsunuz demektir. Gerçek bir elmas, aynı boyuttaki bir cam veya kuvars parçasından çok daha fazla parlar. Referans olarak bir parça cam veya kuvars almak isteyebilirsiniz. Işıltı ile yansımayı karıştırmamaya dikkat edin.

Işıltı, mücevherin kesilmesiyle kırılan ışığın parlaklığı veya yoğunluğu ile ilgilidir. Yansıma, kırılan ışığın rengiyle ilgilidir. Bu yüzden renkli ışık değil, yoğun ışık arayın.

Elmastan bile daha parlak bir taş vardır: mozanit. Bu değerli taş pırlantaya o kadar benzer ki kuyumcular bile onları ayırt etmekte zorlanırlar. Özel ekipman olmadan farkı anlamak için taşı gözünüze yakın tutun. Gökkuşağı renkleri görüyorsanız, bu çift kırılmanın bir işaretidir. Bu, mozanitin bir özelliğidir, ancak elmasın değildir.

Su ile Batma Testi

Taşı bir bardak suya bırakın ve dibe çöküp çökmediğine bakın. Yüksek yoğunluğu nedeniyle gerçek bir elmas batar. Sahte olan, yüzeyin üstünde veya camın ortasında yüzer.

Ateş ve Su Testi

Şüpheli bir taşı 30 saniye çakmakla ısıtın, ardından doğrudan bir bardak soğuk suya bırakın. Hızlı genleşme ve büzülme, cam veya kuvars gibi daha zayıf malzemelerin çekme mukavemetini aşacak ve taşın içeriden parçalanmasına neden olacaktır. Gerçek elmas beklenenden daha güçlüdür.

En Doğru Sonuç: Bir Uzmana Tanışın

Bölgenizde saygın bir elmas değerleme uzmanı bularak yardım alabilirsiniz. Çoğu elmas perakendecisi kendi gemologlarını ve değerleme uzmanlarını işe alır, ancak birçok tüketici, elmasların değerlendirilmesinde uzmanlaşmış bağımsız bir gemologdan üçüncü taraf değerlendirmesi talep etmeyi daha cazip bulmaktadır.

Bir taşa yatırım yapacaksanız veya sahip olduğunuz bir taşın durumunu merak ediyorsanız, sahip olduğunuz taşın değerinin doğru olduğundan emin olmak en doğal hakkınızdır.

Bir değerlendirme iki temel adımdan oluşur: önce söz konusu taşın belirlenmesi ve değerlendirilmesi, ardından değerin bellirlenmesidir.

Değerlemesi için elmasınızı birine götürdüğünüzde, bu kişinin topluluğunuzda güvenilen biri olduğundan emin olun ve satım işlemi yapıcaksanız bir uzmandan daha fazlası ile iletişime geçerek bilgi almaya çalışın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir