Bir Oyun Steam’den Kaldırıldığında Ne Olur?

Bir Oyun Steam’den Kaldırıldığında Ne Olur?

Bir PC oyunu almak istiyorsanız, Steam’den satın alma şansınız var. Steam’in kullanımı kolay olduğu, düzenli satışları olduğu, kılavuzlar ve başarılar gibi harika destekleyici özelliklere sahip olduğu için mantıklıdır.

Ancak şu soru ortaya çıkıyor: Valve bir Steam oyununu satıştan kaldırırsa ne olur? Oyunu satın aldıysanız, erişiminizi kaybeder misiniz?

Oyunlar Steam’den Neden Kaldırılıyor?

Oyunların Steam’den tamamen kaldırılması yaygın değildir, fakat bazı durumlarda kaldırılır. Kaldırılmasının birçok nedeni vardır. Bazılarını keşfedelim.

thumbnail
Önerilen Yazı
Steam’de Bir Oyun Nasıl İade Edilir? Para İadesi Nasıl Alınır?

Yasal nedenler genellikle sebeptir. Bu, müzik lisanslarının süresinin dolması, başarılı bir DMCA bildirimi veya yayıncının yalnızca Steam takas kartlarını toplamak ve satmak için bir oyunu listelemiş olması olabilir. Bazı durumlarda Valve ve oyunun yayıncısı bu yasal sorunları çözebilir ve oyun Steam’e geri döner.

Teknik sorunlar, bitmemiş oyunlar ve kötü incelemeler diğer faktörler olabilir. Buna genellikle geliştirici veya yayıncı karar verir; oyunlar genellikle sorunları giderdikten sonra daha sonraki bir tarihte geri döner. Bu, hatalarla dolu bir PC lansmanına sahip olan ve ancak dört ay sonra daha iyi bir durumda geri dönen Batman: Arkham Knight ile ünlüydü.

Video oyunu yeniden düzenlemeleri ve yeniden yapımları giderek daha yaygın hale geliyor. Bazen, yeni sürüm yayınlandığında geliştirici, tüketicilere rehberlik etmek için orijinali Steam’den çıkarır. Bu bir video oyunu koruma perspektifinden sorgulanabilir olsa da , iyi geliştiriciler orijinal oyunu yeniden yapılanmanın yanına dahil edecekler; Örneğin, Skunkape Games’ten Sam & Max Save the World (aslen Telltale Games tarafından yaratılmıştır) bunu yaptı.

Son olarak, münhasırlık anlaşmaları oyunların Steam’den kaldırılmasına neden olabilir. Epic Games, Steam ile rekabet etmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor ve bazı oyunların münhasır hakkını satın aldı. Örneğin, Rocket League, yıllardır Steam üzerinden mevcut olmasına rağmen artık yalnızca Epic Games Store’da mevcut.

Satın Aldığınız Bir Oyun Steam’den Kaldırılırsa Ne Olur?

Muhtemelen Steam’den bir oyun satın alırsanız ve daha sonra mağazadan çekilirse ne olacağını merak ediyorsunuzdur. Hala oynayabilecek misin?

Çoğu durumda, cevap evet. Oyun kitaplığınızda kalacak ve normal şekilde indirebilecek, kurabilecek ve başlatabileceksiniz.

Oyunun mağaza sayfası aramada görünmeyecek, ancak yine de doğrudan ona erişebilecek ve kitaplığınızdan Steam Topluluğu özelliklerine (kılavuzlar, forumlar ve ekran görüntüleri gibi) katılabileceksiniz.

Bunun istisnaları vardır. Bir oyun Steam mağazasından kelimenin tam anlamıyla oynanamaz olduğu için ayrılırsa (belki tüm sunucuların çevrimdışı olduğu çok oyunculu bir oyun veya artık çalışmayan dijital haklar yönetimi (DRM) yazılımıyla korunan bir oyun) kitaplığınızdan kaybolabilir.

Bu durumlarda, geri ödeme için uygun olabilirsiniz. Normal Steam geri ödeme politikası geçerli olmakla birlikte, örneğin bir yayıncı veya geliştirici yeni bir oyunu iptal ederse veya vaat edilen içeriği teslim etmezse Valve bunun ötesine geçebilir.

Ücretsiz oyun oynamak için, kapanmadan en az 90 gün önce bildirim almanız gerekir. Aynı zamanda oyun içi satın alma da kullanılamaz hale gelmelidir. Herhangi bir oyun içi satın alma işleminden tam değeri alma fırsatınız olmadıysa, Valve bunun için size geri ödeme yapabilir.

Hala Steam’den Kaldırılan Oyunları Satın Alabiliyor Musunuz?

Bir oyun Steam’den kaybolduğunda, mağaza sayfasına arama motorları aracılığıyla ve doğrudan URL’yi biliyorsanız, erişilebilir olmaya devam eder. Ancak, Steam’de gezinerek satın alamazsınız.

Bununla birlikte, başka bir web sitesinden (Humble Bundle gibi) bir Steam kodu satın alırsanız, o oyunu Steam üzerinden etkinleştirebileceksiniz. Anahtarın dışında bir Steam anahtarı satın almanın, doğrudan satın almayla aynı geri ödeme korumasını sağlamayacağını unutmayın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Steam Satın Alma Geçmişinizi Nasıl Görüntüleyebilirsiniz?

Ayrıca, oyunun Steam’den ayrılması, başka bir yerden satın alamayacağınız anlamına gelmez. Başka satın alma seçeneklerinin mevcut olup olmadığını görmek için çevrimiçi arama yapın veya oyunun resmi web sitesine gidin.

Steam’den Satın Almaktan Vazgeçmeyin

Bazı insanlar Steam üzerinden satın aldığınız oyunların size ait olmadığını söyleyebilir. Bir anlamda, bu doğru. Steam yarın beklenmedik bir şekilde kapanabilir ve tüm oyunlarınızı beraberinde götürebilir.

Elbette bu pek olası değil ve çoğu oyun Steam mağazasından asla alınmayacak; indirilenler istisnadır. Bu yüzden korkmayın: Steam, web’deki en güvenli ve en iyi oyun pazarlarından biridir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir